Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Anotace Materiál je určen pro 2. ročník studijního oboru MIEZ, předmětu ELEKTRICKÉ STROJE A PŘÍSTROJE, inovuje výuku použitím multimediálních pomůcek.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Anotace Materiál je určen pro 2. ročník studijního oboru MIEZ, předmětu ELEKTRICKÉ STROJE A PŘÍSTROJE, inovuje výuku použitím multimediálních pomůcek."— Transkript prezentace:

1

2 Anotace Materiál je určen pro 2. ročník studijního oboru MIEZ, předmětu ELEKTRICKÉ STROJE A PŘÍSTROJE, inovuje výuku použitím multimediálních pomůcek – prezentace s názornými obrázky a schématy doplněných textem podporujícím výklad učitele. Metodický pokyn Materiál používá učitel při výkladu – pro větší názornost a atraktivnost výuky a zároveň jej mohou využívat žáci pro domácí přípravu na výuku.

3 MOMENTOVÁ CHARAKTERISTIKA ASYNCHRONNÍHO MOTORU S KOTVOU NAKRÁTKO 3  Zobrazuje závislost mechanického momentu na otáčkách.  Popisuje mechanické vlastnosti motoru.  Porovnáním s momentovou charakteristikou pohonu určuje vhodnost použití motoru pro tento pohon.

4 MOMENTOVÁ CHARAKTERISTIKA ASYNCHRONNÍHO MOTORU S KOTVOU NAKRÁTKO 4  V klidu (s=100%, n=0 min-1) má motor záběrný moment M Z.  Při rozběhu je klec v klidu a chová se tak jako indukčnost.  I Z = 5 – 10 x I N  Jeho charakter je převážně jalový -> nevytváří moment.  Činný proud je malý -> malý záběrný moment.

5 MOMENTOVÁ CHARAKTERISTIKA ASYNCHRONNÍHO MOTORU S KOTVOU NAKRÁTKO 5  Zvyšováním otáček se moment nejprve začne mírně snižovat až na úroveň „sedlového momentu M S “.  Momentová charakteristika pohonu nesmí ležet nad tímto bodem -> motor nepřekoná M S a nedosáhne jmenovitých otáček.  Konstrukcí klece můžeme tento sedlový moment do jisté míry eliminovat a docílit tak charakteristiky „bez sedla“.

6 MOMENTOVÁ CHARAKTERISTIKA ASYNCHRONNÍHO MOTORU S KOTVOU NAKRÁTKO 6  Dalším zvyšováním otáček se zvyšuje i moment, dosáhne svého maxima M MAX, pak klesá na hodnotu jmenovitého momentu M N.

7 MOMENTOVÁ CHARAKTERISTIKA ASYNCHRONNÍHO MOTORU S KOTVOU NAKRÁTKO 7  V okolí jmenovitého momentu kolísají otáčky, v závislosti na změně momentu, jen velmi málo.  Motor má tak stálé otáčky i při velkých změnách zatížení.

8 MOMENTOVÁ CHARAKTERISTIKA ASYNCHRONNÍHO MOTORU S KOTVOU NAKRÁTKO 8  Pokud není k motoru připojena zátěž, motor dosáhne téměř synchronních otáček n S.

9 MOMENTOVÁ CHARAKTERISTIKA ASYNCHRONNÍHO MOTORU S KOTVOU NAKRÁTKO 9  Skluz motoru je nepřímo úměrný otáčkám.  Při synchronních otáčkách je skluz 0%, při nulových otáčkách je skluz 100%.  Při jmenovitých otáčkách bývá skluz mezi 3% až 8%.

10  OPAKOVÁNÍ: 1)Co je to a k čemu slouží momentová charakterisitka asynchronního motoru? …………………………………………………………… 2)Nakreslete a popište momentovou charakteristiku asynchronního motoru. …………………………………………………………… 10 MOMENTOVÁ CHARAKTERISTIKA ASYNCHRONNÍHO MOTORU S KOTVOU NAKRÁTKO

11  Vocabulary: speed-torque curve – momentová charakteristika speed – otáčky torque – točivý moment locked rotor torque – záběrný moment M Z pull-up torque – sedlový moment M S breakdown torque – maximální moment M MAX full load torque – jmenovitý moment M N 11 MOMENTOVÁ CHARAKTERISTIKA ASYNCHRONNÍHO MOTORU S KOTVOU NAKRÁTKO

12  TKOTZ, Klaus a kol. PŘÍRUČKA PRO ELEKTROTECHNIKA. Praha: Europa-Sobotáles cz, s.r.o., 2006, ISBN 80-86706-13-3.  Pokud není uvedeno jinak, použitý materiál je z vlastních zdrojů autora. 12 Použité zdroje


Stáhnout ppt "Anotace Materiál je určen pro 2. ročník studijního oboru MIEZ, předmětu ELEKTRICKÉ STROJE A PŘÍSTROJE, inovuje výuku použitím multimediálních pomůcek."

Podobné prezentace


Reklamy Google