Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VODOPÁDY SVĚTA.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VODOPÁDY SVĚTA."— Transkript prezentace:

1 VODOPÁDY SVĚTA

2 VIKTORIINY VODOPÁDY

3 Jsou jedny z nevětších vodopádů na světě
Jsou jedny z nevětších vodopádů na světě. Nacházejí se mezi Zambií a Zimbabwe. Místní obyvatelstvo vodopády nazývá dým, který hřmí nebo duha.

4 Šířka vodopádu je 1800 metrů
Šířka vodopádu je 1800 metrů. Voda padá dolů z útesu vysokého 120 metrů do úzkého (130m) a hlubokého (140m) kaňonu v čediči.

5 Vodopády byli objeveny 16
Vodopády byli objeveny 16. listopadu 1855 anglickým cestovatelem Davidem Livingstonem a nazvány podle Anglické královny Viktorie. V roce 1875 je prozkoumal český cestovatel Emil Holub.

6 NIAGARSKÉ VODOPÁDY

7 Niagarské vodopády tvoří přírodní hranici mezi státy USA a Kanadou
Niagarské vodopády tvoří přírodní hranici mezi státy USA a Kanadou. Své pojmenování dostaly Niagarské vodopády ještě od původních obyvatel Indiánů, a to „Onguiaahra“ (Hromový hluk). Dosahují výšky 52 metrů (Kanadská podkova).

8 Jako ve spoustě dalších turisticky významných lokalitách, tak i po Niagarských vodopádech koluje legenda - příběh indiánské krasavice, jejíž duch se objevuje přímo u Niagarských vodopádů. Vypráví se, že dívka zvaná Maid of the Mist (Dívka oparu), si měla z donucení a nátlaku vzít za manžela muže, kterého nemilovala, a tak se rozhodla pro sebevraždu. Vzala svou kánoi a nechala se unášet po řece Niagaře až k vodopádům, kde svůj život ve víru vody zakončila. Její duch však byl silnější a jako šíp vzlétl z vody ven. Nyní můžeme za příznivého počasí ducha indiánské krasavice spatřit ve formě jasné duhy.

9 SALTO ANGEL

10 Nejvyšším vodopádem na světě je Salto Angel v národním parku Canaima na řece Rio Churun ve Venezuele poblíž hranice s Brazílií Vodopád je několikastupňový, má celkovou výšku 979 m, přičemž výška nejvyššího stupně je 807 m. Některé zdroje uvádějí celkovou výšku přes 1 km. Masy vody vrhající se z přibližně kolmé skalní stěny jsou slyšet do vzdálenosti 50 km.a Guyanou.

11 Název mají vodopády podle amerického letce, zlatokopa a dobrodruha Jimmyho Angela. Vodopády objevil náhodou. Poprvé letěl tímto směrem v roce 1933, aby hledal zlato. Netušil, že se proslaví úplně jiným způsobem než bohatstvím. Když se v roce 1937 opět vydal dvojplošníkem spolu se svou manželkou a dvěma přáteli znovu do této oblasti, havaroval při přistání na stolové hoře Auyantepuí. A právě z ní se řítí dolů vodopády, které nyní nesou jeho jméno.

12 MUMLAVSKÉ VODOPÁDY

13 Mumlavské vodopády se nachází poblíž rekreačního střediska Harrachov, na řece Mumlava. Patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům západní části Krkonošského Národního Parku. Mumlavský vodopád tvoří až 8 m vysoké stupňovitě uspořádané žulové bloky, u jejichž úpatí se nachází  tzv. je nejbohatším Čertova oka. Mumlavský vodopád vodopádem na vodu řítící se s hukotem po celé šířce koryta do hloubky přibližně 10 metrů.

14 TUGALA

15 Vodopád Tugela je druhý největší vodopád na světě
Vodopád Tugela je druhý největší vodopád na světě. Nachází se ve východní části Jihoafrické republiky, v provincii KwaZulu-Natal, nedaleko hranic se státem Lesotho. Vodopád Tugela měří 948 metrů a má 5 kaskád. Je součástí Národního parku Royal Natal . Leží na řece Tugela, která pramení ve zdejších Dračích horách a která má čistou a pitnou vodu.

16 Vodopád Tugela není moc široký a ze silnice poblíž je vidět pouze v době, kdy jsou zde časté deště. V okolí vodopádu se nachází překrásná příroda, vhodná pro pěší turistiku.

17 FOZO DO IDUACU

18 Vodopády Foz do Iguacu jsou považovány za jedny z nejkrásnějších vodopádů na světě. Místní obyvatelé je nazývali ve své řeči Yguasú - Y znamená vodu, guasú velký. Prvním Evropanem, který je spatřil, byl v roce 1541 Don Gabeza de Vaca. Nacházejí se asi 20 km na východ od soutoku řek Paraná a Iguacu nedaleko hranic třech států - Brazílie, Argentiny a Paraguaye. Řeka Iguacu pramení v pohoří De Serro do Mar, je dlouhá 1320 km a ústí do Paraná, která je 4380 km dlouhá.

19 Foz do Iguacu je vlastně obrovský systém vodopádů, jejichž počet nelze přesně stanovit, záleží totiž na množství vody, které protéká řekou, kolísá asi od 150 do Klesá-li průtok řeky, objevují se mezi jednotlivými vodopády ostrůvky. Asi 70 procent vodopádů leží v Brazílii. V roce 1986 byly vodopády Foz do Iguacu zapsány do seznamu světového přírodního dědictví UNESCO.

20 KRAVICE

21 Vodopády Kravice se nacházejí na ponorné řece Trebižat, která je pravým přítokem Neretvy, ve státě Bosna a Hercegovina. Vodopády jsou 27 m vysoké a jejich šířka je 120 m. Jejich nádhera vynikne zvlášť při dostatku vody. V okolí je bohatá vegetace, což jejich krásu umocňuje.

22 Milovníka přírody snad zklame, že místo slouží k rekreaci, zejména pro koupání přímo pod vodopády, organizují se tu plavby na kánoích a kajacích po řece Trebižatu. Východiskem k návštěvě vodopádů Kravice je obec Ljubuški, odkud cestujeme přes Čapljinu.

23 VINNUFOSSEN

24 Vinnufossen je vodopád v Norsku
Vinnufossen je vodopád v Norsku. Má výšku 860 m a je tak nevyšší v Norsku i v Evropě a šestý nejvyšší na světě. Jedná se o kaskádovitý vodopád, nejvyšší stupeň má výšku 420 m


Stáhnout ppt "VODOPÁDY SVĚTA."

Podobné prezentace


Reklamy Google