Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Referenční modely ERP Procesní dekompozice ERP: MTS, MTO, ATO, ETO

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Referenční modely ERP Procesní dekompozice ERP: MTS, MTO, ATO, ETO"— Transkript prezentace:

1 Referenční modely ERP Procesní dekompozice ERP: MTS, MTO, ATO, ETO
Referenční modely, modelery a kooperativní scénáře

2 Procesy v ERP Činnosti (funkce) vs. procesy Podpora procesů v ERP
Rozsah zahrnuté procesní oblasti – průnik do modelování procesů v celé firmě

3 Modely procesů ERP ERP zahrnují rozsáhlou oblast funkcionality a podporují celou řadu typů výrob a tedy modelů procesů Příklady: ATO – Montáž na zakázku ETO – Konstrukce na zakázku MTS – Výroba na sklad MTO – Výroba na zakázku PBM – Dávková procesní výroba WHS – Velkoobchod, AS – Automobilky atd. CODP – Customer Order Decoupling Point

4 ATO – Montáž na zakázku Assemble to Order Použití: Znaky:
zejména automobilový průmysl (v poslední době), elektrotechnika (dynamičnost, konkurence, inovace, globalizace trhu) Znaky: krátká doba potřebná k realizaci finální montáže modularita výrobků, výroba orientovaná podle potřeb a požadavků zákazníka standardizace součástek hierarchie v plánování – hlavní plán, plán potřeb, produkční plán plánování zaměřeno na materiál než na kapacity větší závislost na dodavatelích (důraz na JIT), naprostá většina materiálu je nakupována důraz na řízení kvality, servis a podporu zákazníků CODP ?

5 ETO – Konstrukce na zakázku
Engineer to Order Použití: zejména strojírenský a těžký průmysl (vývoj produktů podle přání zákazníků, vlastní vývojové oddělení, výroba i služby) Znaky: čas pro uskutečnění projektu není předem daný nutnost reagovat na průběžně se měnící specifikace produktu v průběhu definice projektu plánování jak materiálu, tak kapacit využití rozhodovacích procedur make/buy outsourcing částí projektu na subdodavatele a jejich řízení časté výkyvy peněžních prostředků (plánování CF) téměř všechen materiál se nakupuje podle specifikací a požadavků zákazníka CODP ?

6 MTS – Výroba na sklad Make to Stock Použití: Znaky:
společnosti s nespojitou výrobou, které vyrábějí určité standardní výrobky na sklad (oděvy, spotř. elektronika, jízdní kola, kancel. potřeby apod.) Znaky: nespojitá výroba výroba a prodej podle dlouhodobých plánů a prodejních předpovědí plánování má hierarchii (hlavní plán, plán potřeb, plán výroby) plánovací funkce orientovány na materiál (malé objemy výroby) a na kapacity (při velkých objemech výroby) úzké vztahy s dodavateli, JIT výběr sortimentu provázán s vývojem a marketingem klíčové jsou předpovědi prodejů a plánování strategické úrovně zásob CODP?

7 MTO – Výroba na zakázku Make to Order Použití: Znaky:
model výroby, při kterém je plánování kapacit založeno na objednávkách zákazníka Znaky: na rozdíl od ETO je MTO většinou výběrem z konečného spektra konfigurací nebo dokonce pouze výběrem z definovaného spektra produktů Těžko předvídatelná poptávka Kritické je plánování kapacit Flexibilita v požadované kapacitě) Plánování výroby je specifické podle zákazníků, nakup kritických materiálů je anonymní Nákup a produkce náhradních dílů CODP?

8 PBM – Dávková a procesní výroba
Process Batch Manufacturing Použití: společnosti vyrábějící velké série výrobků ve výrobních dávkách (výrobky denní potřeby – např. nápoje, jídlo, kosmetika, drogistické zboží apod.) Znaky: krátké výrobní cykly výrobku – množství produkce přímo závisí na marketingu suroviny, meziprodukt a konečný produkt musí být často kontrolovány pro svou omezenou dobu trvanlivosti vstupující materiál je často velmi levný výroba a balení probíhá v řízené výrobní lince plánování produkce zaměřeno především na kapacity velké nároky na výstupní kvalitu – časté inspekce kvality úzké vztahy celého produkčního řetězce podmíněné krátkou dobou použitelnosti surovin a výrobků CODP?

9 Další modely Procesní výroba Projektová výroba Odvětvová řešení:
Služby Velkoobchod Automobilky Výroba letadel Banky

10 Vztah modelů

11 Modelery a referenční modely
Důvody vzniku modelerů a ref. modelů rostoucí složitost ERP procesní přístup rozsah zahrnuté funkční oblasti problémy při implementaci (zejména čas) náklady spojené s implementací ERP a jeho změnami za provozu problémy se školením (nedostatky ve školících materiálech) Třeba vytvořit způsob jakým zachytit a vizualizovat nastavení ERP tak, aby se na jeho základě dalo jednat s dodavateli - Vznik modelerů

12 Rozdíl modelerů ERP od klasických modelerů procesů
propojení do ERP možnost měnit parametry ERP, strukturu nabízených funkcí a jejich chování bez nutnosti supervize „konzultanta“

13 Základní stavební části modelerů
Model podnikových funkcí Model podnikových procesů Model rolí Model organizace podniku

14 Referenční modely předlohy pro tvorbu specifických projektových modelů podniku. obsahují typické konfigurace podnikových procesů, funkcí a organizační struktury včetně řídících mechanismů pro různá odvětví. řešeny s předními světovými konzultačními firmami, vychází z nejlepších zkušeností a zvyklostí v jednotlivých odvětvích. skládá se ze čtyř či více dílčích modelů vytvořených podnikovým modelérem, z modelu řízení podniku, modelu podnikových funkcí, modelu podnikových procesů a z modelu organizace podniku.

15 Druhy referenčních modelů
odvětvové moduly IS IS jako celek (kompletní funkcionalita)


Stáhnout ppt "Referenční modely ERP Procesní dekompozice ERP: MTS, MTO, ATO, ETO"

Podobné prezentace


Reklamy Google