Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Magnetické pole Autor: Lukáš Polák Pokračovat. Magnetické pole kolem Země PokračovatZpět Znázornění magnetického pole kolem Země.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Magnetické pole Autor: Lukáš Polák Pokračovat. Magnetické pole kolem Země PokračovatZpět Znázornění magnetického pole kolem Země."— Transkript prezentace:

1 Magnetické pole Autor: Lukáš Polák Pokračovat

2 Magnetické pole kolem Země PokračovatZpět Znázornění magnetického pole kolem Země.

3 Magnetické pole kolem Země PokračovatZpět N S North (Sever) South (Jih)

4 Magnetické pole tyčového magnetu PokračovatZpět N S Magnetky na podložce se natočí tak, že svými jižními póly směřují k severnímu pólu tyčového magnetu.

5 Magnetické pole tyčového magnetu Magnetky na podložce natočí svou podélnou osu určitým směrem. V blízkosti severního pólu tyčového magnetu převládá působení tohoto pólu na magnetku. NS V okolí středu tyčového magnetu jsou magnetky přitahovány k oběma pólům magnetu stejně. PokračovatZpět

6 Vysvětlení PokračovatZpět Magnety se vzájemně přitahují nebo odpuzují, i když se nedotýkají. V okolí magnetů je magnetické pole. V důsledku působení magnetického pole se magnetka v témže místě v okolí magnetu ustálí vždy v téže poloze.

7 Magnetizace látky – mag. měkká ocel PokračovatZpět a)b)c) Ocelová tyč se v magnetic- kém poli magnetu stala dočasným magnetem. Ocel, která má tuto vlastnost, se nazývá magneticky měkká ocel.

8 Magnetizace látky – mag. tvrdá ocel PokračovatZpět Ocelové předměty, které po zániku vnějšího magnetické- ho pole své magnetické účin- ky neztrácejí, jsou z magne- ticky tvrdé oceli. Vzniká trvalý magnet. a)b)c)

9 Zápisky Těleso z feromagnetické látky se v magnetic- kém poli zmagnetuje, tj. stává se magnetem. Tento jev se nazývá magnetizace látky. PokračovatZpět

10 Použité materiály Kolářová R., Bohuněk J., Fyzika pro 6. ročník základní školy, ISBN Kolářová R., Bohuněk J., Fyzika pro 7. ročník základní školy, ISBN Kolářová R., Bohuněk J., Fyzika pro 8. ročník základní školy, ISBN Kolářová R., Bohuněk J., Fyzika pro 9. ročník základní školy, ISBN Bohuněk J., Sbírka úloh z fyziky pro ZŠ, 1. díl, ISBN Bohuněk J., Sbírka úloh z fyziky pro ZŠ, 2. díl, ISBN Bohuněk J., Sbírka úloh z fyziky pro ZŠ, 3. díl, ISBN KonecZpět


Stáhnout ppt "Magnetické pole Autor: Lukáš Polák Pokračovat. Magnetické pole kolem Země PokračovatZpět Znázornění magnetického pole kolem Země."

Podobné prezentace


Reklamy Google