Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Významné osobnosti fyziky a chemie Georg Simon Ohm německý fyzik Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6. - 9. ročník Jubilejní Masarykova základní škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Významné osobnosti fyziky a chemie Georg Simon Ohm německý fyzik Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6. - 9. ročník Jubilejní Masarykova základní škola."— Transkript prezentace:

1 Významné osobnosti fyziky a chemie Georg Simon Ohm německý fyzik Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6. - 9. ročník Jubilejní Masarykova základní škola a mateřská škola Sedliště

2 Georg Simon Ohm

3 Georg Simon Ohm se narodil 16. března 1787 v bavorském Erlangenu. Georg Simon Ohm se narodil 16. března 1787 v bavorském Erlangenu. Zemřel 7. července 1854 v Mnichově. Zemřel 7. července 1854 v Mnichově. Zabýval se výzkumem elektřiny. Zabýval se výzkumem elektřiny. Roku 1827 vydal svoji práci, ve které formuloval zákon, podle něhož je proud procházející obvodem přímo úměrný elektrickému napětí. Tento zákon – Ohmův zákon – formuluje uvedený vztah tak jednoduše, že zprvu nebyl německými vědci brán vážně. Roku 1827 vydal svoji práci, ve které formuloval zákon, podle něhož je proud procházející obvodem přímo úměrný elektrickému napětí. Tento zákon – Ohmův zákon – formuluje uvedený vztah tak jednoduše, že zprvu nebyl německými vědci brán vážně. V roce 1825 uveřejnil dva články Předběžné sdělení zákona, podle něhož kovy vedou kontaktní elektřinu a O elektrické vodivosti kovů. V roce 1825 uveřejnil dva články Předběžné sdělení zákona, podle něhož kovy vedou kontaktní elektřinu a O elektrické vodivosti kovů.

4 V roce 1841 byl vyznamenán Královskou společností v Londýně za výsledky své badatelské práce. V roce 1841 byl vyznamenán Královskou společností v Londýně za výsledky své badatelské práce. Ohm se na rozdíl od ostatních nezajímal jen o jevy vyvolané elektrickým proudem, ale snažil se poznat zákonitosti elektrického obvodu. Ohm se na rozdíl od ostatních nezajímal jen o jevy vyvolané elektrickým proudem, ale snažil se poznat zákonitosti elektrického obvodu. Největšího ocenění se Georgu Simonu Ohmovi dostalo až třicet let po smrti. Na mezinárodním kongresu fyziků v roce 1881 v Paříži bylo rozhodnuto, že jednotka elektrického odporu se bude nazývat ohm – Ω. Největšího ocenění se Georgu Simonu Ohmovi dostalo až třicet let po smrti. Na mezinárodním kongresu fyziků v roce 1881 v Paříži bylo rozhodnuto, že jednotka elektrického odporu se bude nazývat ohm – Ω.

5 K experimentům použil primitivní galvanometr a Voltův článek. Po mnoha pokusech své závěry shrnul do tří bodů: K experimentům použil primitivní galvanometr a Voltův článek. Po mnoha pokusech své závěry shrnul do tří bodů: 1. Elektrický odpor je charakteristickou vlastností každého vodiče a závisí na jeho délce, průřezu a na materiálu z něhož je vodič vyroben. 1. Elektrický odpor je charakteristickou vlastností každého vodiče a závisí na jeho délce, průřezu a na materiálu z něhož je vodič vyroben. 2. Vyvrátil nesprávný názor, že elektrický proud se šíří jen povrchem vodiče. Naopak dokázal, že elektrický proud je rozložen v celém průřezu vodiče. 2. Vyvrátil nesprávný názor, že elektrický proud se šíří jen povrchem vodiče. Naopak dokázal, že elektrický proud je rozložen v celém průřezu vodiče. 3. Poměry v jednoduchém elektrickém obvodu jsou jednoznačně určeny třemi veličinami: proudem, napětím a odporem. 3. Poměry v jednoduchém elektrickém obvodu jsou jednoznačně určeny třemi veličinami: proudem, napětím a odporem.

6 Ohmem zjištěnou závislost můžeme zapsat ve tvaru : Ohmem zjištěnou závislost můžeme zapsat ve tvaru : U = I. R

7 Přístroje pro Ohmovy experimenty

8 Použité zdroje: www.converter.czwww.cs.wikipedia.org/wiki/Georg_Simon_Ohmwww.fotbasics.yolasite.com/resources/OhmsLaw.jpg?timestamp=1296135592357www.static.newworldencyclopedia.org


Stáhnout ppt "Významné osobnosti fyziky a chemie Georg Simon Ohm německý fyzik Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6. - 9. ročník Jubilejní Masarykova základní škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google