Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Www.zlinskedumy.cz ŠkolaStřední průmyslová škola Zlín Název projektu, reg. č.Inovace výuky prostřednictvím ICT v SPŠ Zlín, CZ.1.07/1.5.00/34.0333 Vzdělávací.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Www.zlinskedumy.cz ŠkolaStřední průmyslová škola Zlín Název projektu, reg. č.Inovace výuky prostřednictvím ICT v SPŠ Zlín, CZ.1.07/1.5.00/34.0333 Vzdělávací."— Transkript prezentace:

1 www.zlinskedumy.cz ŠkolaStřední průmyslová škola Zlín Název projektu, reg. č.Inovace výuky prostřednictvím ICT v SPŠ Zlín, CZ.1.07/1.5.00/34.0333 Vzdělávací oblastPřírodovědné vzdělávání Vzdělávací oborFyzika Tematický okruhKinematika hmotného bodu TémaKinematika hmotného bodu Tematická oblastKinematika hmotného bodu NázevRovnoměrný pohyb po kružnici AutorMgr. Přemysl Strážnický Vytvořeno, pro obor, ročníkzáří 2013, strojírenství, stavebnictví, technické lyceum, elektrotechnika 1. r. AnotaceRovnoměrný pohyb po kružnici jako příklad periodického děje Přínos/cílové kompetencePochopení vztahů pro obvodovou rychlost, dráhu, úhlovou rychlost a dráhu VY_32_INOVACE_08_14

2 Rovnoměrný pohyb po kružnici Prezentace je určena všem žákům 1. ročníku technických oborů na SŠ. Rozšiřuje poznatky žáků o kinematice ze základní školy.

3 Rovnoměrný pohyb po kružnici 1 radián je středový úhel, který přísluší oblouku o stejné délce l, jako je poloměr kružnice r. Takto definovaná jednotka rovinného úhlu je velmi výhodná pro popis pohybu hmotného bodu po kružnici. Jestliže vynásobíme středový úhel v radiánech poloměrem kružnice, dostaneme délku příslušného kruhového oblouku.

4 Rovnoměrný pohyb po kružnici Rovnoměrný pohyb hmotného bodu po kružnici je pohyb po kružnici rychlostí, jejíž velikost se nemění. Tuto rychlost nazýváme r obvodová rychlost. ϕ Úhel ϕ, který za čas t r opíše průvodič bodu, nazýváme úhlová dráha.

5 Rovnoměrný pohyb po kružnici

6 Jestliže je pohyb hmotného bodu po kružnici rovnoměrný, je jeho úhlová rychlost stálá a pro úhlovou dráhu platí vztah: φ = ω ∙ t za podmínky, že v čase t = 0 je φ 0 = 0

7 Rovnoměrný pohyb po kružnici Jestliže je pohyb hmotného bodu po kružnici rovnoměrný, pak po určité době opíše celý obvod kružnice a pohyb se znovu opakuje. Tento čas nazýváme perioda T [ s ] (doba oběhu, oběžná doba). Počet oběhů za jednotku času nazýváme frekvence f [ Hz = s -1 ] a platí vztah: Jednotka frekvence se nazývá hertz a má značku Hz.

8 Rovnoměrný pohyb po kružnici Pro úhlovou rychlost a úhlovou dráhu pak platí vztahy:

9 Rovnoměrný pohyb po kružnici Pro obvodovou rychlost v a dráhu s pak platí vztahy:

10 Rovnoměrný pohyb po kružnici Při rovnoměrném pohybu po kružnici se velikost obvodové rychlost sice nemění, ale mění se její směr. Změnu okamžité rychlosti vyjadřuje zrychlení, které je v každém bodě kružnice kolmé na vektor okamžité rychlosti a směřuje do středu kružnice. Nazýváme je dostředivé zrychlení a d :

11 Rovnoměrný pohyb po kružnici Příklad č.1: Brusný kotouč má průměr 18 cm. Jakou má obvodovou rychlost při 600 otáčkách za minutu?

12 Rovnoměrný pohyb po kružnici

13 Příklad č.2: Automobil projíždí zatáčkou o poloměru 90 m rychlostí 54 km/h. Urči jeho dostředivé zrychlení.

14 Rovnoměrný pohyb po kružnici

15 Zdroje a prameny 1.Bednařík,M.,Široká,M. Fyzika pro GYMNÁZIA Mechanika. Dotisk 3.vydání Praha: Prometheus, 2003. ISBN 80-7196-176-0 s. 54 - 60 2.vlastní


Stáhnout ppt "Www.zlinskedumy.cz ŠkolaStřední průmyslová škola Zlín Název projektu, reg. č.Inovace výuky prostřednictvím ICT v SPŠ Zlín, CZ.1.07/1.5.00/34.0333 Vzdělávací."

Podobné prezentace


Reklamy Google