Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VÝROBA PIVA Chemie 9. ročník Ing. Bc. Jitka Moosová ZŠ Benešov, Jiráskova 888.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VÝROBA PIVA Chemie 9. ročník Ing. Bc. Jitka Moosová ZŠ Benešov, Jiráskova 888."— Transkript prezentace:

1 VÝROBA PIVA Chemie 9. ročník Ing. Bc. Jitka Moosová ZŠ Benešov, Jiráskova 888

2 Základní suroviny pro výrobu piva 2 CHMEL KVASINKY SLAD VODA

3 Chmel 3 Chmel otáčivý (Humulus lupulus) je vytrvalá dvoudomá pravotočivá liána z čeledi konopovitých. První zpráva o chmelu na českému území v 8. století. V ČR se pěstuje na Žatecku a Olomoucku Pro výrobu piva se nejčastěji používá chmelový granulát

4 4 Pivovarské kvasinky Pivovarské kvasinky (Saccharomyce cerevisce) jsou jednobuněčné organismy, které mají schopnost přeměňovat zkvasitelné cukry na ethanol (alkohol) a CO 2. Pivovarské kvasinky se v provozní praxi nazývají „kvasnice“.

5 5 Slad Slad je název pro naklíčené a usušené obilné zrno, převážně ječmenné. Výroba sladu se nazývá sladování a děje se ve sladovnách. Sladování se provádí proto, aby se rozštěpily v sladu uložené polysacharidy na jednoduché sacharidy vhodné ke kvašení.

6 6 Voda Kvalita vody způsobuje kvalitu piva. Můžeme mít stejný postup výroby, stejné kultury kvasinek, nikdy však neuvaříme stejné pivo s jiným zdrojem vody. Na 1 litr vyrobeného piva je spotřebováno čtyřikrát až osmkrát více vody.

7 7 Vlastní výroba piva

8 8 Vystírací káď - Slad se rozemele na takzvaný sladový šrot. Následuje vystírání – tedy dokonalé smíchání sladového šrotu s vodou. Účelem vystírání je aktivace příslušných enzymů.

9 9 Rmutovací pánev - Rmutování je proces, při kterém je škrob (polysacharid) ze sladu pomocí sladových enzymu přeměněn na cukry (sacharidy). Výsledkem procesu je tzv. sladina.

10 10 Scezovací káď - Při scezování oddělíme cukerný roztok (sladinu) od obalů zrn (mláta).

11 11 Mladinová pánev - Sladinu vaříme s chmelem, který přidáváme postupně v několika dávkách. Konzervuje a hlavně dodává pivu příjemně hořkou chuť a vůni.

12 12 Vířivá káď - Z mladiny oddělíme kaly, zchladíme ji na zákvasnou teplotu, provzdušníme a zakvasíme pivovarskými kvasinkami.

13 13 Kvašení - hlavní kvašení probíhá v otevřených kádích při teplotě do 12 °C v chlazené místnosti zvané spilka. Tady kvasinky přemění většinu cukrů na alkohol a oxid uhličitý. Zrání - „mladé pivo“ se přečerpá, „suduje“ do ležáckých tanků, kde zraje při nízkých teplotách asi 30-60 dní podle druhu piva.

14 14 Expedice - Část hotového piva se plní přímo do sudů (nefiltrované neboli kvasnicové pivo). Ostatní pivo se zfiltruje na křemelinovém filtru a poté se plní do sudů.

15 15 VAROVÁNÍ NA ZÁVĚR Takto můžete dopadnout když to s konzumací piva přeženete!!!

16 http://www.pilsner-urquell.cz/cz/Jak-se-vari-pivo.html http://www.czhops.cz/ http://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%BDroba_piva http://www.sci.muni.cz/mikrob/kvasbiotech/pivo/tradpiv.html www.kbi.zcu.cz/studium/apbi/apbi_24.ppt http://www.bernard.cz/cs/pivo/vyroba-piva.shtml http://www.prazdroj.cz/ http://2beerguys.com/blog/2010/09/07/cape-ann-hop-harvest/ http://www.rozhlas.cz/leonardo/anonce/_zprava/781167 http://www.itusozluk.com/gorseller/malt/8638 http://www.minisvetskolka.cz/rs/aktuality/voda-vodenka.html http://www.beersmith.com/hops_table.htm http://www.svet-piva.cz/clanky/chmel.php http://www.pivovarferdinand.cz/vyroba-piva-varna/http://cs.wikipedia.7val.com/wiki/Kvasinky http://cs.wikipedia.org/wiki/Kvasinky http://vfu-www.vfu.cz/vegetabilie/plodiny/czech/jecmen.htm http://www.pivovar-herold.cz/sladovna.html http://www.stockphotos.cz/image.php?img_id=14954734&img_type=1 http://hedvik.blog.idnes.cz/c/177386/Vedci-doporucuji-pit-pivo.html http://www.makefive.com/categories/entertainment/television/most-brilliant-simpsons-quotes/homer-no- function-beer-well-without---homer-simpson 16 Literatura, zdroje informací Vše dostupné online 17.5.2011


Stáhnout ppt "VÝROBA PIVA Chemie 9. ročník Ing. Bc. Jitka Moosová ZŠ Benešov, Jiráskova 888."

Podobné prezentace


Reklamy Google