Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Čínská filozofie Konfucianismus, Taoismus, nauka o Jin a Jang Klímová Kateřina, VII.B, 2006.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Čínská filozofie Konfucianismus, Taoismus, nauka o Jin a Jang Klímová Kateřina, VII.B, 2006."— Transkript prezentace:

1 Čínská filozofie Konfucianismus, Taoismus, nauka o Jin a Jang Klímová Kateřina, VII.B, 2006

2 Čínská filosofie Lze rozlišit na tři období: 1. období- 6. – 2. století př. n. l.- konfuciánství, taoismus, nauka o Jing a Jang 1. období- 6. – 2. století př. n. l.- konfuciánství, taoismus, nauka o Jing a Jang 2. období- 2. století- 1000 n. l. – buddhismus z Indie do Číny 2. období- 2. století- 1000 n. l. – buddhismus z Indie do Číny 3.období- 1000 n. l.- současnost - neokonfucianismus 3.období- 1000 n. l.- současnost - neokonfucianismus

3 Konfucianismus Přetrvává do současnosti, ale v modernější podobě. Dnes se k němu hlásí miliony lidí - hlavně v Asii: Čína, Japonsko, Korea, Hongkong, Vietnam, Singapur, Tchaj-wan Přetrvává do současnosti, ale v modernější podobě. Dnes se k němu hlásí miliony lidí - hlavně v Asii: Čína, Japonsko, Korea, Hongkong, Vietnam, Singapur, Tchaj-wan Vznik 500 př. n. l. v Číně Vznik 500 př. n. l. v Číně Zakladatel - Konfucius (původně Kchung fu-c´): 551-479 př. n. l. Zakladatel - Konfucius (původně Kchung fu-c´): 551-479 př. n. l.

4 Hlavní myšlenky Konfuciánství Učení je založeno na etice, humanitě a lásce Učení je založeno na etice, humanitě a lásce Základní idea - lidé mají vždy žít v harmonii jeden s druhým a s přírodou. Základní idea - lidé mají vždy žít v harmonii jeden s druhým a s přírodou. Věří, že mravnost není vrozená, že musí být vypěstována výchovou. Věří, že mravní dokonalost je prospěšná okolí a celé společnosti. Věří, že mravnost není vrozená, že musí být vypěstována výchovou. Věří, že mravní dokonalost je prospěšná okolí a celé společnosti. Rodina je hlavním pilířem společnosti. Chápána jako základní ekonomická, sociální a společenská jednotka. Rodina je hlavním pilířem společnosti. Chápána jako základní ekonomická, sociální a společenská jednotka. Učí, že si člověk v rodině plně uvědomuje svoji humanitní podstatu. Zdůrazňuje povinnosti a práva každého člena rodiny, tzn. láska, úcta a poslušnost k rodičům. Tyto povinnosti pak v dalším životě zajišťují kázeň a poslušnost k vedení aj. Učí, že si člověk v rodině plně uvědomuje svoji humanitní podstatu. Zdůrazňuje povinnosti a práva každého člena rodiny, tzn. láska, úcta a poslušnost k rodičům. Tyto povinnosti pak v dalším životě zajišťují kázeň a poslušnost k vedení aj. Člověk má pevné postavení ve společnosti a jeho povinností je co nejlépe vykonávat svěřené úkoly. Člověk má pevné postavení ve společnosti a jeho povinností je co nejlépe vykonávat svěřené úkoly.

5 Taoismus Vznikal společně s konfuciánstvím, ale Taoismus se více zaměřuje na přírodu než na společnost Vznikal společně s konfuciánstvím, ale Taoismus se více zaměřuje na přírodu než na společnost Vznik 500 let př. n. l. v Číně Vznik 500 let př. n. l. v Číně Zakladatel: mistr Lao-c´ (není jasné zdali není jen mýtickou postavou) Zakladatel: mistr Lao-c´ (není jasné zdali není jen mýtickou postavou)

6 Podstata Taoismu Tao = abstraktní pojem, který lze obrazně přeložit jako „cesta“ Tao = abstraktní pojem, který lze obrazně přeložit jako „cesta“ Základem je rovnováha a harmonie, zdůrazňuje vztah člověka k přírodě. Základem je rovnováha a harmonie, zdůrazňuje vztah člověka k přírodě. Dosažení Tao znamená zbavení se umělých hodnot vytvořených lidskou společností, tzn. pojmy Krásné, Ošklivé, Dobré, Zlé… Dosažení Tao znamená zbavení se umělých hodnot vytvořených lidskou společností, tzn. pojmy Krásné, Ošklivé, Dobré, Zlé… V souladu s Tao je princip nečinění = „wu-wej“ znamená to nekonat, ale nechat dít V souladu s Tao je princip nečinění = „wu-wej“ znamená to nekonat, ale nechat dít Tao spojují hlavně s přírodou, v jejích neustálých proměnách spatřují nejzřetelnější projevy tvořivé síly Tao Tao spojují hlavně s přírodou, v jejích neustálých proměnách spatřují nejzřetelnější projevy tvořivé síly Tao Tvrdí, že moudrost není to samé jako vědění a chytrost - moudrost spočívá v prázdné mysli. Tvrdí, že moudrost není to samé jako vědění a chytrost - moudrost spočívá v prázdné mysli.

7 Nauka o Jing a Jang Jiné názvy - Tai-gi, Yan-Yang Jiné názvy - Tai-gi, Yan-Yang Je mnoho způsobů jak si tento obrazec lidé vykládají Je mnoho způsobů jak si tento obrazec lidé vykládají Každý kdo se zadívá na tento obrazec v něm může spatřit svůj vlastní pohled na svět a výklad tohoto symbolu Každý kdo se zadívá na tento obrazec v něm může spatřit svůj vlastní pohled na svět a výklad tohoto symbolu

8 Způsoby výkladu symbolu Jing- Jang Jang = pozitivní, světlý, silný, mužný Jang = pozitivní, světlý, silný, mužný Jin = negativní, tmavý, slabý, ženský Jin = negativní, tmavý, slabý, ženský Jin a Jang neznamená konflikt, ale vzájemnou interakci v systémovém celku, při níž se oba principy navzájem prolínají a v sebe dynamicky přecházejí Jin a Jang neznamená konflikt, ale vzájemnou interakci v systémovém celku, při níž se oba principy navzájem prolínají a v sebe dynamicky přecházejí Jin a Jang - 2 protiklady, které de navzájem doplňují a tvoří dokonalý tvar- kruh Jin a Jang - 2 protiklady, které de navzájem doplňují a tvoří dokonalý tvar- kruh Jin a Jang - 2 síly: odstředivá Jin a dostředivá Jang - tvoří rovnováhu a rovnovážně se prolínají Jin a Jang - 2 síly: odstředivá Jin a dostředivá Jang - tvoří rovnováhu a rovnovážně se prolínají Jin a Jang - kapka zla v dobru a naopak (bílá tečka v černé poli a naopak) Jin a Jang - kapka zla v dobru a naopak (bílá tečka v černé poli a naopak)

9 Děkuji za pozornost.


Stáhnout ppt "Čínská filozofie Konfucianismus, Taoismus, nauka o Jin a Jang Klímová Kateřina, VII.B, 2006."

Podobné prezentace


Reklamy Google