Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."— Transkript prezentace:

1 Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu

2 Integrované nízkofrekvenční zesilovače OB21-OP-EL-ZEL-JANC-L-3-038

3  Pokrok v technologii výroby polovodičových součástek umožňuje stále zlepšovat parametry zapojení základních elektronických zařízení a přitom zmenšovat jejich rozměry.  Mezi tato elektronická zařízení patří i zesilovače všech kategorií. Mnoho výrobců integrovaných obvodů uvedlo na trh různé druhy zesilovačů.  Nejvíce se používají zesilovače v podobě integrovaných obvodů v zařízeních spotřební elektroniky a měřící techniky.

4 Integrované nízkofrekvenční zesilovače  Firemní literatura výrobců integrovaných obvodů obsahuje kromě přehledu parametrů integrovaných obvodů také doporučená zapojení pro různé použití daného typu.  Z těchto příkladů je vidět, do jaké míry lze měnit způsob zapojení integrovaného obvodu.  S vyšším stupněm integrace se obvykle zmenšuje počet alternativních zapojení a dostáváme se tak k jednoúčelovým integrovaným obvodům, pro které výrobce předepisuje úplné zapojení na kterém nelze nic měnit.

5 Integrované nízkofrekvenční zesilovače  S vývojem technologie integrovaných obvodů vznikla celá řada typů, které jsou vhodné pro použití v elektroakustice.  Zpočátku to byly jednoduché integrované obvody obvody jako např. MAA 115 až MAA 245, na kterých byla ověřována technologie sériové výroby.  Mezi takovéto jednoduché typy patří např. integrovaný obvod MAA435, který obsahoval 3 tranzistory a lze jej použít v různých zapojeních.  Dá se použít především jako nízkofrekvenční zesilovač malého výkonu (předzesilovač).

6 Integrované nízkofrekvenční zesilovače Obr. 1 Předzesilovač s integrovaným obvodem MAA 245

7 Integrované nízkofrekvenční zesilovače Obr. 1 Výkonový zesilovač s integrovaným obvodem MAA435 a komplementární dvojicí výkonových tranzistorů

8 Integrované nízkofrekvenční zesilovače  S vývojem integrovaných obvodů byly vytvořeny i výkonové monolitické integrované obvody.  Příkladem takového obvodu je integrovaný obvod s označením MBA810.  Jedná se o nízkofrekvenční výkonový zesilovač s maximálním výkonem 5W.  Tento integrovaný obvod je využíván jako koncový stupeň nízkofrekvenčního zesilovače v různých zařízeních spotřební elektroniky.

9 Integrované nízkofrekvenční zesilovače Obr. 2 Výkonový nízkofrekvenční zesilovač s integrovaným obvodem MBA810

10 Integrované nízkofrekvenční zesilovače  Na poli nízkofrekvenčních zesilovačů malého výkonu se začaly postupem času stále více uplatňovat operační zesilovače.  Tyto elektronické součástky byly původně vyvinuty jako základ analogových počítačů, ale stále více nacházely uplatnění i v nízkofrekvenční technice, elektroakustice a měřící technice.  Pro své výborné vlastnosti tyto oblasti úplně ovládly.

11 Integrované nízkofrekvenční zesilovače  Operačních zesilovačů existuje více kategorií a v nf technice se používají buď univerzální OZ, anebo speciální typy s nízkým šumovým napětím pro zesilování velmi malých signálů.  Univerzální OZ zastupují typy jako např.µA 741, LM 741, TDA 1794 a další.  Jako nízkošumový zesilovač se používá např. typ NE 5534.  Používají se především jako několika pásmové korektory nf signálu, případně jako aktivní filtry.

12 Integrované nízkofrekvenční zesilovače  Operační zesilovače obvykle ke své činnosti vyžadují symetrické napájecí napětí, ale vyznačují se lepšími vlastnostmi jako klasické tranzistorové obvody.  Kromě jiného výborně potlačují rušivé signály. Obr. 3 Operační zesilovač MAA 741

13 Integrované nízkofrekvenční zesilovače  Jako příklad použití OZ je uvedeno zapojení třípásmového korektoru použitého v nízkofrekvenčním zesilovači.  Je možné samostatně regulovat basy, středy a výšky nf signálu.  Jako aktivní prvek je použit universální operační zesilovač, např. MAA 741. Obr. 4 Třípásmový korekční předzesilovač s OZ

14 Integrované nízkofrekvenční zesilovače  Postupem času byly vytvořeny i nízkofrekvenční výkonové zesilovače na bázi operačních zesilovačů.  Příkladem takového zesilovače s výstupním výkonem 20W je zapojení s integrovaným obvodem MDA2020.  Zesilovač používá symetrické napájecí napětí a vyznačuje se výbornými vlastnostmi.

15 Integrované nízkofrekvenční zesilovače Obr. 5 Nízkofrekvenční výkonový zesilovač s integrovaným obvodem MDA2020

16 Integrované nízkofrekvenční zesilovače  Mezi dnešní integrované obvody představující výkonové nízkofrekvenční zesilovače můžeme zařadit IO řady TDA s označením TDA 2030, TDA 2040 a TDA 2050.  Liší se jen rozsahem napájecího napětí (a tím i výstupním výkonem).  Můžeme sem zařadit i IO s označením LM1875T, který je obdobný typu TDA 2050.  Kvalitnější nf zesilovač je možné osadit např. IO s označením LM3886, u něhož je možné dosáhnout při napájecím napětí ±28V výstupního výkonu až 68 W.

17 Integrované nízkofrekvenční zesilovače  Nízkofrekvenční zesilovače se vyrábějí ve dvou základních provedeních.  Kromě jednokanálového monofoního provedení se používá i zapojení dvoukanálové, které se využívá ve stereofonii.  V tom případě se v jednom integrovaném obvodu nacházejí dva kompletní zesilovače.

18 Integrované nízkofrekvenční zesilovače  Kromě zapojení nízkofrekvenčních zesilovačů se integrované zesilovače využívají i rozhlasové a televizní technice.  Tam se používají jako:  mezifrekvenční zesilovače,  modulátory a demodulátory signálů,  oddělovače synchronizačních impulsů apod.

19  Děkuji za pozornost  Ing. Ladislav Jančařík

20 Literatura  J. Chlup, L. Keszegh: Elektronika pro silnoproudé obory, SNTL Praha 1989  M. Bezděk: Elektronika I, KOPP České Budějovice 2002  J. Belza: Operační zesilovače pro obyčejné smrtelníky, BEN Praha 2004


Stáhnout ppt "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."

Podobné prezentace


Reklamy Google