Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."— Transkript prezentace:

1 Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant Bělíkova 1387, příspěvková organizace Šablona:III/2 Sada:VY_32_INOVACE_EK.2.18 Tundra Vytvořeno: 10. 11. 2013 Ověřeno: 10.01.2014Třída: AE3

2 Tundra Vzdělávací oblast:Odborné vzdělávání Předmět:Ekologie Ročník:3. ročník Autor:Bc. Kateřina Tymešová Časový rozsah:1 vyučovací hodina Pomůcky:dataprojektor, notebook, školní atlasy Klíčová slova:biom, permafrost Anotace:Žák se z prezentace dozví vše podstatné o tundře. Prezentace se doporučuje používat společně s pracovními listy.

3 Tundra nejseverněji umístěný biom nejseverněji umístěný biom především lišejníky a mechy především lišejníky a mechy na vlhčích místech travino-bylinná společenstva s ojedinělým výskytem bříz a vrb na vlhčích místech travino-bylinná společenstva s ojedinělým výskytem bříz a vrb průměrné roční teploty -13 až -5 ºC průměrné roční teploty -13 až -5 ºC živočichové – sob, pižmoň, lumíci, zajíc bělák, liška polární, sovice sněžní živočichové – sob, pižmoň, lumíci, zajíc bělák, liška polární, sovice sněžní trvale zmrzlá půda (permafrost), na povrchu v létě rozsáhlé bažiny trvale zmrzlá půda (permafrost), na povrchu v létě rozsáhlé bažiny Biom subpolárních a polárních oblastí, který lze nalézt mezi tajgou a trvale zaledněnými polárními končinami

4  ARKTICKÁ TUNDRA - severní polokoule  ANTARKTICKÁ TUNDRA - jižní polokoule  ALPINSKÁ TUNDRA - ve vysokých nadmořských výškách Klima málo srážek (většinou ve formě sněhu) – ročně průměrně 100mm málo srážek (většinou ve formě sněhu) – ročně průměrně 100mm teplota – průměrná roční – pod -10°C (léto 3-12°C, zima -34°C) teplota – průměrná roční – pod -10°C (léto 3-12°C, zima -34°C) krátká vegetační doba, 2-3 měsíce krátká vegetační doba, 2-3 měsíce krátké období růstu a rozmnožování krátké období růstu a rozmnožování hlavně mechy a lišejníky hlavně mechy a lišejníky zakrnělé stromy, byliny, malé keříky, traviny zakrnělé stromy, byliny, malé keříky, traviny okolo 1700 druhů rostlin okolo 1700 druhů rostlin vysoká odolnost kvůli chladnému počasí a velkému větru vysoká odolnost kvůli chladnému počasí a velkému větru Flóra

5 Býložraví: lumíci, hraboši, karibu, veverky, sobi Býložraví: lumíci, hraboši, karibu, veverky, sobi Masožraví: lišky, vlci, lední medvědi Masožraví: lišky, vlci, lední medvědi Hmyz: komáři, mouchy, můry, kobylky Hmyz: komáři, mouchy, můry, kobylky Ryby: treska, platýs, losos a pstruh Ryby: treska, platýs, losos a pstruh Stěhovaví ptáci: havrani, sokoli, husy, racci Stěhovaví ptáci: havrani, sokoli, husy, racci velká adaptace živočichů, mnoho jich v zimě migruje na jih (sobi) velká adaptace živočichů, mnoho jich v zimě migruje na jih (sobi) Fauna Obyvatelé velmi málo zalidněná velmi málo zalidněná dříve: pastevci sobů a lovci, Inuité (=lidé): různé kmeny – Sibiř, sever Kanady dříve: pastevci sobů a lovci, Inuité (=lidé): různé kmeny – Sibiř, sever Kanady sever Skandinávie – Laponci=Sámové (tradičně: lov, chov polodivokých sobů, sever Skandinávie – Laponci=Sámové (tradičně: lov, chov polodivokých sobů, zemědělství, rybolov) jejich život stále více modernizovaný (technika,…) zemědělství, rybolov) jejich život stále více modernizovaný (technika,…)

6 imise (především SO2) – citlivost mechorostů a lišejníků imise (především SO2) – citlivost mechorostů a lišejníků introdukce druhů na subantarktické ostrovy introdukce druhů na subantarktické ostrovy lov a domestikace zvěře lov a domestikace zvěře těžba nerostných surovin těžba nerostných surovin rybolov rybolov Vliv člověka Uvolňování skleníkových plynů z mokřin uniká velké množství metanu z mokřin uniká velké množství metanu skleníkové plyny unikají i ze zmrzlé tundry skleníkové plyny unikají i ze zmrzlé tundry arktická tundra uvolňuje v zimě stejně metanu jako v létě arktická tundra uvolňuje v zimě stejně metanu jako v létě celkového množství metanu, které se ročně uvolní z arktické tundry činí celkového množství metanu, které se ročně uvolní z arktické tundry činí 30 až 100 milionů tun 30 až 100 milionů tun

7 Použitá literatury Pokud není uvedeno jinak, jsou použité objekty vlastní originální tvorbou autora. Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Veškerá vlastní díla autora (fotografie, videa) lze bezplatně dále používat i šířit při uvedení autorova jména. Kontrolní otázky 1. Kde na Zemi by jste hledali tundru? 2. Vysvětlete pojem permafrost. 3. Tundra se nachází ve třech oblastech, v jakých.


Stáhnout ppt "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google