Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Uplatnění malé novely zákona 458/2000 Sb

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Uplatnění malé novely zákona 458/2000 Sb"— Transkript prezentace:

1 Uplatnění malé novely zákona 458/2000 Sb
Uplatnění malé novely zákona 458/2000 Sb. v praxi ZČE, přístup k instalaci měření a k předávání dat do IS OTE provozovatele LDS na území ZČE Ing. Vlastimil Moulis, CSc NÁZEV PREZENTACE

2 Malá novela zákona 458/2000 Sb. v praxi ZČE
Od jsou oprávněnými zákazníky všichni koneční zákazníci vybavení průběhovým měřením elektřiny. Typy měření: A – Průběhové měření elektřiny s dálkovým přenosem údajů B – Průběhové měření elektřiny s odečtem pomocí ručního terminálu C – Ostatní měření elektřiny

3 Vyhláška 218/2001 Sb. Současný výklad vyhlášky 218/2001 Sb., kterou se stanoví podrobnosti měření elektřiny a předávání technických údajů, v ZČE s ohledem na její připravovanou novelu: Dnes jsou osazena všechna odběrná místa VVN měřením typu A. K  budou osazena všechna odběrná místa VN s technickým maximem (rezervovaným příkonem) nad 400kW měřením typu A a od 250kW do 400kW měřením typu B Návrh novely vyhlášky obsahuje též povinnost odběratele připravit odběrné místo podle pravidel provozování distribuční soustavy.

4 Nejdůležitější povinnosti provozovatele LDS k OTE – Registrace distribuční soustavy
LDS ve které se nachází odběratel, který chce změnit dodavatele se musí zaregistrovat u OTE jako distributor. Distributor obdrží číselnou řadu, ze které očísluje odběrná místa v rámci své soustavy. Obdrží čtečku a přístupovou čipovou kartu do systému CDS. Tuto skutečnost oznámit distributorovi, do jehož sítě je připojen a případně upravit smlouvu o připojení. Ten přeregistruje u OTE dotčené odběrné místo na lokální distribuční soustavu. A začne předávat naměřená data za předací místo mezi soustavami.

5 Nejdůležitější povinnosti provozovatele LDS k OTE – Registrace OPM zákazníků
Zaregistrovat odběrné místo zákazníka, který se rozhodl změnit dodavatele, v CDS. Po podepsání příslušných smluv se zákazníkem Lze i pomocí webového formuláře. Po obdržení žádosti od OTE potvrdit či zamítnout změnu dodavatele. Žádost přijde mailem pouze v protokolu EDI nebo XML Odpovědět je možné pomocí webového formuláře.

6 Nejdůležitější povinnosti provozovatele LDS k OTE – Skutečná data
Měřit a předávat skutečné hodnoty do CDS. Z měření typu A se data předávají do 11 hod. následujícího pracovního dne. Z měření typu B se data předávají do 4. pracovního dne následujícího měsíce. Předávání naměřených hodinových průběhů je možné pouze pomocí protokolu XML nebo EDI. Pozn. Nejproblematičtější část předávání dat do CDS je předávání skutečných hodnot, protože je nelze předat pomocí webového formuláře. Možnosti spolupráce mohou být u každého regionálního distributora jiné, proto je nutné v případě zájmu kontaktovat místně příslušného distributora.

7 Systém pro komunikaci s OTE
Možnosti spolupráce ZČE s provozovateli LDS při průběhovém měření a předávání dat Elektroměr Odečtový systém Systém pro komunikaci s OTE OTE Dodávka a nastavení měřidla Nabízíme prodej měřidla, ověření a parametrizaci. Instalace měřidla na odběrné místo Tuto službu zatím neposkytujeme, neboť veškerá naše kapacita je vázána novelou vyhlášky 218/2001 Sb. Lokální distributor má většinou vlastní elektrikáře, kteří zvládnou montáž podle námi poskytnutého návodu levněji.

8 Možnosti spolupráce ZČE při průběhovém měření a předávání dat
Elektroměr Odečtový systém Systém pro komunikaci s OTE OTE Pravidelný odečet Zatím neposkytujeme. Vyšší komunikační náklady (telefonní poplatky). Omezená kapacita odečtové centrály a odečtových terminálů. Lokální distributoři mají většinou vlastní informační systém schopný měřit průběh spotřeby. V případě zájmu bychom vyžadovali instalaci měřidla a odečtové podstanice podle našeho standardu. Zpracování a validace dat Za validaci dat zodpovídá distributor. Předání odpovědnosti musí být smluvně zajištěno.

9 Možnosti spolupráce ZČE při průběhovém měření a předávání dat
Elektroměr Odečtový systém Systém pro komunikaci s OTE OTE Konverze do EDI nebo XML a předání OTE Naše současné systémy na toto nejsou připraveny. OTE očekává, že odesilatelem uvedeným ve zprávě je příslušný distributor. Tuto službu dočasně poskytujeme jednomu distributorovi. Je to ovšem za cenu ruční úpravy každé zprávy.

10 Možnosti spolupráce při průběhovém měření a předávání dat
Podpora provozovatele LDS (prodej měřidla, technická pomoc) Pokud má provozovatel vlastní systém na průběhové měření, je nejlepším řešením pro menší počet měření makro v MS Excelu. Komplexní služba (od pořízení elektroměru po předání dat) Je třeba upravit systémy REAS pro předávání dat Umožnit v systému CDS předávání cizích dat (identifikace odesilatele) Stanovit cenu (z pohledu lokálního distributora nemusí být přijatelná) Smluvně ošetřit všechna rizika

11 Kontaktní osoby v REAS pro uvedenou problematiku
Jméno zaměstnance PRE Rudolf Remeš STE D. Mareček SČE Vydra ZČE Pavel Švajner JČE Viktor Honsa VČE Petr Mervart SME Jan Švidrnoch JME Jan Lavička Čerpáno z dopisu ČSRES

12 Západočeská energetika, a.s.
Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Uplatnění malé novely zákona 458/2000 Sb"

Podobné prezentace


Reklamy Google