Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Archimédes byl řecký matematik, fyzik, inženýr, vynálezce a astronom. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších vědců klasického starověku. byl řecký.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Archimédes byl řecký matematik, fyzik, inženýr, vynálezce a astronom. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších vědců klasického starověku. byl řecký."— Transkript prezentace:

1 Archimédes byl řecký matematik, fyzik, inženýr, vynálezce a astronom. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších vědců klasického starověku. byl řecký matematik, fyzik, inženýr, vynálezce a astronom. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších vědců klasického starověku.

2 Archimedes Řecký vynálezce, matematik a fyzik Archimédes se pravděpodobně narodil roku 287 před naším letopočtem. Jeho otcem byl astronom Fidius. Většinu svého života prožil Archimédes v sicilských Syrakusách (odtud pochází také jeho přízvisko). Archimédes žil v období rozkvětu řecké kultury a vzdělanosti v 6. až 4. století př. n. l. Archimédes spolupracoval s matematiky Kononem a Eratosthenem, kteří žili v Alexandrii. Řecký vynálezce, matematik a fyzik Archimédes se pravděpodobně narodil roku 287 před naším letopočtem. Jeho otcem byl astronom Fidius. Většinu svého života prožil Archimédes v sicilských Syrakusách (odtud pochází také jeho přízvisko). Archimédes žil v období rozkvětu řecké kultury a vzdělanosti v 6. až 4. století př. n. l. Archimédes spolupracoval s matematiky Kononem a Eratosthenem, kteří žili v Alexandrii.

3 Archimedes uskutečnil mnoho objevů v matematice a fyzice. uskutečnil mnoho objevů v matematice a fyzice. Je po něm např. nazýván kladkostroj nebo vodní šnekové čerpadlo (Archimédův šroub): je jedno z nejstarších známých čerpadel. Je po něm např. nazýván kladkostroj nebo vodní šnekové čerpadlo (Archimédův šroub): je jedno z nejstarších známých čerpadel. Zkoumal zákonitosti plování a hydrostatického vztlaku,nestlačitelnost vody a dokázal ji pravděpodobně využít pro zjišťování objemu nepravidelných těles. Pochopil význam pojmu hustota, přesně jej formuloval a pravděpodobně nalezl metodu jejího měření dvojím vážením. Formuloval Archimédův zákon. Zkoumal zákonitosti plování a hydrostatického vztlaku,nestlačitelnost vody a dokázal ji pravděpodobně využít pro zjišťování objemu nepravidelných těles. Pochopil význam pojmu hustota, přesně jej formuloval a pravděpodobně nalezl metodu jejího měření dvojím vážením. Formuloval Archimédův zákon.

4 Archimédovy vynálezy Archimédův šroub. princip vztlaku k ověře ní pravost i koruny Archimédovo těleso Archimédés mohl použít k zapalování nepřátelských lodí zrcadla

5 Archimedův zákon Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou, rovnající se tíze kapaliny stejného objemu jako je ponořená část tělesa. Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou, rovnající se tíze kapaliny stejného objemu jako je ponořená část tělesa. Archimédův zákon platí nejen pro kapaliny, ale i pro plyny. Archimédův zákon platí nejen pro kapaliny, ale i pro plyny.

6 Archimédes-zlatá koruna Král Hierón II požádal Archiméda, aby zjistil, je-li koruna vyrobena z ryzího zlata.Archimédés musel vyřešit problém bez poškození koruny, takže ji nemohl přetavit do pravidelného geometrického tvaru, u kterého by mohl spočítat objem, z hmotnosti a pak určit i jeho hustotu a porovnat s hustotou zlata. Řešení ho prý napadlo při koupeli, když si všiml, že hladina stoupla, když se ponořil do vody. Uvědomil si, že může využít nestlačitelnost vody, a ponoří-li korunu do nádoby naplněné vodou až po okraj, bude objem přeteklé vody rovný objemu koruny. Král Hierón II požádal Archiméda, aby zjistil, je-li koruna vyrobena z ryzího zlata.Archimédés musel vyřešit problém bez poškození koruny, takže ji nemohl přetavit do pravidelného geometrického tvaru, u kterého by mohl spočítat objem, z hmotnosti a pak určit i jeho hustotu a porovnat s hustotou zlata. Řešení ho prý napadlo při koupeli, když si všiml, že hladina stoupla, když se ponořil do vody. Uvědomil si, že může využít nestlačitelnost vody, a ponoří-li korunu do nádoby naplněné vodou až po okraj, bude objem přeteklé vody rovný objemu koruny.

7 Archimédés zkoumal zákonitosti mechanické rovnováhy, a položil tak základy statiky pevných těles Archimédés zkoumal zákonitosti mechanické rovnováhy, a položil tak základy statiky pevných těles Definoval řadu důležitých pojmů, jako těžiště nebo statický moment Definoval řadu důležitých pojmů, jako těžiště nebo statický moment Zabýval se principy činnosti jednoduchých strojů – páky, kladky, nakloněné roviny, klínu a ozubeného kola a objevil a formuloval zákonitosti jejich rovnováhy. Zabýval se principy činnosti jednoduchých strojů – páky, kladky, nakloněné roviny, klínu a ozubeného kola a objevil a formuloval zákonitosti jejich rovnováhy.

8 Archimédes matematika Z matematiky znal Archimédés vzorec pro součet nekonečné geometrické řady. Zjistil, že koule určitého průměru, válec a kužel, jejichž průměry základen a výšky jsou stejné jako průměr stejné koule, mají objemy v poměru 2:3:1. Z matematiky znal Archimédés vzorec pro součet nekonečné geometrické řady. Zjistil, že koule určitého průměru, válec a kužel, jejichž průměry základen a výšky jsou stejné jako průměr stejné koule, mají objemy v poměru 2:3:1. V geometrii zavedl původně negeometrické pojmy: těžiště a těžnice. V geometrii zavedl původně negeometrické pojmy: těžiště a těžnice.

9 Kristýnka Šrámková 8.A Čerpáno z všeobecné encyklopedie a wikipedie. Čerpáno z všeobecné encyklopedie a wikipedie.


Stáhnout ppt "Archimédes byl řecký matematik, fyzik, inženýr, vynálezce a astronom. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších vědců klasického starověku. byl řecký."

Podobné prezentace


Reklamy Google