Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mzdové formy.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mzdové formy."— Transkript prezentace:

1 Mzdové formy

2 Smysl mzdových forem Smyslem mzdových forem je dosáhnout toho, aby odměňování pracovníků bylo založeno nejen na hodnotě práce a vnějších faktorech, ale musí se přihlédnout i k dalším okolnostem jako jsou výsledky práce, výkon v nejširším smyslu slova, včetně pracovního chování. Mzdových forem a jejich variant je poměrně hodně a je možné je třídit podle různých hledisek. Nejčastěji se třídí na základní a dodatkové. Nebo také základní a pobídkové (výkonové).

3 Základní mzdové formy Časová mzda Úkolová mzda
Podílová neboli provizní mzda Mzda za očekávané výsledky práce Mzdy za znalosti a dovednosti

4 Dodatkové mzdové formy
Prémie Odměny Osobní ohodnocení Podíly na výsledcích hospodaření Odměňování zlepšovacích návrhů Zaměstnanecké akcie Povinné a nepovinné příplatky apod.

5 Časová mzda Časová mzda má podobu hodinové, týdenní nebo měsíční mzdy, kterou pracovník dostává za svou práci. Je založena na tarifech odrážejících relativní hodnotu práce v organizaci s přihlédnutím k vnějším faktorům. Pracovní výkon jedince by měl určit jeho místo ve mzdovém rozpětí.

6 Úkolová mzda Je to nejjednodušší a nejpoužívanější typ pobídkové formy mzdy. Je vhodná pro odměňování dělnické práce. Pracovník je placen určitou částkou za každou jednotku práce, kterou odvede. Odměna za jednotku práce je obvykle založena na tom, co je považováno za spravedlivou odměnu pro průměrného pracovníka (v podstatě je stejně odvozena od časové mzdy).

7 Úkolová mzda – 2. část Používá se také úkolová mzda s diferencovaným průběhem závislosti mzdy na výkonu. V tomto případě existuje jedna sazba za kus pro všechny přijatelné kusy. Kolektivní úkolová mzda může mít podobu: Operační - skupina dělníků s homogenní kvalifikační strukturou vykonává současně stejnou pracovní operaci, Akordní – skupina dělníků s heterogenní kvalifikační strukturou vykonává komplex rozdílných na sebe navazujících pracovních operací, které vedou k vyrobení nějakého celku.

8 Podílová (provizní) mzda
Má tři podoby: Odměna pracovníka je plně závislá na prodaném množství – přímá podílová mzda. Pracovník má garantovanou základní mzdu a k němu dostává provizi za prodané množství. Pracovník dostává měsíční zálohu, která je pak odečtena od jeho provize – zálohová podílová mzda.

9 Mzdy za očekávané výsledky práce
Mzdy za očekávané výsledky práce, neboli penzumové mzdy. Jde o odměny za dohodnutý soubor prací, za dohodnutý výkon, který se pracovník organizace zaváže odvést nebo odvádět během určitého období v odpovídajícím množství a kvalitě. Pracovník má jistotu příjmu během dohodnutého období. Po uplynutí dohodnutého období se provádí vyhodnocení dosažených výsledků.


Stáhnout ppt "Mzdové formy."

Podobné prezentace


Reklamy Google