Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Významné osobnosti fyziky a chemie Nikola Tesla americký fyzik Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6. - 9. ročník Jubilejní Masarykova základní škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Významné osobnosti fyziky a chemie Nikola Tesla americký fyzik Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6. - 9. ročník Jubilejní Masarykova základní škola."— Transkript prezentace:

1 Významné osobnosti fyziky a chemie Nikola Tesla americký fyzik Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6. - 9. ročník Jubilejní Masarykova základní škola a mateřská škola Sedliště

2 Nikola Tesla

3 Nikola Tesla se narodil 10. července 1856, v Rakouském císařství, dnešním Chorvatsku. Nikola Tesla se narodil 10. července 1856, v Rakouském císařství, dnešním Chorvatsku. Zemřel 7. ledna 1943 v New Yorku. Zemřel 7. ledna 1943 v New Yorku. Byl to americký fyzik srbského původu. Byl to americký fyzik srbského původu. Vynálezce a konstruktér elektrických strojů a přístrojů: např. asynchronního motoru. Vynálezce a konstruktér elektrických strojů a přístrojů: např. asynchronního motoru. Jeho práce formovaly základ moderních systémů na vícefázový střídavý proud. Jeho práce formovaly základ moderních systémů na vícefázový střídavý proud. V roce 1893 předvedl bezdrátovou telekomunikaci. V roce 1893 předvedl bezdrátovou telekomunikaci.

4 Svůj první patent přihlásil Americkému patentovému úřadu 6.5.1885. Pojmenoval ho „Komutátor pro elektrické dynamo stroje“. Svůj první patent přihlásil Americkému patentovému úřadu 6.5.1885. Pojmenoval ho „Komutátor pro elektrické dynamo stroje“. Podává nové patenty. Mezi léty 1887 a 1890 patentoval své nejznámější vynálezy z oblasti vícefázových střídavých proudů. Vyrábí celou řadu elektromotorů a generátorů na střídavý proud. Podává nové patenty. Mezi léty 1887 a 1890 patentoval své nejznámější vynálezy z oblasti vícefázových střídavých proudů. Vyrábí celou řadu elektromotorů a generátorů na střídavý proud. Kromě dvoufázového patentoval i třífázový indukční motor, který má dodnes v průmyslu největší procento používaní těchto motorů v průmyslu. Kromě dvoufázového patentoval i třífázový indukční motor, který má dodnes v průmyslu největší procento používaní těchto motorů v průmyslu.

5 Nejvýznamnější americký elektrotechnický inženýr. Jeho práce daly základ moderní elektrotechnice a mnoho jeho objevů mělo zásadní význam pro budoucnost. Nejvýznamnější americký elektrotechnický inženýr. Jeho práce daly základ moderní elektrotechnice a mnoho jeho objevů mělo zásadní význam pro budoucnost. Dostával do konfliktů s jinými vynálezci a podnikateli s Edisonem a s Marconim Dostával do konfliktů s jinými vynálezci a podnikateli s Edisonem a s Marconim Později se zabýval vizionářskými a drahými projekty (například bezdrátová distribuce elektřiny). Dostal do finančních problémů a uchýlil se do ústraní. Zemřel poměrně chudý a zapomenutý. Později se zabýval vizionářskými a drahými projekty (například bezdrátová distribuce elektřiny). Dostal do finančních problémů a uchýlil se do ústraní. Zemřel poměrně chudý a zapomenutý.

6 Nikola Tesla: u transformátoru a v laboratoři

7 Zdroje: www.velikani.cz www.wikipedia.org


Stáhnout ppt "Významné osobnosti fyziky a chemie Nikola Tesla americký fyzik Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6. - 9. ročník Jubilejní Masarykova základní škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google