Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Významné osobnosti fyziky a chemie Michael Faraday britský fyzik a chemik Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6. - 9. ročník Jubilejní Masarykova základní.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Významné osobnosti fyziky a chemie Michael Faraday britský fyzik a chemik Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6. - 9. ročník Jubilejní Masarykova základní."— Transkript prezentace:

1 Významné osobnosti fyziky a chemie Michael Faraday britský fyzik a chemik Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6. - 9. ročník Jubilejní Masarykova základní škola a mateřská škola Sedliště

2 Michael Faraday

3 Michael Faraday se narodil 22. září 1791 v Newingtonu v jižním Londýně. Michael Faraday se narodil 22. září 1791 v Newingtonu v jižním Londýně. Zemřel 25. srpna 1867 nedaleko Londýna. Zemřel 25. srpna 1867 nedaleko Londýna. Britský fyzik a chemik, geniální a velmi zručný experimentátor. Britský fyzik a chemik, geniální a velmi zručný experimentátor. Objevitel elektromagnetické indukce (1831). Objevitel elektromagnetické indukce (1831). Faradayův zákon, který tuto elektromagnetickou indukci vysvětluje je pokládán za jeho největší přínos. Faradayův zákon, který tuto elektromagnetickou indukci vysvětluje je pokládán za jeho největší přínos. Vymyslel metody zkapalňování plynů a objevil různé chemické látky, například benzol. Vymyslel metody zkapalňování plynů a objevil různé chemické látky, například benzol.

4 Položil základy elektrochemie, jsou po něm pojmenovány dva zákony elektrolýzy. Položil základy elektrochemie, jsou po něm pojmenovány dva zákony elektrolýzy. Obohatil odborné názvosloví o důležité pojmy, jako jsou anoda, katoda, elektroda a ion. Obohatil odborné názvosloví o důležité pojmy, jako jsou anoda, katoda, elektroda a ion. Objevil jako první vztah mezi magnetismem a světlem. Objevil jako první vztah mezi magnetismem a světlem. Je po něm pojmenována jednotka kapacity Farad zn. [F]. Je po něm pojmenována jednotka kapacity Farad zn. [F]. 1F je kapacita el. kondenzátoru, který při napětí 1 voltu pojme náboj 1 coulombu. 1F je kapacita el. kondenzátoru, který při napětí 1 voltu pojme náboj 1 coulombu. Zavedl pojmy jako magnetické a elektrické siločáry. Zavedl pojmy jako magnetické a elektrické siločáry.

5 Faradayova klec, vodivý uzavřený obal, odstiňující vnější elektrické pole, volný náboj je rozložen pouze na vnějším povrchu Faradayovy klece. Faradayova klec, vodivý uzavřený obal, odstiňující vnější elektrické pole, volný náboj je rozložen pouze na vnějším povrchu Faradayovy klece. V roce 1855 dokončil vydávání Experimental Researches in Elektricity (Experimentální výzkumy o elektřině), kde sepsal své celoživotní poznatky. Je to vlastně jeho deník, který neobsahuje žádné matematické vzorce (Michael Faraday měl velmi špatné matematické vzdělání), přesto jsou jeho myšlenky velmi přesně formulovány. Obsahuje 3 362 odstavců, kde každý popisuje jeden experiment. V roce 1855 dokončil vydávání Experimental Researches in Elektricity (Experimentální výzkumy o elektřině), kde sepsal své celoživotní poznatky. Je to vlastně jeho deník, který neobsahuje žádné matematické vzorce (Michael Faraday měl velmi špatné matematické vzdělání), přesto jsou jeho myšlenky velmi přesně formulovány. Obsahuje 3 362 odstavců, kde každý popisuje jeden experiment.

6 Záznam z Faradayova deníku z 29. srpna 1831 Magnetické siločáry – publikováno v Experimental Researches in Elektricity

7 Faradayova laboratoř v roce 1852 Faradayův přístroj pro elektrolýzu vody

8 Pokus s elektromagnetickou indukcí

9 Zdroje: Jana Netolická (2004), Technická univerzita v Liberci www.techmania.cz


Stáhnout ppt "Významné osobnosti fyziky a chemie Michael Faraday britský fyzik a chemik Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6. - 9. ročník Jubilejní Masarykova základní."

Podobné prezentace


Reklamy Google