Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Ekonomická teorie  Ekonomická potřeba  Výrobní faktory  Statek  Směna Buckwaldův zákon: Když se ekonomika zlepšuje, všechno ostatní se zhoršuje.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Ekonomická teorie  Ekonomická potřeba  Výrobní faktory  Statek  Směna Buckwaldův zákon: Když se ekonomika zlepšuje, všechno ostatní se zhoršuje."— Transkript prezentace:

1  Ekonomická teorie  Ekonomická potřeba  Výrobní faktory  Statek  Směna Buckwaldův zákon: Když se ekonomika zlepšuje, všechno ostatní se zhoršuje. Murphy

2 Ekonomickou teorii chápeme jako vědu společenskou nebo formálně logickou, vždy se bude zabývat určitým aspektem života společnosti a jejích členů. EKONOMIE a EKONOMIKA Ekonomická teorie /ekonomie/ je odvozená z ekonomické praxe /ekonomiky/.

3 Označujeme tímto pojmem stav, kdy člověk cítí potřebu (nedostatek) a vynakládá své úsilí o jeho překonání. Ekonomický subjekt (člověk) spotřebou statku získává užitek. Potřeby se neustále vyvíjí a mění podle věku, vzdělání apod. Když uspokojíme jednu potřebu, vyvoláme tím jinou potřebu. Potřeby uspokojujeme pomocí služeb a statků.

4 POTŘEBY můžeme rozdělit na:  ZÁKLADNÍ - biologické /spánek, jídlo, dýchání/ - vyšší /nejsou nezbytné/  NÁHODILÉ /příčinou bývá určitý impulz/  UMĚLÉ VYVOLANÉ POTŘEBY /móda, reklama/  INDIVIDUÁLNÍ A SPOLEČENSKÉ

5 Potřeba je pociťovaný nedostatek. ANONE

6 Ekonomická teorie se nazývá: EKONOMIEEKONOMIKA

7 Při výrobě ekonomických statků člověk používá vzácné výrobní faktory /factors of production/. Existují tři základní výrobní faktory:  práce  půda  kapitál K nim se připojují přírodní zdroje a také technologie. V poslední době někteří ekonomové přidávají další výrobní faktor – informace.

8 V ekonomii znamená předmět (případně službu), která slouží k uspokojení potřeb. Jsou to hmotné i nehmotné věci, které slouží k uspokojování potřeb člověka. Ekonomická teorie rozlišuje několik druhů statků podle různých kritérií /př. Podle vzácnosti/:  vzácný– statků je omezené množství, spotřebitelé jsou ochotni za ně platit; většina statků  volný– statek volně k dispozici

9 Co jsou to statky? Hmotné i nehmotné věci, které slouží k uspokojení potřeb.Cizí činnost, která uspokojuje lidské potřeby. Lidské potřeby, které jsou rozmanité a nekonečné.

10 Co jsou to výrobní faktory? Faktory, bez kterých výroba nemůže proběhnout. Cílevědomá lidská činnost, která vytváří statky a služby.

11 Je činnost, při které si ekonomické subjekty navzájem vyměňuji statky. Informaci, kolik lze získat množství jednoho statku za statek jiný, poskytují ceny, které se formují na trzích, jako výsledek střetnutí nabídky a poptávky. Teprve směna /trh/ ukáže, zda všechny drahé výrobní faktory nebyly vynaloženy marně.

12 Směna je proces, při kterém NABÍZEJÍCÍ /výrobci, obchodníci/ hledají KUPUJÍCÍ na své zboží na své zboží a služby, aby mohli realizovat ZISK. Může se stát, že výrobek svého kupce nenajde, podnikatel tak nedosáhne svého zisku a prodělá.

13 Směna je součást hospodářského procesu, který následuje po výrobě a rozdělování. V této fázi lidé vyměňují své mzdy za výrobky, kterými uspokojují své potřeby. ANO NE

14 a přeji hodně úspěchu v dalším vzdělávání a v životě.


Stáhnout ppt " Ekonomická teorie  Ekonomická potřeba  Výrobní faktory  Statek  Směna Buckwaldův zákon: Když se ekonomika zlepšuje, všechno ostatní se zhoršuje."

Podobné prezentace


Reklamy Google