Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Žena a sport Mgr. Lukáš Cipryan. Sportovní výkony žen se čím dál více přibližují sportovním výkonům mužů. Avšak stále existují rozdíly mezi pohlavími.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Žena a sport Mgr. Lukáš Cipryan. Sportovní výkony žen se čím dál více přibližují sportovním výkonům mužů. Avšak stále existují rozdíly mezi pohlavími."— Transkript prezentace:

1 Žena a sport Mgr. Lukáš Cipryan

2 Sportovní výkony žen se čím dál více přibližují sportovním výkonům mužů. Avšak stále existují rozdíly mezi pohlavími ve složení a stavbě těla i jeho funkcí, které nedávají ženám stejné startovní podmínky s muži. Sportovní výkony žen se čím dál více přibližují sportovním výkonům mužů. Avšak stále existují rozdíly mezi pohlavími ve složení a stavbě těla i jeho funkcí, které nedávají ženám stejné startovní podmínky s muži.

3 Svalová síla Do 12 let věku nenacházíme rozdíly ve svalové síle mezi pohlavími. V období puberty se však začínají vytvářet rozdíly jako následek zvýšeného uvolňování pohlavních hormonů. Svalová tkáň tvoří u žen přibližně 25-35 % celkové hmotnosti těla, u mužů 40-45 %. Maximální síla dolních končetin žen dosahuje 65-75 % maximální síly mužů, síla svalů trupu 60-70 %, síla horních končetin 50 %.

4 Maximální aerobní kapacita Maximální spotřeba kyslíku (VO 2 max ) je u žen asi o 25-35 % nižší, v přepočtu na kg tělesné hmotnosti je však rozdíl menší (15-25 %). Pokud však vezmeme v úvahu pouze aktivní tělesnou hmotnost, je VO 2 max podobné u žen a mužů (zejména u dobře trénovaných osob). Vývoj VO 2 max u dívek do 16-17 let věku (chlapci do 18-20 let). Potom postupný pokles (v 60 letech věku asi 70 % VO 2 max ve věku 25 let)

5 Vývoj VO 2 max u dívek a chlapců s věkem.

6 Anaerobní výkon Maximální alaktátový anaerobní výkon (na kg tělesné hmotnosti) je u žen asi o 15-30 % nižší. Žádné rozdíly mezi pohlavími nebyly zaznamenány v maximální hladině laktátu po zátěži.

7 PA a menstruační cyklus Zahájení menstruačního cyklu bývá později u sportujících dívek než u nesportujících. Pravděpodobnými příčinami poruch menstruačního cyklu jsou nízké % tuku u sportovkyň a pokles hladiny estrogenů a progesteronu v krvi. Při snížení intenzity tréninku dojde k obnovení normálního cyklu. Negativní vliv menstruace na sportovní výkonnost není prokázán.

8 PA a těhotenství Ženy, které jsou fyzicky aktivní během těhotenství, zažívají lehčí průběh těhotenství, méně přibírají na váze a mají menší komplikace v perinatálním období. Neexistují žádná větší rizika potratu, předčasného porodu nebo negativního ovlivnění růstu plodu ve spojení s vhodnou PA během těhotenství.

9 Sportovní triáda - soubor 3 onemocnění objevující se často u sportovkyň najednou : 1) poruchy příjmu potravy (anorexie, bulímie), 2) poruchy menstruačního cyklu, 3) osteoporóza.

10 Žena a sport


Stáhnout ppt "Žena a sport Mgr. Lukáš Cipryan. Sportovní výkony žen se čím dál více přibližují sportovním výkonům mužů. Avšak stále existují rozdíly mezi pohlavími."

Podobné prezentace


Reklamy Google