Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Čínská filozofie Konfucianismus, Taoismus, nauka o Jin a Jang

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Čínská filozofie Konfucianismus, Taoismus, nauka o Jin a Jang"— Transkript prezentace:

1 Čínská filozofie Konfucianismus, Taoismus, nauka o Jin a Jang
Klímová Kateřina, VII.B, 2006

2 Čínská filosofie Lze rozlišit na tři období:
1. období- 6. – 2. století př. n. l.- konfuciánství, taoismus, nauka o Jing a Jang 2. období- 2. století n. l. – buddhismus z Indie do Číny 3.období n. l.- současnost - neokonfucianismus

3 Konfucianismus Přetrvává do současnosti, ale v modernější podobě. Dnes se k němu hlásí miliony lidí - hlavně v Asii: Čína, Japonsko, Korea, Hongkong, Vietnam, Singapur, Tchaj-wan Vznik 500 př. n. l. v Číně Zakladatel - Konfucius (původně Kchung fu-c´): př. n. l.

4 Hlavní myšlenky Konfuciánství
Učení je založeno na etice, humanitě a lásce Základní idea - lidé mají vždy žít v harmonii jeden s druhým a s přírodou. Věří, že mravnost není vrozená, že musí být vypěstována výchovou. Věří, že mravní dokonalost je prospěšná okolí a celé společnosti. Rodina je hlavním pilířem společnosti. Chápána jako základní ekonomická, sociální a společenská jednotka. Učí, že si člověk v rodině plně uvědomuje svoji humanitní podstatu. Zdůrazňuje povinnosti a práva každého člena rodiny, tzn. láska, úcta a poslušnost k rodičům. Tyto povinnosti pak v dalším životě zajišťují kázeň a poslušnost k vedení aj. Člověk má pevné postavení ve společnosti a jeho povinností je co nejlépe vykonávat svěřené úkoly.

5 Taoismus Vznikal společně s konfuciánstvím, ale Taoismus se více zaměřuje na přírodu než na společnost Vznik 500 let př. n. l. v Číně Zakladatel: mistr Lao-c´ (není jasné zdali není jen mýtickou postavou)

6 Podstata Taoismu Tao = abstraktní pojem, který lze obrazně přeložit jako „cesta“ Základem je rovnováha a harmonie, zdůrazňuje vztah člověka k přírodě. Dosažení Tao znamená zbavení se umělých hodnot vytvořených lidskou společností, tzn. pojmy Krásné, Ošklivé, Dobré, Zlé… V souladu s Tao je princip nečinění = „wu-wej“ znamená to nekonat, ale nechat dít Tao spojují hlavně s přírodou, v jejích neustálých proměnách spatřují nejzřetelnější projevy tvořivé síly Tao Tvrdí, že moudrost není to samé jako vědění a chytrost - moudrost spočívá v prázdné mysli.

7 Nauka o Jing a Jang Jiné názvy - Tai-gi, Yan-Yang
Je mnoho způsobů jak si tento obrazec lidé vykládají Každý kdo se zadívá na tento obrazec v něm může spatřit svůj vlastní pohled na svět a výklad tohoto symbolu

8 Způsoby výkladu symbolu Jing- Jang
Jang = pozitivní, světlý, silný, mužný Jin = negativní, tmavý, slabý, ženský Jin a Jang neznamená konflikt, ale vzájemnou interakci v systémovém celku, při níž se oba principy navzájem prolínají a v sebe dynamicky přecházejí Jin a Jang - 2 protiklady, které de navzájem doplňují a tvoří dokonalý tvar- kruh Jin a Jang - 2 síly: odstředivá Jin a dostředivá Jang - tvoří rovnováhu a rovnovážně se prolínají Jin a Jang - kapka zla v dobru a naopak (bílá tečka v černé poli a naopak)

9 Děkuji za pozornost.


Stáhnout ppt "Čínská filozofie Konfucianismus, Taoismus, nauka o Jin a Jang"

Podobné prezentace


Reklamy Google