Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

LENZŮV ZÁKON. Kovový závit zavěšený na dvou vláknech Závit se při pohybu magnetu směrem k němu a od něho rozkmitá.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "LENZŮV ZÁKON. Kovový závit zavěšený na dvou vláknech Závit se při pohybu magnetu směrem k němu a od něho rozkmitá."— Transkript prezentace:

1 LENZŮV ZÁKON

2 Kovový závit zavěšený na dvou vláknech Závit se při pohybu magnetu směrem k němu a od něho rozkmitá.

3 Závit v nestacionárním magnetickém poli V závitu se mění magnetický indukční tok , indukuje se v něm proud a chová se stejně jako magnet.

4 Při přiblížení magnetu se závit odpudí. Magnetické pole závitu s indukovaným proudem I za- braňuje zvětšení indukčního toku  v závitu.

5 Určení směru indukovaného proudu při přiblížení Ampérovým pravidlem pravé ruky: prsty ukazují směr proudu, palec ukazuje směr magnetické indukce B i.

6 Při vzdálení magnetu se závit k němu přitáhne. V závitu se zmenšuje magnetický indukční tok, indukuje se v něm proud a chová se stejně jako magnet.

7 Magnetické pole závitu s indukovaným proudem I zabraňuje zmenšení indukčního toku  v závitu. Při vzdálení magnetu se závit k němu přitáhne.

8 Určení směru indukovaného proudu při vzdalovaní Ampérovým pravidlem pravé ruky: prsty ukazují směr proudu, palec ukazuje směr magnetické indukce B i.

9 ... bránil změně... = změně magnetického pole Indukovaný proud se chová tak, jakoby se „snažil“ zabránit pohybu magnetu - brzdí jeho pohyb k závitu nebo od něho. Indukovaný proud má takový směr, aby svým magne- tickým polem bránil změně, která ho vyvolala. Lenzův zákon

10 Emilij Christianovič Lenz (1804 -1865), ruský fyzik

11 Plošný vodič v nestacionárním magnetickém poli Ve vodiči se indukují uzavřené vířivé proudy s poměrně velkými hodnotami (tzv. Foucaultovy proudy).

12 Indukované proudy odporují příčině, která je vyvolala, svým magnetickým polem odpuzují magnet. směr pohybu magnetu N NNN Plošný vodič v nestacionárním magnetickém poli

13 Léon Jean Bernard Foucault (1819 -1868) francouzský fyzik

14 Pohyb prstence vyvolal v něm indukovaný proud. Magnetické pole indukovaného proudu zastaví jeho pohyb. Pohybující se plošný vodič v stacionárním magne- tickém poli

15 Využití vířivých proudů: - elektrická indukční brzda, - pohon kotouče v elektroměrech atd. Nežádoucí účinky: - zahřívání a energetické ztráty.

16 Vlak se pohybuje po trati vybudované z kovových pásů. V podvozku vlaku je soustava magnetů – při pohybu vlaku se v kovových pásech tvoří vířivé proudy se silnými magnetic- kými poli, které způsobují nadnášení vlaku nad tratí. Vlak na „magnetickém polštáři“ (maglev)

17 Určete směr indukovaného proudu v cívce. a) b) IiIi IiIi Test 1

18 Určete směr indukovaného proudu v cívce. a) b) IiIi IiIi Test 2

19 Pohyb magnetu nad prstencem je: a) zpomalen, b) zrychlen, c) neovlivněn. Test 3

20 Pohyb magnetu pod prstencem je: a) zpomalen, b) zrychlen, c) neovlivněn. Test 4


Stáhnout ppt "LENZŮV ZÁKON. Kovový závit zavěšený na dvou vláknech Závit se při pohybu magnetu směrem k němu a od něho rozkmitá."

Podobné prezentace


Reklamy Google