Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."— Transkript prezentace:

1 Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu

2 Širokopásmové vysokofrekvenční zesilovače OB21-OP-EL-ZEL-JANC-L-3-040

3 Širokopásmové vf zesilovače  Širokopásmové zesilovače jsou takové, u kterých je šířka pásma zesilovacích frekvencí podstatně větší než u běžných zesilovačů (řádově MHz).  Používají se v měřící technice, např. v osciloskopech, v televizní technice jako obrazové zesilovače se šířkou pásma 6 MHz, v přijímačích radiolokátorů apod.

4 Širokopásmové vf zesilovače  Širokopásmové vf zesilovače se rozdělují na širokopásmové zesilovače:  s nosnou frekvencí  bez nosné frekvence

5 Širokopásmové vf zesilovače s nosnou frekvencí  Nejjednodušší provedení představuje vícestupňový vysokofrekvenční zesilovač s jednoduchými laděnými obvody mezi stupni.  Všechny laděné obvody jsou nastaveny na stejnou frekvenci a nazývají se také souběžně (synchronně) laděné.  Šířka pásma se dosáhne tlumením laděných obvodů přídavnými tlumícími rezistory.  Počet stupňů zesilovače je určován požadovaným zesílením zesilovače.

6 Širokopásmové vf zesilovače s nosnou frekvencí  Jejich nevýhodou je zmenšování šířky pásma se zvětšováním počtu zesilovacích stupňů a poměrně malá dosažitelná šířka pásma (asi 1 MHz).  Výhodou je jednoduché nastavování a konstrukce.  Šířku pásma je možné zvětšit tak, že podle určitého pravidla naladíme obvody jednotlivých zesilovacích stupňů na různé frekvence, vzhledem ke středu pásma.  Takový širokopásmový zesilovač se nazývá rozloženě laděný.

7 Širokopásmové vf zesilovače bez nosné frekvence  Tento druh zesilovače má rovnoměrně zesilovat signály o frekvenci několik Hz až několik MHz.  Nejčastěji se používají pro zesílení obrazového signálu v televizní technice, proto se také nazývají obrazové (video) zesilovače.

8 Širokopásmové vf zesilovače bez nosné frekvence  Základní zapojení širokopásmového zesilovače bez nosné frekvence představuje zesilovač s vazbou se členy RC.  Takový zesilovač rovnoměrně zesiluje obrazové signály v dosti širokém frekvenčním pásmu.  Průběh amplitudové frekvenční charakteristiky lze ovlivnit korekčními obvody (obr.1) u nichž se využívá laděných obvodů řazených do cesty signálu buď paralelně nebo sériově.

9 Širokopásmové vf zesilovače bez nosné frekvence Obr.1 Širokopásmový zesilovač bez nosné frekvence

10 Širokopásmové vf zesilovače bez nosné frekvence  Současné širokopásmové zesilovače jsou určené pro vysokofrekvenční a mikrovlnnou oblast řádově desítek GHz.  Bývají často koncipovány jako kaskády tranzistorů, mezi nimiž jsou zařazeny reaktanční vazební obvody.  Jedno z nejpoužívanějších zapojení je na obr. 7.

11 Širokopásmové vf zesilovače bez nosné frekvence Obr. 2 Rozloženě laděný širokopásmový vysokofrekvenční zesilovač

12 Širokopásmové vf zesilovače bez nosné frekvence  Aktivními prvky jsou zde vysokofrekvenční dvojhradlové tranzistory MOSFET.  Zátěž tranzistorů je tvořena jednoduchými rezonančními obvody LC, které mají rozdílné činitele jakosti Q 1, Q 2, Q 3 a rozdílné rezonanční kmitočty f 1, f 2, f 3. a proto se toto zapojení označuje jako rozloženě laděný zesilovač.  Tyto zesilovače se používají jako mezifrekvenční zesilovače běžných televizních přijímačů, jako první mezifrekvenční zesilovače přijímačů družicové televize, jako předzesilovače širokopásmových osciloskopů, čítačů a dalších elektronických měřících přístrojů.

13 Širokopásmové vf zesilovače bez nosné frekvence Obr. 3 amplitudová kmitočtová charakteristika širokopásmového zesilovače

14  Děkuji za pozornost  Ing. Ladislav Jančařík

15 Literatura  J. Chlup, L. Keszegh: Elektronika pro silnoproudé obory, SNTL Praha 1989  M. Bezděk: Elektronika I, KOPP České Budějovice 2002


Stáhnout ppt "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."

Podobné prezentace


Reklamy Google