Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor:Ing. Peter Podoba Předmět/vzdělávací oblast:Digitální technika Tematická oblast:Mikroprocesorová technika Téma:Nastavení I/O PIC 16F84A Ročník:4.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor:Ing. Peter Podoba Předmět/vzdělávací oblast:Digitální technika Tematická oblast:Mikroprocesorová technika Téma:Nastavení I/O PIC 16F84A Ročník:4."— Transkript prezentace:

1 Autor:Ing. Peter Podoba Předmět/vzdělávací oblast:Digitální technika Tematická oblast:Mikroprocesorová technika Téma:Nastavení I/O PIC 16F84A Ročník:4. Datum vytvoření:listopad 2012 Název:VY_32_INOVACE_11.1.02.ELE Anotace: Input, Output, TRIS, STATUS, PORT. Materiál inovativním způsobem zužuje vztah mezi teoretickou a praktickou výukou. Výstřižky získané pomocí nástroje Windows 8 provázejí žáka krok za krokem úzce specializovaným tématem a usnadňují jeho porozumění. Multimediální výuka se stává názornější a podporuje zájem a aktivitu i u slabších žáků. Metodický pokyn: Prezentace je primárně určena pro výklad v hodině, v odborném výcviku tvoří vhodný doplněk při odborných instruktážích před zahájením praktických činností, ale díky své názornosti může být využita i k samostudiu a pro distanční formu vzdělávání. Vyžaduje použití multimediálních prostředků – PC, dataprojektoru, popř. interaktivní tabule. Otázky na konci tématu ověřují, jak žáci danou problematiku zvládli, a po vytištění je lze použít i jako samostatný test.

2 Mikroprocesory PIC 16Fxx Zdrojový kód (program) pro konfiguraci vstupů a výstupů Nastavení vstupů a výstupů

3 Mikroprocesory PIC 16Fxx Základem pro dobře napsaný program je: Nastavení vstupů a výstupů 3)vhodné vývojové prostředí 1)znalost základní struktury mikroprocesoru 2)znalost příslušných instrukcí mikroprocesoru

4 Mikroprocesory PIC 16Fxx Pro zavedení programu do mikroprocesoru potřebujeme: Nastavení vstupů a výstupů převede zapsaný sled instrukcí do strojového kódu (soubor s příponou.hex) odhalí chybně napsané instrukce a nebo nelogický sled instrukcí (této části říkáme Debuger) zpravidla je součástí vývojového prostředí Kompilátor - překladač

5 Mikroprocesory PIC 16Fxx Pro zavedení programu do mikroprocesoru potřebujeme: Nastavení vstupů a výstupů HW, pomocí kterého nahrajeme soubor *.hex do paměti procesoru Programátor SW obsluhující dané zařízení

6 Mikroprocesory PIC 16Fxx ASSEMBLER – jazyk symbolických adres Nastavení vstupů a výstupů každý dílčí krok algoritmu má svůj specifický název - instrukci každá instrukce musí obsahovat parametry, se kterými má pracovat stejné instrukce se mohou opakovat s různými parametry Například: jednoduchou instrukci „připrav čaj“ zapsanou ve vyšším programovacím jazyku (např. C++) rozepíšeme v assembleru následovně: připrav konvici připrav šálek připrav čaj dej vařit vodu po varu vypni konvici zalij čaj v šálku

7 Mikroprocesory PIC 16Fxx Program pro konfiguraci I/O PIC 16F84A (RA0, RA1 budou vstupy, RA2-4, RB0-7 budou výstupy) Nastavení vstupů a výstupů org 000Povinná direktiva určující kam se uloží první instrukce programu. Program se začne vykonávat od této adresy (v našem případě od 000). bsf 03h,5Bit Set f – nastavení příslušného bitu do 1. „f“ je označení kteréhokoli registru – v parametrech musí být uvedena jeho adresa. V uvedeném příkladu tato instrukce přepne RP0 registru STATUS do 1 a umožní od této chvíle přístup do stránky 1 paměti.

8 Mikroprocesory PIC 16Fxx Program pro konfiguraci I/O PIC 16F84A (RA0, RA1 budou vstupy, RA2-4, RB0-7 budou výstupy) Nastavení vstupů a výstupů movlw 03hInstrukce přesunu (move) konstanty (l) do pracovního registru (w). Pracovní registr má adresu 000, a proto nemusí být udávána jeho adresa v parametrech. Musí tam být ale uvedena konstanta l (nejčastější zápis čísel je v hexadecimálním tvaru). movwf 85hInstrukce přesunu obsahu pracovního registru (w) do registru TRISA (adresa 85h). U speciálních registrů je možno zapsat adresu pomocí jména registru (movwf trisa).

9 Mikroprocesory PIC 16Fxx Program pro konfiguraci I/O PIC 16F84A (RA0, RA1 budou vstupy, RA2-4, RB0-7 budou výstupy) Nastavení vstupů a výstupů movlw 00h- zápis konstanty do pracovního registru movwf 86h- naplnění registru TRISB konstantou z W (clrw)- alternativní způsob zápisu samých 0 do pracovního registru. „clr“ – vyčištění registru - clrf – zde je nutné uvést adresu registru, který má být vymazán bcf 03h,5- nastaveni příslušného bitu do 0 - tato instrukce přepne RP0 registru STATUS do 0 a umožní od této chvíle návrat do stránky 0 paměti

10 Mikroprocesory PIC 16Fxx Program pro konfiguraci I/O PIC 16F84A (RA0, RA1 budou vstupy, RA2-4, RB0-7 budou výstupy) Nastavení vstupů a výstupů org000 bsf03h,5 movlw03h movwf85h movlw00h movwf86h bcf03h,5 Takto bude vypadat zdrojový kód našeho programu: org000 bsfstatus,5 movlw03h movwftrisa clrw movwftrisb bcfstatus,5 a nebo: Přepínání zápisu do stránky 0 a 1 pomocí Satus zabrání neúmyslnému překonfigurování I/O po čas běhu programu.

11 Mikroprocesory PIC 16Fxx Program pro konfiguraci I/O PIC 16F84A (RA0, RA1 budou vstupy, RA2-4, RB0-7 budou výstupy) Nastavení vstupů a výstupů Zdrojový kód v assembleruZdrojový kód přeložený do souboru.hex (strojový kód)

12 Mikroprocesory PIC 16Fxx Kontrolní otázky: Nastavení vstupů a výstupů 1) Jakou instrukcí změníme hodnotu jednoho bitu? Instrukcemi bsf a bcf s uvedením adresy registru a čísla bitu. 2) Jaké základní instrukce přesunu znáš? movlw a movwf 3) Co se stane, vynecháme-li v programu přepnutí do stránky 1? Hodnota konstanty se zapíše místo na adresu 85(6)h na adresu 05(6)h, i když je v parametrech zapsaná adresa TRIS registrů.

13 Použité zdroje: HRBÁČEK, Jiří. Moderní učebnice programování jednočipových kontrolérů PIC 1. díl. 1. vyd. Praha: BEN, 2004. ISBN 80-7300-136-5. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Peter Podoba.


Stáhnout ppt "Autor:Ing. Peter Podoba Předmět/vzdělávací oblast:Digitální technika Tematická oblast:Mikroprocesorová technika Téma:Nastavení I/O PIC 16F84A Ročník:4."

Podobné prezentace


Reklamy Google