Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VILFREDO PARETO.  Celým jménem Vilfredo Frederico Damaso Pareto  Narodil se 15. července 1848  Zemřel 19. srpna 1923  Národností Ital  Byl to ekonom,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VILFREDO PARETO.  Celým jménem Vilfredo Frederico Damaso Pareto  Narodil se 15. července 1848  Zemřel 19. srpna 1923  Národností Ital  Byl to ekonom,"— Transkript prezentace:

1 VILFREDO PARETO

2  Celým jménem Vilfredo Frederico Damaso Pareto  Narodil se 15. července 1848  Zemřel 19. srpna 1923  Národností Ital  Byl to ekonom, politolog a sociolog

3 JEHO ŽIVOT  Narodil se v Paříži roku 1848  Vystudoval matematiku a fyziku na universitě v Turíně  Byl ředitelem Italské železniční společnosti  Ve Florencii studoval filosofii a politické vědy  Roku 1893 se stal vedoucím katedry politické ekonomie na universitě v Lausane

4 VZTAH K POLITICE  Vždy se politicky angažoval.  Sám nikdy nebyl fašistou, ale v posledním období svého života je spojován s nástupem tohoto režimu v Itálii.  Působil jako italský delegát.  Stal se senátorem, jmenoval ho samotný Mussolini.

5  Říkal, že společnost je systém tvořený z lidských molekul, které jsou spojeny složitými vzájemnými vztahy.  Všechny ideologie (tzn. vědu, umění, filosofii) považoval za bezvýznamné výsledky stálých vnitřních sil člověka (jako jsou city, pověry a vášně), kterým říkal,,rezidua“.

6 JEHO TEORIE  Teorie tzv. koloběhu elit  Paretovo optimum  Dokonalá konkurence  Paretovo zlepšení  Paretův princip  Paretova analýza

7 TEORIE TZV. KOLOBĚHU ELIT  Vládnoucí třída si má tvrdým donucovacím systémem udržovat svou existenci.  Pokud by to tak nedělala, byla by vytlačena silnými členy nižších tříd, kteří by se vyšplhali do jejích pozic.  Tato teorie se pak stala součástí ideologie italského fašismu.

8 PARETOVO OPTIMUM  Všichni se mají tak dobře, jak je to v daném stupni rozvoje ekonomiky možné.  Neznamená to, že jsou všichni spokojeni.  Optimum není jen jedno.  1) Všichni ve společnosti jsou na tom přibližně stejně.

9  2) Jedna část společnosti je velmi bohatá a druhá naopak velmi chudá.  Optimální vyrovnaný stav znamená, že žádný z bohatých už nemůže více zbohatnout ani žádný z chudých více zchudnout.  Tohoto optima lze dosáhnout v ekonomice, kde funguje tržní mechanismus založený na principu dokonalé konkurence.

10 DOKONALÁ KONKURENCE  Nikdo nemůže zvýšit svůj blahobyt, aniž by zároveň nesnížil blahobyt někoho jiného.  Je to rovnovážný stav, kdy pokud by se někdo chtěl mít lépe, mohl by se tak mít pouze na úkor někoho jiného.

11 PARETOVO ZLEPŠENÍ  Navazuje na teorii dokonalé konkurence.  Je to stav, kdy by se zvýšil blahobyt jedné osoby, aniž by se snížil blahobyt někoho jiného.  Touto teorií položil základy ekonomie blahobytu (welfare economics) a je považován za jejího spoluzakladatele.

12 PARETŮV PRINCIP  V různých odvětvích lidské činnosti (např. kvalita výroby).  80 % důsledků (např. zisk nebo naopak jeho pokles) vyplývá z 20 % příčin (např. výroba nebo produkty).  Matematický vzorec říká, že 20 % obyvatel vlastní 80 % bohatství.  80 % veškerého zisku je tvořeno pouze 20 % činností.

13 PARETOVA ANALÝZA  Společnost se musí snažit odhalit byť malé množství příčin, které tak významně ovlivňuje celkový výsledek.

14 DÍLA  Cours d´Économie Politique (první práce, obsahuje teorii o rozdělování důchodů a teorii o bohatství)  Trattato di Sociologia generale (Pojednání o všeobecné sociologii)  Manuale di economia politica (Rukověť politické ekonomie, zabývá se chováním spotřebitele, systémem konkurence apod.),, Dávejte mi co nejvíce plodných omylů plných zárodků myšlenek a nechte si své jalové pravdy.“


Stáhnout ppt "VILFREDO PARETO.  Celým jménem Vilfredo Frederico Damaso Pareto  Narodil se 15. července 1848  Zemřel 19. srpna 1923  Národností Ital  Byl to ekonom,"

Podobné prezentace


Reklamy Google