Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VÝROBA SKLA, PAPÍRU, PLASTU Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VÝROBA SKLA, PAPÍRU, PLASTU Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem."— Transkript prezentace:

1 VÝROBA SKLA, PAPÍRU, PLASTU Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 SKLO  sklo je průhledné, křehké a nevede elektrický proud  nádobí, skleničky, láhve na nápoje Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 21

3 SKLO  je jako odpad znovu použitelné  třídíme odpad!!! Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. čiré sklo barevné sklo 3 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

4 VÝROBA SKLA  sklářský písek + vápenec + soda+ skleněný odpad  roztavení ve sklářské peci  sklovina  sklovina se může tvarovat Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 4

5 VÝROBA SKLA  foukání skla žhavá sklovina na konci sklářské píšťaly foukáním se vytváří bublina tvarování a ochlazení Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 5

6 PAPÍR  tenký, hladký materiál vyrobený ze dřeva  je jako odpad znovu využitelný  třídíme odpad!!! Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 6

7 VÝROBA PAPÍRU  buničina základní surovina z různých druhů dřeva listnaté stromy  tiskařský a hygienický papír Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 7

8 VÝROBA PAPÍRU 1. Kmeny zbavíme kůry  dřevěná drť  vaření drti  buničina 2. Buničina se propírá, třídí, bělí a přidávají se do ní barviva  papírovina 3. Na papírovém pásu dochází k odsávání vody, válcování a k sušení Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

9 VÝROBA PAPÍRU Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 8

10 PLASTY  pevné, pružné, lehké, nerezaví, nevedou elektrický proud  nahrazují přírodní materiály a získávají se z chemických látek Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

11 PLASTY  při běžném spalování vznikají jedovaté látky  třídíme odpad!!! Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 9

12 VYUŽITÍ PLASTŮ  obaly (přepravky, folie)  stavebnictví (okenní rámy, dveře)  automobilový průmysl (nárazníky) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 10 11 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

13 VYUŽITÍ PLASTŮ  nábytkářství (zahradní nábytek)  věci denní potřeby (hračky, nádobí) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 12 13 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

14 TAJENKA 14 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

15 ŘEŠENÍ TAJENKY 15 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

16 Použité obrázky: obr.č.1,2,10,11,12,13,14,15- Vlastní archiv autorky obr.č.3,6,9- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Trideny_odpad.JPGhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Trideny_odpad.JPG Volně šiřitelné obr.č.4- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Skl%C3%A1rna_Nena%C4%8Dovi ce,_26.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Skl%C3%A1rna_Nena%C4%8Dovi ce,_26.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.5- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D0%A1%D1%82%D0%B5%D0 %BA%D0%BB%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%B2.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D0%A1%D1%82%D0%B5%D0 %BA%D0%BB%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%B2.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.7- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zellstoff_200_fach_Polfilter.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zellstoff_200_fach_Polfilter.jpg Volně šiřitelné obr.č.8- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fabr_papier_in_italiano.png?usela ng=cs http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fabr_papier_in_italiano.png?usela ng=cs Volně šiřitelné Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

17 Použitá literatura: BRADÁČ, Jan. KOLÁŘ, Miroslav a kol. Přírodověda pro 5. ročník. ČLOVĚK A TECHNIKA. Všeň: Nakladatelství ALTER, 1996. ISBN 80-85775-58-1. s. 27 – 35. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "VÝROBA SKLA, PAPÍRU, PLASTU Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem."

Podobné prezentace


Reklamy Google