Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Úvěrové a záruční nástroje v rámci OPPI. 2 Obsah prezentace Výsledky OPPP ČMZRB v OPPI Záruční a úvěrové programy Nástroje podpory Změny v postupech implementace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Úvěrové a záruční nástroje v rámci OPPI. 2 Obsah prezentace Výsledky OPPP ČMZRB v OPPI Záruční a úvěrové programy Nástroje podpory Změny v postupech implementace."— Transkript prezentace:

1 Úvěrové a záruční nástroje v rámci OPPI

2 2 Obsah prezentace Výsledky OPPP ČMZRB v OPPI Záruční a úvěrové programy Nástroje podpory Změny v postupech implementace

3 3 Výsledky v OPPP (k 31.8. 2006) KREDIT: 756 úvěrů za 1 537 mil. Kč z toho: malé úvěry – 428 žádostí za 515 mil. Kč standardní úvěry – 82 žádosti za 309 mil. Kč podřízené úvěry – 246 žádostí za 713 mil. Kč START: 733 úvěrů za 325 mil. Kč Celkem: 1 489 úvěrů za 1 862 mil. Kč.

4 4 ČMZRB v OPPI Zprostředkující subjekt ( zabezpečuje příjem žádostí, vyhodnocuje a poskytuje podporu konečným příjemcům, t. j. podnikatelům). Správce fondu ( řízení finančních toků úvěrových a záručních fondů). Spoluinvestor do úvěrového fondu. Úvěry a záruky – možnost získat financování projektů, které by se pro rizikovost obtížně financovaly. Nástroj podporující udržitelnost nabídky dlouhodobého zvýhodněného financování.

5 5 Bezúročné úvěry Bezúročný úvěr do výše 1,5 mil. Kč až na 7 let (pro fyzické osoby do 0,75 mil. Kč) nebo záruka k bankovnímu úvěru ( až 80 %) a finanční příspěvek ve výši 15 % zaručeného úvěru. Pro začínající podnikatele – registrace k dani z příjmu v roce podání žádosti o podporu nebo v roce předchozím. Nutno absolvovat vzdělávací program „Základy podnikání“( k získání bezúročného úvěru. Zajištění bezúročného úvěru avalovanou bianco směnkou. Možnost sdružování zájemců o podnikání či vstupu do obchodních společností (s výjimkou a. s.). Podpora de minimis.

6 6 Podřízené úvěry - 1 Pro malé i střední podnikatele. Podřízený úvěr - do 25 mil. Kč, k realizaci projektů s náklady až cca 50 - 60 mil. Kč. Doba splatnosti až 11 let, odklad splátek 6 let, úroková sazba 3 % p. a., do výše maximálně 50 % nákladů projektu. Nutný souběžný bankovní úvěr ve stejné výši. Podřízenost úvěru - úvěr se splácí až jako poslední ze všech dluhů podnikatele.

7 7 Podřízené úvěry - 2 Typické řešení – ČMZRB financuje stroje a zařízení. Banka – nemovitost, zásoby. Nemovitost slouží jako zajištění bankovního úvěru. Pro podnikatele, kteří po dobu dvou let zvýší zaměstnanost (2 zaměstnanci) možnost finančního příspěvku formou úhrady části splátek jistiny úvěru ve výši 10 % úvěru. Jako bloková výjimka pro MSP.

8 8 Program ZÁRUKA Pro malé střední podnikatele. Přednostní důraz na rozvoj tohoto programu. Záruky do výše až 80 % jistiny úvěru k bankovním úvěrům investičním i provozním ( s vyloučením kontokorentních úvěrů). Dva typy záruk: současný typ záruky - univerzálně použitelný a nový typ záruky – pro menší úvěry s velmi rychlým vyřízením v průběhu několika dnů od podání žádosti. Jako bloková výjimka pro MSP i de minimis ( záruky za provozní úvěry).

9 9 Ekoenergie Pro malé i střední podnikatele. Podřízený úvěr - do 50 mil. Kč, doba splatnosti až 15 let, odklad splátek 8 let, úroková sazba 1 % p. a., do výše maximálně 50 % nákladů projektu. Pro podnikatele, kteří splní podmínky (úspěšná realizace projektu či úspory energie) mohou získat finanční příspěvek formou úhrady části splátek jistiny úvěru ve výši 30 % úvěru. Podle pokynů pro regionální podporu.

10 10 EPC projekty Pro podnikatele s méně než 250 zaměstnanci. Zvýhodněný úvěr ve výši až 10 mil. Kč, s úrokovou sazbou 1 % p. a., s dobou splatností do 10 let a odkladem splácení až 3 roky, zajištění avalovanou směnkou, nebo Záruka s finančním příspěvkem ve výši až 15 % z výše zaručeného úvěru. Poskytování této podpory bude ovlivněno tím, zda se jí podaří notifikovat.

11 11 Některé změny od roku 2007 Uznatelným nákladem je i koupě podniku v konkurzu (považuje se za investici). Majetek pořízený z podpořeného úvěru, který má ve vlastnictví používat pro podporované OKEČ a nepřemístit do Prahy či mimo ČR. Zasílání informací o realizaci projektu končí 3 roky po ukončení realizace projektu. Složitější proces podání žádosti v případech, kdy se nejedná o podporu de minimis ( nutno potvrdit před uzavíráním smluv s dodavateli strojů a zařízení přijatelnost projektu). Zpřesněný výpočet veřejné podpory u záruk a úvěrů. Vracení veřejné podpory jako sankce.

12 12 Nové produkty M-záruka ( výrazně zjednodušená žádost, velmi rychlé vyřízení) prodlužování záruk za provozní úvěry ( časové omezení) podřízený úvěr s finančním příspěvkem záruka s finančním příspěvkem pro začínající podnikatele

13 13 Další změny Více informací na webové stránce banky (vyhledávač, programů podpory, více vysvětlujících materiálů). Upravené formuláře žádosti. Zpřesněný výklad definice MSP.

14 14 Kontakty www.cmzrb.cz info@cmzrb.cz Pobočky: Brno, Hradec Králové, Ostrava, Plzeň, Praha. Regionální pracoviště: České Budějovice


Stáhnout ppt "Úvěrové a záruční nástroje v rámci OPPI. 2 Obsah prezentace Výsledky OPPP ČMZRB v OPPI Záruční a úvěrové programy Nástroje podpory Změny v postupech implementace."

Podobné prezentace


Reklamy Google