Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Významné osobnosti fyziky a chemie Isaac Newton - geniální anglický fyzik, matematik a astronom Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6. - 9. ročník.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Významné osobnosti fyziky a chemie Isaac Newton - geniální anglický fyzik, matematik a astronom Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6. - 9. ročník."— Transkript prezentace:

1 Významné osobnosti fyziky a chemie Isaac Newton - geniální anglický fyzik, matematik a astronom Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6. - 9. ročník Jubilejní Masarykova základní škola a mateřská škola Sedliště

2 Isaac Newton

3 Isaac Newton se narodil 4. ledna 1643 ve Woolsthorpu v Anglii. Isaac Newton se narodil 4. ledna 1643 ve Woolsthorpu v Anglii. Zemřel 31. března 1727 v Kensigtonu. Zemřel 31. března 1727 v Kensigtonu. Už jako chlapec se zálibou sestrojoval složité mechanické hračky, modely, brousil zrcadla a čočky, zabýval se chemií a rád kreslil. Už jako chlapec se zálibou sestrojoval složité mechanické hračky, modely, brousil zrcadla a čočky, zabýval se chemií a rád kreslil. Studoval matematiku, fyziku, teologii a klasické jazyky na Trinity College v Cambridgi. Studoval matematiku, fyziku, teologii a klasické jazyky na Trinity College v Cambridgi. V r. 1665 dosáhl hodnosti bakaláře a o tři roky později se stal magistrem. V r. 1665 dosáhl hodnosti bakaláře a o tři roky později se stal magistrem. V prvních letech vědecké činnosti zaujala Newtona optika. V prvních letech vědecké činnosti zaujala Newtona optika.

4 Rozkladem bílého světla dokázal, že se skládá z barevného spektra. Rozkladem bílého světla dokázal, že se skládá z barevného spektra. Vysvětlil barvu předmětů a vlastnoručně zhotovil první zrcadlový dalekohled. Vysvětlil barvu předmětů a vlastnoručně zhotovil první zrcadlový dalekohled. Dále objevil interferenci světla na úkaze, který je dnes známý jako Newtonovy kroužky. Dále objevil interferenci světla na úkaze, který je dnes známý jako Newtonovy kroužky. Všechny své výzkumy o světle shrnul v 3-dílné Optice, která vyšla až v roce 1704. Všechny své výzkumy o světle shrnul v 3-dílné Optice, která vyšla až v roce 1704. Od roku 1676 se začal zabývat studiem mechaniky. Od roku 1676 se začal zabývat studiem mechaniky.

5 Základní objevy v mechanice vyslovil Newton ve svém monumentálním díle Matematické principy přírodní filozofie. Základní objevy v mechanice vyslovil Newton ve svém monumentálním díle Matematické principy přírodní filozofie. První dva díly se zabývají teoretickou a třetí nebeskou mechanikou. První dva díly se zabývají teoretickou a třetí nebeskou mechanikou. V Principech bylo shrnuto všechno, co se během předcházejících tisíciletí zjistilo o nejjednodušších formách pohybu hmoty. V Principech bylo shrnuto všechno, co se během předcházejících tisíciletí zjistilo o nejjednodušších formách pohybu hmoty. Sám Newton říkal o svých úspěších: „Jestli jsem viděl dál než druzí, tak proto, že jsem stál na bedrech gigantů.“ Sám Newton říkal o svých úspěších: „Jestli jsem viděl dál než druzí, tak proto, že jsem stál na bedrech gigantů.“

6 Newtonovo učení o prostoru, času, hmotnosti a síle mělo obrovský vliv na vývoj fyziky. Newtonovo učení o prostoru, času, hmotnosti a síle mělo obrovský vliv na vývoj fyziky. A až objevy 20. stol., zejména Planckovy a Einsteinovy, ukázaly hranice platnosti zákonů, na kterých byla vybudována Newtonova klasická mechanika. A až objevy 20. stol., zejména Planckovy a Einsteinovy, ukázaly hranice platnosti zákonů, na kterých byla vybudována Newtonova klasická mechanika. V r. 1701 se vzdal profesorského místa a o dva roky později ho zvolili za prezidenta Londýnské královské společnosti, kterým zůstal až do konce života. V r. 1701 se vzdal profesorského místa a o dva roky později ho zvolili za prezidenta Londýnské královské společnosti, kterým zůstal až do konce života. V r. 1705 ho královna Anna povýšila do šlechtického stavu. V r. 1705 ho královna Anna povýšila do šlechtického stavu.

7 Newtonův rukopis

8 Úvodní list Principů

9 Replika Newtonova dalekohledu Newtonův gravitační zákon F = k. (m 1. m 2 ) / r 2 kde k - gravitační konstanta m 1, m 2 - hmotnosti obou těles r - vzdálenost jejich středů.

10 Pověst o jablku není zcela přesná, ale pravdou nejspíš je, že při pozorování úplňku Měsíce si všiml jablka na stromě a uvědomil si ekvivalenci mezi silou přitahující padající jablka k zemi a silou držící Měsíc na oběžné dráze.

11 Zdroje:www.converter.czwww.techmania.czwww.wsd1.orgwww.odmaturuj.cz/zivotopisy/isaac-newton/www.aldebaran.czwww.teachertech.rice.edu


Stáhnout ppt "Významné osobnosti fyziky a chemie Isaac Newton - geniální anglický fyzik, matematik a astronom Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6. - 9. ročník."

Podobné prezentace


Reklamy Google