Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Anotace Materiál je určen pro 1. ročník studijního oboru MIEZ, předmětu ELEKTROTECHNIKA, inovuje výuku použitím multimediálních pomůcek – prezentace s.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Anotace Materiál je určen pro 1. ročník studijního oboru MIEZ, předmětu ELEKTROTECHNIKA, inovuje výuku použitím multimediálních pomůcek – prezentace s."— Transkript prezentace:

1

2 Anotace Materiál je určen pro 1. ročník studijního oboru MIEZ, předmětu ELEKTROTECHNIKA, inovuje výuku použitím multimediálních pomůcek – prezentace s názornými obrázky a schématy doplněných textem podporujícím výklad učitele. Metodický pokyn Materiál používá učitel při výkladu – pro větší názornost a atraktivnost výuky a zároveň jej mohou využívat žáci pro domácí přípravu na výuku.

3 3 ŘAZENÍ KONDENZÁTORŮ SÉRIOVÉ SPOJENÍ KONDENZÁTORŮ  Při sériovém spojení kondenzátorů se sčítají převrácené hodnoty jejich kapacit (elastance).

4 4 ŘAZENÍ KONDENZÁTORŮ SÉRIOVÉ SPOJENÍ KONDENZÁTORŮ

5 5 ŘAZENÍ KONDENZÁTORŮ SÉRIOVÉ SPOJENÍ KONDENZÁTORŮ U1, U2, U3 – dílčí napětí na kondenzátorech C1, C2, C3 – dílčí kapacity kondenzátorů S – elastance (převrácená hodnota kapacity) Q – elektrický náboj U – napětí zdroje C – celková kapacita

6 6 ŘAZENÍ KONDENZÁTORŮ SÉRIOVÉ SPOJENÍ KONDENZÁTORŮ  Celkové napětí se rozdělí na jednotlivé kondenzátory v obráceném poměru jejich kapacit.  Největší dílčí napětí připadne na kondenzátor s nejmenší kapacitou. Jeho dielektrikum je proto elektricky nejvíce namáháno.

7 7 ŘAZENÍ KONDENZÁTORŮ PARALELNÍ SPOJENÍ KONDENZÁTORŮ  Dielektrika jednotlivých kondenzátorů jsou řazeny paralelně, a proto se sčítá jejich dielektrická vodivost, resp. kapacita jednotlivých kondenzátorů.

8 8 ŘAZENÍ KONDENZÁTORŮ PARALELNÍ SPOJENÍ KONDENZÁTORŮ

9  OPAKOVÁNÍ: 1)Jak se spočítá výsledná kapacita v sériovém řazení kondenzátorů? ………………................................................... 2)Jak se spočítá výsledná kapacita v paralelním řazení kondenzátorů? …………………………………………………...........… 3)V jakém poměru se rozdělí napětí na jednotlivých kondenzátorech při sériovém zapojení? …………………………………………………………… 9 ŘAZENÍ KONDENZÁTORŮ

10  Vocabulary: total capacity – celková kapacita individual capacity – dílčí (jednotlivá) kapacita dielectric strength – dielektrická pevnost elastance – elastance the reciprocal of capacitance – převrácená hodnota kapacity 10 ŘAZENÍ KONDENZÁTORŮ

11  TKOTZ, Klaus a kol. PŘÍRUČKA PRO ELEKTROTECHNIKA. Praha: Europa-Sobotáles cz, s.r.o., 2006, ISBN 80-86706-13-3.  Pokud není uvedeno jinak, použitý materiál je z vlastních zdrojů autora. 11 Použité zdroje


Stáhnout ppt "Anotace Materiál je určen pro 1. ročník studijního oboru MIEZ, předmětu ELEKTROTECHNIKA, inovuje výuku použitím multimediálních pomůcek – prezentace s."

Podobné prezentace


Reklamy Google