Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Významné osobnosti fyziky a chemie Niels Henrik David Bohr dánský fyzik Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6. - 9. ročník Jubilejní Masarykova základní.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Významné osobnosti fyziky a chemie Niels Henrik David Bohr dánský fyzik Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6. - 9. ročník Jubilejní Masarykova základní."— Transkript prezentace:

1 Významné osobnosti fyziky a chemie Niels Henrik David Bohr dánský fyzik Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6. - 9. ročník Jubilejní Masarykova základní škola a mateřská škola Sedliště

2 Niels Henrik David Bohr

3 Niels Henrik David Bohr se narodil 7. října 1885 v Kodani. Niels Henrik David Bohr se narodil 7. října 1885 v Kodani. Zemřel 18. listopadu 1962 v Kodani. Zemřel 18. listopadu 1962 v Kodani. Od roku 1903 studoval fyziku na kodaňské univerzitě. Od roku 1903 studoval fyziku na kodaňské univerzitě. Doktorát získal v roce 1911. Doktorát získal v roce 1911. Na podzim 1911 působil Bohr v Cavendishově laboratoři. Na podzim 1911 působil Bohr v Cavendishově laboratoři. Na jaře 1912 pobýval v laboratořích Na jaře 1912 pobýval v laboratořích E. Rutherforda v Manchesteru. Intenzivně se zde zabýval studiem radioaktivity.

4 Na základě působení ve jmenovaných laboratořích vydal Bohr v roce 1913 teoretickou práci na téma absorbce alfa záření. Na základě působení ve jmenovaných laboratořích vydal Bohr v roce 1913 teoretickou práci na téma absorbce alfa záření. Přišel také s teorií, že fyzikální a chemické vlastnosti každého prvku je možné popsat jediným celým číslem, které vyjadřuje náboj jádra jako celočíselný násobek elementárního náboje. Přišel také s teorií, že fyzikální a chemické vlastnosti každého prvku je možné popsat jediným celým číslem, které vyjadřuje náboj jádra jako celočíselný násobek elementárního náboje. 1913 - Bohr pokračoval ve studiu struktury atomu na základě Ruthefordova objevu atomového jádra a s využitím Planckovy a Einsteinovy kvantové teorie sestavil teoretický kvantový model atomu vodíku. 1913 - Bohr pokračoval ve studiu struktury atomu na základě Ruthefordova objevu atomového jádra a s využitím Planckovy a Einsteinovy kvantové teorie sestavil teoretický kvantový model atomu vodíku.

5 Bohrův model vychází z planetárního modelu - kolem kladně nabitého jádra krouží elektron. Bohrův model vychází z planetárního modelu - kolem kladně nabitého jádra krouží elektron. Tento teoretický model je správný jen částečně pro jednoduché atomy s právě jedním elektronem, nelze jej použít pro složitější atomy. Tento teoretický model je správný jen částečně pro jednoduché atomy s právě jedním elektronem, nelze jej použít pro složitější atomy. Na začátku dvacátých let vypracoval Bohr schéma obsazování energetických hladin atomů elektrony, což v roce 1925 vedlo k formulaci Pauliho vylučovacímu principu a k teoretickému zdůvodnění uspořádání prvků v Mendělejevově periodické soustavě prvků. Na začátku dvacátých let vypracoval Bohr schéma obsazování energetických hladin atomů elektrony, což v roce 1925 vedlo k formulaci Pauliho vylučovacímu principu a k teoretickému zdůvodnění uspořádání prvků v Mendělejevově periodické soustavě prvků.

6 Po okupaci Dánska odešel Niels Bohr do Švédska. Po okupaci Dánska odešel Niels Bohr do Švédska. Poslední 2 roky války žil v Anglii a v USA (v laboratořích v Los Alamos pracoval na vývoji atomové bomby). Poslední 2 roky války žil v Anglii a v USA (v laboratořích v Los Alamos pracoval na vývoji atomové bomby). Po ukončení války Bohr bojoval proti válečnému zneužití atomové energie. Po ukončení války Bohr bojoval proti válečnému zneužití atomové energie.

7 Bohrův model atomu

8 Zdroje:www.freeinfosociety.comwww.weblearning.estranky.czwww.commons.wikimedia.orgwww.techmania.czwww.converter.cz


Stáhnout ppt "Významné osobnosti fyziky a chemie Niels Henrik David Bohr dánský fyzik Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6. - 9. ročník Jubilejní Masarykova základní."

Podobné prezentace


Reklamy Google