Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Nerostná surovina je neobnovitelná přírodnina - prvek, sloučenina, minerál nebo hornina, kterou je možno ekonomicky využít, přímo nebo po úpravě pro.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Nerostná surovina je neobnovitelná přírodnina - prvek, sloučenina, minerál nebo hornina, kterou je možno ekonomicky využít, přímo nebo po úpravě pro."— Transkript prezentace:

1

2

3 Nerostná surovina je neobnovitelná přírodnina - prvek, sloučenina, minerál nebo hornina, kterou je možno ekonomicky využít, přímo nebo po úpravě pro potřeby lidské společnosti. Nerostnou surovinou mohou být pevné, kapalné i plynné látky. Menší podíl surovin je možno použít neupravený, většinu je však pro využití nutno průmyslově upravit.

4

5 Nerostné suroviny jsou lidstvu známy od počátku jeho existence, stejně jako jejich těžba, využití i obchod s nimi. Celé epochy pravěku jsou nazvány podle surovin, jejichž využití převládalo, existuje tak doba kamenná, doba bronzová nebo železná. V novověku se vzrůstajícími potřebami industrializace spotřeba i význam nerostných surovin ještě vzrostl. S rozvojem lidské společnosti a zvyšováním poznatků o neživé přírodě v geologii, chemii a technologii množství druhů využívaných nerostných surovin i v současnosti stále vzrůstá, stejně jako druhů jejich využití. Jejich akumulace, které až na některé výjimky vznikly v předchozích geologických dobách však nejsou neomezené, jejich zásoby se nereprodukují, případně vznikají velmi pomalu, což je z hlediska délky lidského života možno považovat za zanedbatelné.

6 Vyčerpání zdrojů nerostných surovin je mýtus, který se objevuje už po století. V novodobé historii jej připomínají angličtí ekonomové: Thomas Robert Malthus (1766-1834) a na něj navazující David Ricardo (1772-1823). Oba spatřovali a popsali rozpor mezi fyzickou omezeností přírodních zdrojů a exponenciálně rostoucí poptávkou po nich, která podle jejich názoru musela vyústit v postupné vyčerpání těchto zdrojů a tím i rapidní pokles životní úrovně lidstva. V nedávné minulosti tento koncept mezi běžnou veřejností rozšířila populární kniha Meze růstu (Meadows et al. 1972), která předpovídala vyčerpání všech klíčových neobnovitelných zdrojů do sta let.

7

8

9

10 wikipedia.cz geologie.vsb.cz google.cz


Stáhnout ppt "Nerostná surovina je neobnovitelná přírodnina - prvek, sloučenina, minerál nebo hornina, kterou je možno ekonomicky využít, přímo nebo po úpravě pro."

Podobné prezentace


Reklamy Google