Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor:Ing. Pavel Brož Předmět/vzdělávací oblast:Informační a komunikační technologie Tematická oblast:Práce se standardním aplikačním programovým vybavením.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor:Ing. Pavel Brož Předmět/vzdělávací oblast:Informační a komunikační technologie Tematická oblast:Práce se standardním aplikačním programovým vybavením."— Transkript prezentace:

1 Autor:Ing. Pavel Brož Předmět/vzdělávací oblast:Informační a komunikační technologie Tematická oblast:Práce se standardním aplikačním programovým vybavením. Téma:MS Word 2010 - Tabulky Il. Ročník:2. Datum vytvoření:září 2013 Název:VY_32_INOVACE_15.3.02. ICT Anotace: Formátování čar v tabulce, barvy v tabulce, přidání a odebrání buněk v tabulce, přemístění a smazání tabulky.. Inovativnost digitálního učebního materiálu spočívá zejména v jeho názornosti, které bylo dosaženo využitím nástroje Výstřižky operačního systému Windows 7. Díky grafice je žák tématem provázen krok za krokem. Interaktivita výuky je zvýšena propojením s prací na Internetu a může být ještě umocněna využitím interaktivní tabule. Metodický pokyn: Materiál je určen pro výklad a procvičení. Prezentace primárně slouží pro výklad v hodině, ale díky své názornosti může být využita i k samostudiu a pro distanční formu vzdělávání. Otázky na konci tématu ověřují, jak žáci danou problematiku zvládli, a po vytištění je lze použít i pro písemné ověření jejich znalostí. Materiál vyžaduje použití multimediálních prostředků – PC, dataprojektoru, popř. interaktivní tabule.

2 Formátování čar v tabulce Buňky ve vytvořené tabulce jsou automaticky ohraničeny. Výchozím typem ohraničení je tenká černá čára Program dovoluje měnit styl, tloušťku a barvu čar ohraničení buněk. Každá buňka by tak mohla být ohraničena jiným stylem čáry. Nabídka čar se aktivuje po kliknutí do tabulky a výběrem možnosti Návrh v pásu karet.

3 Postup ohraničování buněk Označit buňku (buňky), které chceme ohraničit. Ve skupině Nakreslit ohraničení zvolit styl, tloušťku a barvu čáry. Ve skupině Styly tabulky – Ohraničení zvolit možnost jaká část buňky (buněk) má být ohraničena.

4 Postup ohraničování buněk Další možností je po navolení stylu ohraničovací čáry, aktivovat tlačítko Navrhnout tabulku. Kurzor myši se změní na tužku a ohraničovací čáru lze na buňky aplikovat ručně. Poznámka: je nutné mít na paměti, že při ohraničování buněk čarami, každá nová čára „přemaže“ čáru starou.

5 Barvy v tabulce Jak již bylo uvedeno, každá buňka tabulky může mít jinou barvu pozadí. Po označení buňky (buněk) navolit na kartě Návrh ve skupině Styly tabulky ikonu Stínování. Po rozevření nabídky barev vybrat požadovanou barvu a kliknout na ní. Pozadí buněk se vybarví zvolenou barvou

6 Šablony tabulky Pro ulehčení práce s formátem tabulky jsou k dispozici šablony různých vzhledů tabulky. Postup: Vytvoříme obyčejnou tabulku a vyplníme jí textem. Klikneme do tabulky. V kartě Návrh rozevřeme nabídku Styly tabulky. Při výběru stylu se automaticky generuje náhled tabulky. Po kliknutí na zvolený styl se tabulka automaticky dokončí.

7 Přidání a odebrání buněk v tabulce V průběhu práce s tabulkou je možné kdykoliv přidávat (odebírat) další řádky a sloupce. Vložení sloupců / řádků Označte buňku ke které se budou přidávat nové řádky, nebo sloupce. V pásu karet zvolte Rozložení – Řádky a sloupce a vyberte jednu z nabízených možností.

8 Přidání a odebrání buněk v tabulce Odebrání sloupců / řádků Označit řádek (sloupec), který se má odebrat. V pásu karet vybrat Rozložení – Řádky a sloupce – Odebrat. Zvolit z nabízených možností.

9 Přemístění a smazání tabulky Po kliknutí kamkoliv do tabulky se nad levým horním rohem zobrazí čtvereček se šipkami pomocí kterého můžeme přetáhnout tabulku na jinou pozici. Smazání tabulky: Označíme celou tabulku (např. kliknutím na přemisťovací čtvereček) a poté z nabídky pravého tlačítka myši zvolíme možnost Odstranit tabulku. Další možnost je označit tabulku a z pásu karet zvolit Rozložení – Odstranit. Označením celé tabulky a stiskem Delete nesmažeme tabulku, ale její obsah.

10 Praktické procvičení Tlačítko, kterým se nastavuje barva ohraničovací čáry se nazývá: barva čárybarva ohraničeníbarva pera Předpřipravený formát tabulky (např. barva, ohraničení…) se jmenuje: šablona tabulky styl tabulky automatický formát Barvu, která se použije jako pozadí buněk budeme nastavovat pomocí tlačítka: stínováníbarva pozadítyp barvy

11 Zdroje: NAVRÁTIL, Pavel. S počítačem nejen k maturitě. 7. vyd. Kralice na Hané: Computer Media, 2009, 175 s. ISBN 978-80-7402-020-9. Všechny obrázky vytvořil autor pomocí nástroje „Výstřižky“ při práci s programem MS Word 2010.


Stáhnout ppt "Autor:Ing. Pavel Brož Předmět/vzdělávací oblast:Informační a komunikační technologie Tematická oblast:Práce se standardním aplikačním programovým vybavením."

Podobné prezentace


Reklamy Google