Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Významné osobnosti fyziky a chemie Dmitrij Ivanovič Mendělejev ruský chemik a tvůrce periodické tabulky prvků Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Významné osobnosti fyziky a chemie Dmitrij Ivanovič Mendělejev ruský chemik a tvůrce periodické tabulky prvků Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6."— Transkript prezentace:

1 Významné osobnosti fyziky a chemie Dmitrij Ivanovič Mendělejev ruský chemik a tvůrce periodické tabulky prvků Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6. - 9. ročník Jubilejní Masarykova základní škola a mateřská škola Sedliště

2 Dmitrij Ivanovič Mendělejev

3 Dimitrij Ivanovič Mendělejev se narodil 8.února roku 1834 v Tobolsku (bývalé hlavní město Sibiře). Dimitrij Ivanovič Mendělejev se narodil 8.února roku 1834 v Tobolsku (bývalé hlavní město Sibiře). Zemřel 2. února 1907 v Petrohradě. Zemřel 2. února 1907 v Petrohradě. Dmitrij Mendělejev studoval v Petrohradě, ve Francii a v Německu. Dmitrij Mendělejev studoval v Petrohradě, ve Francii a v Německu. Po studiích se stal profesorem chemie na univerzitě v Petrohradě. Po studiích se stal profesorem chemie na univerzitě v Petrohradě. V roce 1869 zveřejnil v časopise Ruské chemické společnosti svou práci "Vztah vlastností prvků k atomovým hmotnostem", tj. hlavní zákon, jímž se řídí svět chemie. V roce 1869 zveřejnil v časopise Ruské chemické společnosti svou práci "Vztah vlastností prvků k atomovým hmotnostem", tj. hlavní zákon, jímž se řídí svět chemie.

4 V dobách Mendělejevových bylo známo již 62 chemických prvků. V dobách Mendělejevových bylo známo již 62 chemických prvků. Mendělejev byl přesvědčen, že existuje zákon, kterým se prvky řídí. Mendělejev byl přesvědčen, že existuje zákon, kterým se prvky řídí. Seřadil je tedy v pořadí podle atomové hmotnosti. Seřadil je tedy v pořadí podle atomové hmotnosti. Při tomto seřazení se rázem objevila určitá zákonitost i v ostatních vlastnostech prvků. Při tomto seřazení se rázem objevila určitá zákonitost i v ostatních vlastnostech prvků. Mendělejev tak získal 12 řad prvků, z nichž v každé se vlastnosti prvků periodicky opakují a atomová hmotnost neustále vzrůstá. Mendělejev tak získal 12 řad prvků, z nichž v každé se vlastnosti prvků periodicky opakují a atomová hmotnost neustále vzrůstá.

5 Při výkladu podstaty nově objeveného zákona předpovídal tento učenec také existenci prvků v té době neznámých. Při výkladu podstaty nově objeveného zákona předpovídal tento učenec také existenci prvků v té době neznámých. Ponechal proto ve své tabulce pro tyto prvky mnoho volných míst, jejichž atomovou hmotnost i jiné vlastnosti předpověděl. Ponechal proto ve své tabulce pro tyto prvky mnoho volných míst, jejichž atomovou hmotnost i jiné vlastnosti předpověděl. K těmto předpovědím byli vědci velmi podezřívaví. K těmto předpovědím byli vědci velmi podezřívaví. Když však byly takovéto prvky později skutečně objeveny (např. gallium, skandium, germanium), dosáhl Mendělejev světového uznání. Když však byly takovéto prvky později skutečně objeveny (např. gallium, skandium, germanium), dosáhl Mendělejev světového uznání.

6 Mendělejev se věnoval také technologii a fyzice. Mendělejev se věnoval také technologii a fyzice. Usiloval o využití minerálního bohatství a o rozvoj průmyslu v Rusku, navrhl průmyslový způsob rafinace ropy. Usiloval o využití minerálního bohatství a o rozvoj průmyslu v Rusku, navrhl průmyslový způsob rafinace ropy. Zasloužil se o rozvoj chemického a hutnického průmyslu a zpracování rud a ropy v Rusku. Zasloužil se o rozvoj chemického a hutnického průmyslu a zpracování rud a ropy v Rusku. Měl rozhodující podíl na rozvoji novodobé anorganické chemie. Měl rozhodující podíl na rozvoji novodobé anorganické chemie.

7 Česká verze periodické tabulky z poloviny 19. století

8 Mendělejevova tabulka jak jí známe dnes

9 Mendělejev na obrazech I.J. Repina

10 Zdroje:www.osobnosti.netwww.odmaturuj.cz/chemie/mendelejev-dimitrij-ivanovic/www.quido.cz/osobnosti/mendelejev.htmwww.volejnik.tym.cz/03_periodicky_zakon.htmwww.caching.wz.cz/psp/dlouha_tabulka.jpgwww.zavreneoci.blog.cz/1002/ilja-efimovich-repin


Stáhnout ppt "Významné osobnosti fyziky a chemie Dmitrij Ivanovič Mendělejev ruský chemik a tvůrce periodické tabulky prvků Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6."

Podobné prezentace


Reklamy Google