Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Redoxní reakce Reakce, při kterých probíhá současně REDukce a OXidace chemických látek.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Redoxní reakce Reakce, při kterých probíhá současně REDukce a OXidace chemických látek."— Transkript prezentace:

1 Redoxní reakce Reakce, při kterých probíhá současně REDukce a OXidace chemických látek

2 Hlavní znaky chemických reakcí: -P-Přeměna látek (vznikají látky nové) -Z-Změny energie (teplo se uvolňuje nebo spotřebovává) -Z-Zachovávání hmotnosti (stejná hmotnost reaktantů i produktů) -R-Rychlost reakce (ovlivňují druh látky, koncentrace, teplota, velikost povrchu reaktantů a katalyzátory)

3 Hoření hořčíku

4 Hoření hořčíku Mg Reakci na obrázku popisuje rovnice: 2Mg + O 2 → 2MgO Ze stříbrolesklého kovu vznikl bílý prášek. Při reakci došlo i ke změnám u jednotlivých atomů:

5 Hoření hořčíku Mg U hořčíku i kyslíku došlo ke změnám jejich oxidačních čísel: Mg 0 → Mg 2+ O 0 → O 2- Změny souvisí se ztrátou (u Mg) nebo přijetím (u O) elektronů.

6 OXIDACE Ztráta elektronů způsobí zvýšení oxidačního čísla: Mg 0 - 2e - → Mg 2+ prvek se oxidoval a současně způsobil redukci jiného prvku, takže působí jako redukční činidlo.

7 REDUKCE Přijetí elektronů způsobí snížení oxidačního čísla: O 0 + 2e - → O 2- Prvek se redukoval a současně způsobil oxidaci jiného prvku, takže působí jako oxidační činidlo.


Stáhnout ppt "Redoxní reakce Reakce, při kterých probíhá současně REDukce a OXidace chemických látek."

Podobné prezentace


Reklamy Google