Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ARCHIMÉDES 3.století př. n. l.. Život žil v Syrakusách na Sicílii, ale byl to ŘEK žil v Syrakusách na Sicílii, ale byl to ŘEK jako mladý krátce studoval.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ARCHIMÉDES 3.století př. n. l.. Život žil v Syrakusách na Sicílii, ale byl to ŘEK žil v Syrakusách na Sicílii, ale byl to ŘEK jako mladý krátce studoval."— Transkript prezentace:

1 ARCHIMÉDES 3.století př. n. l.

2 Život žil v Syrakusách na Sicílii, ale byl to ŘEK žil v Syrakusách na Sicílii, ale byl to ŘEK jako mladý krátce studoval v egyptské Alexandrii jako mladý krátce studoval v egyptské Alexandrii zabýval se matematikou a mechanikou zabýval se matematikou a mechanikou je považován ze jednoho z nejvýznamnějších vědců středověku je považován ze jednoho z nejvýznamnějších vědců středověku

3 Objevy Na svou dobu přesně odhadl číslo pí Na svou dobu přesně odhadl číslo pí Vysvětlil princip páky poté prohlásil „Dejte mi pevný bod a pohnu Zemí…“ Vysvětlil princip páky poté prohlásil „Dejte mi pevný bod a pohnu Zemí…“ Hlavní objev – ARCHIMÉDŮV ZÁKON Hlavní objev – ARCHIMÉDŮV ZÁKON Vytvořil systém pro zapisování velkých čísel Vytvořil systém pro zapisování velkých čísel

4 Vyráběl válečné stroje na ochranu království (obří praky, otočné jeřáby, katapulty, zrcadla) Vyráběl válečné stroje na ochranu království (obří praky, otočné jeřáby, katapulty, zrcadla) Věnoval se metodám výpočtu ploch (kruhu a elipsy) Věnoval se metodám výpočtu ploch (kruhu a elipsy)

5 Archimédův zákon Povídá se, že král u kterého Archimédes pracoval si nechal zhotovit novou královskou korunu, ale zlatník co ji vyráběl nebyl moc poctivý, a tak si král od Archiméda nechal korunu prověřit. Archimédes dlouho do noci přemýšlel jak by to mohl vypočítat, nepřišel na to. Až když to vzdal a šel se ponořit do vany na to přišel. „Heuréka“ zvolal a nahý utíkal až ke králi.

6 Princip Archimédova zákonu: Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou, která se rovná váze kapaliny tělesem vytlačené. Princip Archimédova zákonu: Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou, která se rovná váze kapaliny tělesem vytlačené. Výpočet: U nepravidelného tělesa hmotnost vypočteme když měřené těleso ponoříme do odměrného válce. Výpočet: U nepravidelného tělesa hmotnost vypočteme když měřené těleso ponoříme do odměrného válce.

7 Smrt Archiméda Poslední věta, kterou Archimédes řekl než ho zabili: „Noli tangere circulos meos“ v překladu „Nedotýkej se mých kruhů“ potom ho voják propíchl

8 Závěr Zdroje Zdroje – sešit fyziky – Wikipedie – otevřená encyklopedie Touhle prezentací vás provázely: Michaela Přikrylová a Tereza Sabáčková

9 KONEC


Stáhnout ppt "ARCHIMÉDES 3.století př. n. l.. Život žil v Syrakusách na Sicílii, ale byl to ŘEK žil v Syrakusách na Sicílii, ale byl to ŘEK jako mladý krátce studoval."

Podobné prezentace


Reklamy Google