Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 7 Tematický okruhKapaliny TémaArchimédův.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 7 Tematický okruhKapaliny TémaArchimédův."— Transkript prezentace:

1 ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 7 Tematický okruhKapaliny TémaArchimédův zákon Název VY_32_INOVACE_2_23_archimeduv_zakon Určení7. ročník AutorMgr. Tomáš Bobál VytvořenoÚnor 2012 Anotace Určeno pro výuku a domácí přípravu žáků. V prezentaci je objasněn Archimédův zákon.

2 Archimédův zákon Každé těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou Když se koupeme voda nás nadlehčuje… …dokonce bez problémů v bazénu udržíme kamaráda/kamarádku v náručí Potopit do vody nafukovací balón jde velmi těžko… Kámen ponořený ve vodě v pohodě uneseme, ale když ho vyzvedneme z vody jakoby ztěžkl…

3 Archimédův zákon Kde se nadlehčovací síla v kapalině bere? Představme si krychli ponořenou ve vodě. Na každou její stěnu působí tlaková síla. Tlakové síly kapaliny působící z levého i pravého boku na krychli jsou stejně velké, jejich výslednice je nulová. Také síly působící zepředu i zezadu na krychli mají stejnou velikost, mají nulovou výslednici. Síla působící shora je ale menší než ta co působí zespodu, protože u horní stěny krychle je menší tlak než dole. Výslednice sil směřuje vzhůru a to je právě ta nadlehčovací síla.

4 Archimédův zákon Nadlehčovací síle říkáme vztlaková síla. Kdy bude velká a kdy malá – na čem to závisí? Který balón půjde hůře potopit? Ten velký, protože na něj bude působit větší vztlaková síla. Větší objem → větší vztlaková síla. Který balón půjde hůře potopit? Ten velký, protože na něj bude působit větší vztlaková síla. Větší objem → větší vztlaková síla. Která voda nás bude nadnášet více? Mořská, protože má větší hustotu. Větší hustota kapaliny → větší vztlaková síla. Která voda nás bude nadnášet více? Mořská, protože má větší hustotu. Větší hustota kapaliny → větší vztlaková síla. Takto je člověk nadlehčován v Mrtvém moři, voda má díky rozpuštěné soli vysokou hustotu. Gravitační zrychlení

5 Archimédův zákon Vztlakovou sílu F vz můžeme vypočítat ze vzorce: Vztlaková síla Newton (N) Vztlaková síla Newton (N) Objem ponořené části tělesa Metr krychlový (m 3 ) Objem ponořené části tělesa Metr krychlový (m 3 ) Hustota kapaliny Kilogram na metr krychlový ( ) Hustota kapaliny Kilogram na metr krychlový ( ) Gravitační zrychlení Newton na kilogram ( ) g = 10 Gravitační zrychlení Newton na kilogram ( ) g = 10

6 Archimédův zákon Pokud vzorec upravíme, dojdeme k zajímavému závěru: Vztlaková síla působící na těleso ponořené v kapalině. Tíhová síla působící na těleso z kapaliny o stejném objemu jaký má těleso ponořené v kapalině.

7 Archimédův zákon Archimédův zákon: Vztlaková síla F vz působící na těleso v kapalině je rovna tíhové síle F G, která by působila na kapalinu s objemem ponořené části tělesa. Archimédův zákon: Vztlaková síla F vz působící na těleso v kapalině je rovna tíhové síle F G, která by působila na kapalinu s objemem ponořené části tělesa. F vz = F G Těleso z kapaliny o stejném objemu, jako těleso do kapaliny ponořené.

8 Hydrostatický tlak Příklad 1: Jaká vztlaková síla působí na míč o objemu 6 litrů, který je zcela ponořen ve vodě?? Příklad 1: Jaká vztlaková síla působí na míč o objemu 6 litrů, který je zcela ponořen ve vodě?? Zápis: Výpočet: Odpověď: Na míč působí vztlaková síla o velikosti 60 N. Odpověď: Na míč působí vztlaková síla o velikosti 60 N. Musíme převést na základní jednotku!

9 Archimédův zákon Použité zdroje: 1.RAUNER, Karel, Václav HAVEL, Jitka PROKŠOVÁ a Miroslav RANDA. NAKLADATELSTVÍ FRAUS. Fyzika 7: učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia. 1. Plzeň: Fraus, 2005. ISBN 80-7238-431-7. 2.MICROSOFT CORPORATION. Obrázky a jiný obsah [online]. 2012 [cit. 2012-01-31]. Dostupné z: http://office.microsoft.com 3.Dead sea newspaper.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2005 [cit. 2012- 02-02]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Dead_sea_newspaper.jpg


Stáhnout ppt "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 7 Tematický okruhKapaliny TémaArchimédův."

Podobné prezentace


Reklamy Google