Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

MECHANISMUS REGULACE TĚLESNÉ TEPLOTY FTK UP Olomouc.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "MECHANISMUS REGULACE TĚLESNÉ TEPLOTY FTK UP Olomouc."— Transkript prezentace:

1 MECHANISMUS REGULACE TĚLESNÉ TEPLOTY FTK UP Olomouc

2 n Lidé jsou homeotermičtí (udržují konstantní tělesnou teplotu v okruhu 36,1 o - 37,8 o C.) n Teplo se z těla odstraňuje vedením, prouděním, vyzařováním a pocením.

3 ZISK TEPLA ZTRÁTA TEPLA Produkce látkové výměny Zevní prostředí + Proudění + Pocení + Vedení + Vyzařování VYROVNANÉ ZISKY A ZTRÁTY TEPLA

4 Odstraňování tepla z těla kůží.

5 n V klidu se většina tepla odvádí vyzařováním. n Při tělesné práci se stává nejdůležitější pocení.

6 Mechanismus tepelných ztrát KlidZátěž Vedení a proudění 20%15% Vyzařování60%5% Pocení20%80%

7 Zvýšená vlhkost vzduchu snižuje ztráty tepla pocením

8 n V hypotalamu je centrum termoregulace. n Funguje jako termostat - monitoruje teplotu a akceleruje buď tepelné ztráty nebo naopak produkci tepla. n Dva druhy termoreceptorů: –Kožní termoreceptory - teplota kůže a okolního prostředí –Centrální termoreceptory v hypotalamu - teplota uvnitř těla

9 n Efektory mění tělesnou teplotu: –Svalová aktivita při práci zvyšuje tvorbu tepla. –Zvýšená aktivita potních žláz snižuje teplotu těla zvýšeným vypařováním. –Hladké svaly ve stěnách kožních arteriol se buď uvolňují (rozšíření tepen) - vedení teplé krve k povrchu - ochlazení (nadprodukce tepla) stahují (zúžení tepen) - bránění ztrátám tepla (chladné okolní prostředí) –Metabolická tvorba tepla se může zvýšit produkcí hormonů štítné žlázy a dřeně nadledvin (katecholaminy).

10 Role hypotalamu při řízení tělesné teploty

11 n Teplota těla je váženým průměrem kožní teploty a vnitřní tělesné teploty. Např: T těla = (0,4. T kůže ) + (0,6. T uvnitř těla ) T těla = (0,4. 32,7 o C) + (0,6. 37 o C) T těla = 45,3 o C

12 v horku Při práci v horku dochází k souboji o přísun krve mezi aktivními svaly a kůží: n Svaly potřebují živiny a kyslík z krve n Kůže potřebuje krví odvádět zvýšenou produkci tepla. Za extrémních podmínek není žádná z těchto oblastí zásobena potřebným množstvím krve.

13 Adaptace krevního oběhu: n Srdeční výkon musí zůstat konstantní. n Srdeční volum klesá (redistribucí krve se snižuje žilní návrat a klesá end- diastolický objem), proto n srdeční frekvence musí postupně stoupat. kardiovaskulární drift (posun)

14 Spotřeba kyslíku při konstantní intenzitě práce v horku stoupá víc než při práci v chladnu. Při práci v horku je n větší spotřeba glykogenu n vyšší hladina laktátu únava a vyčerpání

15 dehydrataci a k obrovským ztrátám minerálů. Zvýšené pocení při práci v teple může vést rychle k dehydrataci a k obrovským ztrátám minerálů. 2 - 3 litry za hodinu (2 - 4% hmotnosti). Rychlost pocení může dosáhnou 2 - 3 litry za hodinu (2 - 4% hmotnosti). 10 - 15 litrů za den Maximální ztráty potu mohou dosáhnout 10 - 15 litrů za den.

16 Pot vytrvalostně trénovaných osob obsahuje méně iontů sodíku a chlóru. Pot žen obsahuje více iontů sodíku a chlóru.

17 Organismus kompenzuje ztráty tekutin a elektrolytů produkcí n ADH n aldosteronu Tím se zadržuje voda a sodík a zvyšuje se snížený objem plazmy!

18 Renin-angiotenzinový mechanismus

19 Mechanismus účinku ADH

20 n Vyčerpání z tepla je způsobeno neschopností kardiovaskulárního systému transportovat potřebné živiny a kyslík –pracujícím svalům –a odvádět krev k povrchu těla. n Příčinou je redukce plazmatického objemu v důsledku excesivního pocení. n Vyčerpání z tepla, které není léčené, může vést až ke smrti.

21 Prudké ochlazení (pobyt v chladném prostředí, pití chladných nápojů) vede ke zhoršení situace: Podráždění periferních a centrálních chladových receptorů vede k další produkci tepla. Tento postup může vést k vyčerpání a ke smrti!

22 Prevence hypertermie v letním horku při běžeckých závodech delších než 10 km: n začátek ráno před 8 hod nebo večer po 18. hod n běžci by měli mít vysokou zdatnost a měli by být adaptovaní na vysokou teplotu n běžci musí mít správné oblečení (materiál) n běžci musí věnovat pozornost známkám hypertermie (závratě, pocit chladu, bolesti hlavy, nejistota, neobratnost, atd.) n pořadatelé musí okamžitě zastavit a ošetřit běžce, jevícího známky teplotního vyčerpání n přítomnost lékaře nebo zabezpečení služby rychlé pomoci n zabezpečit dostatečný přísun tekutin (každé 2 - 3 km 100 - 200 prostor pro pití)

23 Opakované vystavení horku vede postupně ke zvýšení schopnosti ztrácet teplo. Tento proces adaptace se jmenuje aklimatizace na vysokou teplotu.

24 U trénovaných osob n intenzivnější pocení snižuje teplotu kůže a zvyšuje teplotní gradient (spád) mezi vnitřní částí těla a kůží n systolický objem se zvyšuje a tím zlepšuje zásobení pracujících svalů a zvyšuje prokrvení kůže n zpomaluje se vyčerpávání glykogenu a tím se oddaluje únava

25 Kvalita aklimatizace na teplo závisí na n podmínkách tréninku v horku n trvání tréninku n velikosti tělesné produkce tepla (intenzita zatížení)

26 Tělesné zatížení v chladu n Nevědomé svalové kontrakce - svalový třes - zvyšují metabolickou produkci tepla a pomáhají udržet nebo zvýšit tělesnou teplotu. n Podobného cíle je možno dosáhnout –stimulací sympatiku –účinkem hormonů (hormony štítné žlázy a katecholaminy).

27 n Stah periferních cév v podkoží snižuje převedení teploty z vnitra těla k povrchu a tím snižuje tepelné ztráty.

28

29 Při ztrátách tepla hraje důležitou roli objem a složení těla: n Velký tělesný povrch a malé množství podkožního tuku zvětšuje ztráty tepla. n A obráceně... Malý tlustýVysoký hubený Vydrží víc!

30 Vítr zvyšuje ztráty tepla prouděním a vedením. Při nulové rychlosti větru a při teplotě 0 o C je ekvivalent tepelných ztrát 0. Při stejné teplotě a rychlosti vzduchu 15 km/hod je teplotní ekvivalent -24. Při stejné teplotě a rychlosti vzduchu 50 km/hod je teplotní ekvivalent -50.

31 n Ponoření do chladné vody výrazně zvyšuje ztráty vedením. n Zátěží v těchto podmínkách vzniká teplo, které zmenšuje tyto ztráty. n Studený sval je slabý a snadno se unaví. n Během vytrvalostní práce v chladu energetické zásobení klesá, klesá intenzita zatížení a zvyšuje se riziko hypotermie.

32 n Při zátěži se uvolňují katecholaminy, které zvyšují mobilizaci a využití mastných kyselin jako energetického substrátu. n Protože však při práci v chladnu zhoršuje vázokonstrikce cirkulaci do podkožní tukové tkáně (zdroj MK), je tento proces oslaben.

33 n Hypotalamus ztrácí svou schopnost regulovat teplotu při poklesu pod 34,5 o C. n Primární srdeční krokoměr (sinusový uzlík v pravé síni) je primárně ovlivněn hypotermií a vyvolá zpomalení srdeční frekvence a tím i pokles srdečního výkonu. n Dýchání extrémně studeného vzduchu snižuje dechový objem a rychlost dýchání.

34 n Omrzliny jsou důsledkem snahy organismu bránit ztrátám tepla. n Vázokonstrikce v oblasti kožních cév redukuje prokrvení a kůže se rychle ochladí. n Ochlazení kůže v kombinaci s nedostatkem kyslíku a živin vede k odumření kůže = omrzlina.

35 Opakované vystavení chladu může n změnit průtok krve periferií, n tím zvýší teplotu kůže n a chlad je lépe tolerován.

36  auza


Stáhnout ppt "MECHANISMUS REGULACE TĚLESNÉ TEPLOTY FTK UP Olomouc."

Podobné prezentace


Reklamy Google