Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

JAKOST A VADY PIVA obr. 1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Dagmar Paníčková. Střední škola hotelnictví a služeb a Vyšší.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "JAKOST A VADY PIVA obr. 1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Dagmar Paníčková. Střední škola hotelnictví a služeb a Vyšší."— Transkript prezentace:

1 JAKOST A VADY PIVA obr. 1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Dagmar Paníčková. Střední škola hotelnictví a služeb a Vyšší odborná škola, Opava, příspěvková organizace. Materiál byl vytvořen v rámci projektu OP VK 1.5 – EU peníze středním školám, registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0879. říjen 2013VY_32_INOVACE_TOS_080215

2 Senzoricky se u piva hodnotí:  průzračnost,  chuť,  vůně.

3 Chemicko-fyzikálně se u piva hodnotí:  barva,  pěnivost,  pH,  obsah etanolu,  obsah extraktu v původní mladině,  obsah cukru a oxidu uhličitého.

4 Co vše může kvalitu piv?  Teplota skladování piva, která by při skladování sudů či tanků měla být 5-8 °C. Tím se zaručí čerstvost piva.  Čisté a chladné sklenice – čistota skla je důležitá, pokud je sklenice dobře umyta, lépe drží pěnu a tvoří se tzv. kroužky.  Tlak ve výčepním zařízení – má vliv na správný říz a tvorbu pěny.

5  Ideální teplota piva – načepované pivo ve skle má mít teplotu 7 °C.  Správné čepování.  Čistota pivních trubek – sanitace.  Správné servírování.  Tlačný plyn – doporučuje se používat směsný plyn dusíku a oxidu uhličitého v poměru 1 : 1.

6  Zákal  Vady chuti a vůně  Nízký obsah oxidu uhličitého Nejčastější vady piva

7 Mezi nejčastější zákaly patří: Biologický zákal Zákal kvasničný Příčinou bývají divoké, nežádoucí kvasinky.

8 Fyzikální zákal Zákal chladový Vzniká při namrznutí piva nebo jeho podchlazením na teplotu pod 0 °C. Obvykle bývá způsoben dlouhodobým transportem nebo skladováním při nízkých teplotách; ztrácí se, zvýší-li se teplota piva na 10 °C.

9 Další možné zákaly Bílkovinný zákal Kovový zákal cínem a železem Zákal škrobovým mazem Zákal chmelovou pryskyřicí Zákal způsobený bakteriemi

10 obr. 2obr. 3

11 Prázdná chuť  Vyskytuje se u přestárlých piv.  Projevuje se nízkou pěnivostí.  Piva nedostatečně sycená CO 2. Kyselá chuť  Bakteriální infekce Vady chutě

12 Hořká a trpká chuť  Nedostatečně usazené kaly na chladícím štoku,  nedostatečné vysrážení hořkých chmelových látek při hlavním kvašení. Plísňová chuť  Nedostatek hygieny při výrobě. Sklepní příchuť  Vzniká již ve sklepě, není-li sklep vzdušný a čistý.

13 Možné příčiny vad piva  Závadné suroviny,  nesprávný technologický postup,  špatné skladování,  stáčení do špinavých láhví,  nedokonalá filtrace,  nedostatečné udržování výčepního zařízení,  čepování piva za nedostatku tlaku.

14 Sanitace  Je jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících kvalitu piva.  Právě odborné pročištění pivního vedení sanitačním prostředkem zničí veškeré škodlivé mikroorganismy.  Spočívá v odstranění všech nečistot a kontaminace.  Sanitovat se musí všechny části, které přijdou do styku s pivem.

15 Pivo má tedy být  čisté chuti a vůně, tedy sladové nebo chmelové  řízné a tedy občerstvující  dostatečně nasycené CO 2  čisté (jiskrné)  chlebnaté s bohatou a trvalou pěnou

16 obr. 1: V Praze se představila piva z Belgie, Německa i Česka - Tyden.cz [online]. 15.06.2009 16:26 [cit. 2013-10-29]. Dostupné z: http://www.tyden.cz/rubriky/apetit/pivo/v-praze-se-predstavila-piva-z- belgie-nemecka-i-ceska_124607.htmlhttp://www.tyden.cz/rubriky/apetit/pivo/v-praze-se-predstavila-piva-z- belgie-nemecka-i-ceska_124607.html obr. 2: Recenze Kunc Švihák světlý 12° Pivní recenze [online]. 2010 - 2013 [cit. 2013-10-29]. Dostupné z: http://pivnirecenze.cz/4343-recenze-kunc-svihak-svetly-12http://pivnirecenze.cz/4343-recenze-kunc-svihak-svetly-12 obr. 3: Recenze Blonder beer svetlý ležiak — Pivní recenze [online]. 2010-2013 [cit. 2013-10-29]. Dostupné z: http://pivnirecenze.cz/15307-recenze-blonder-beer-svetly-leziakhttp://pivnirecenze.cz/15307-recenze-blonder-beer-svetly-leziak CITACE ZDROJŮ


Stáhnout ppt "JAKOST A VADY PIVA obr. 1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Dagmar Paníčková. Střední škola hotelnictví a služeb a Vyšší."

Podobné prezentace


Reklamy Google