Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zákon setrvačnosti Autor: Lukáš Polák Pokračovat.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zákon setrvačnosti Autor: Lukáš Polák Pokračovat."— Transkript prezentace:

1 Zákon setrvačnosti Autor: Lukáš Polák Pokračovat

2 Galileo Galilei Galileo Galilei se narodil 15. února 1564 v italském městě Pisa. Zkoumal těžiště těles a setrvačnost těles. V další části prezentace se budeme zabývat setrvačno- stí těles. PokračovatZpět

3 Zkušenost PokračovatZpět Ze zkušenosti víme, že těleso, které je vzhledem k Zemi v klidu, můžeme uvést z klidu do pohybu jen silovým působením jiného tělesa nebo pole.

4 Pohyb kuličky se zpomaluje působením třecí síly PokračovatZpět a) kulička na koberci F Kuličku uvedeme silou do pohybu. Koule setrvává v pohybu ve směru nárazu, i když na ni už pravítko nepůsobí. Působením brzdných sil se však po chvíli koule zastaví.

5 Pohyb kuličky se zpomaluje působením třecí síly PokračovatZpět b) kulička na kovové desce F Kuličku uvedeme silou do pohybu. Koule setrvává v pohybu ve směru nárazu, i když na ni už pravítko nepůsobí. Pohyb středu koule je po určitou dobu přibližně rovnoměrný přímočarý.

6 Závěr z pokusů Tělesa setrvávají v klidu nebo v pohybu rovnoměrném přímočarém, pokud na ně nezačnou působit jiná tělesa silou. Tuto domněnku vyslovil Galileo Galilei a později zformuloval Isaac Newton jako zákon setrvačnosti. PokračovatZpět

7 Setrvačnost tělesa PokračovatZpět FgFg FgFg FF a)b)c) a)Na všechna těle na Zemi působí Země gravitační silou F g svisle dolů. b)Aby kvádr zůstal v klidu, musí na něj působit podložka silou F, která je v rovnováze se silou F g. c)Výslednice obou sil je nulová, neboť účinek sil F a F g na kvádr je stejný, jako by na něj žádná síla nepůsobila.

8 Setrvačnost těles v běžném životě PokračovatZpět Automobil se ani při brždění nezastaví okamžitě. Pohybuje se ještě po určité dráze. Je tedy nebezpečné přecházet vozovku před jedoucím vozidlem. Zde by automobil měl zastavit, aby nikoho nezranil na přechodu. Zde se automobil zastaví, pokud řidič začne brzdit pozdě.

9 Zákon setrvačnosti PokračovatZpět Těleso setrvává v klidu nebo v pohybu rovnoměrném přímočarém, jestliže na ně nepůsobí jiná tělesa silou nebo síly působící na těleso jsou v rovnováze.

10 Použité materiály Kolářová R., Bohuněk J., Fyzika pro 6. ročník základní školy, ISBN 80-7196-246-5 Kolářová R., Bohuněk J., Fyzika pro 7. ročník základní školy, ISBN 80-7196-265-1 Kolářová R., Bohuněk J., Fyzika pro 8. ročník základní školy, ISBN 80-7196-149-3 Kolářová R., Bohuněk J., Fyzika pro 9. ročník základní školy, ISBN 80-7196-193-0 Bohuněk J., Sbírka úloh z fyziky pro ZŠ, 1. díl, ISBN 80-85849-06-2 Bohuněk J., Sbírka úloh z fyziky pro ZŠ, 2. díl, ISBN 80-85849-15-1 Bohuněk J., Sbírka úloh z fyziky pro ZŠ, 3. díl, ISBN 80-85849-82-8 KonecZpět


Stáhnout ppt "Zákon setrvačnosti Autor: Lukáš Polák Pokračovat."

Podobné prezentace


Reklamy Google