Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Www.zlinskedumy.cz ŠkolaStřední průmyslová škola Zlín Název projektu, reg. č.Inovace výuky prostřednictvím ICT v SPŠ Zlín, CZ.1.07/1.5.00/34.0333 Vzdělávací.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Www.zlinskedumy.cz ŠkolaStřední průmyslová škola Zlín Název projektu, reg. č.Inovace výuky prostřednictvím ICT v SPŠ Zlín, CZ.1.07/1.5.00/34.0333 Vzdělávací."— Transkript prezentace:

1 www.zlinskedumy.cz ŠkolaStřední průmyslová škola Zlín Název projektu, reg. č.Inovace výuky prostřednictvím ICT v SPŠ Zlín, CZ.1.07/1.5.00/34.0333 Vzdělávací oblastPřírodovědné vzdělávání Vzdělávací oborFyzika Tematický okruhDynamika hmotného bodu TémaDynamika hmotného bodu Tematická oblastDynamika hmotného bodu Název Inerciální a neinerciální vztažné soustavy; dostředivá a odstředivá síla AutorMgr. Přemysl Strážnický Vytvořeno, pro obor, ročníklistopad 2013, strojírenství, stavebnictví, technické lyceum, elektrotechnika 1. r. AnotaceDostředivá a odstředivá síla, setrvačné síly Přínos/cílové kompetencePochopení působení sil a jejich účinků na pohyb hmotného bodu VY_32_INOVACE_09_09

2 Inerciální a neinerciální vztažné soustavy; dostředivá a odstředivá síla Prezentace je určena všem žákům 1. ročníku technických oborů na SŠ. Navazuje a rozšiřuje poznatky žáků získaných ve fyzice na základní škole.

3 Dostředivá síla Při rovnoměrném pohybu po kružnici se velikost obvodové rychlost sice nemění, ale mění se její směr. Změnu okamžité rychlosti vyjadřuje zrychlení, které je v každém bodě kružnice kolmé na vektor okamžité rychlosti a směřuje do středu kružnice – dostředivé zrychlení a d :

4 Dostředivá síla

5 Příklad č.1: Jak velká dostředivá síla působí na automobil o hmotnosti 900 kg, který projíždí zatáčkou o poloměru 120 m rychlostí 68,4 km/h?

6 Smykové tření

7 Dostředivá síla Příklad č.2: Jakou maximální rychlostí může jet automobil zatáčkou o poloměru 100 m, je-li součinitel smykového tření mezi vozovkou a pneumatikami 0,4?

8 Smykové tření

9 Inerciální vztažné soustavy Vztažné soustavy, v nichž platí Newtonovy pohybové zákony, se nazývají inerciální. Galileův mechanický princip relativity: Ve všech inerciálních soustavách platí tytéž mechanické zákony a rovnice, které je vyjadřují, mají stejný tvar.

10 Inerciální vztažné soustavy Pro běžný popis pohybů na povrchu Země můžeme soustavu spojenou s jejím povrchem pokládat za inerciální. Všechny inerciální soustavy jsou pro popis mechanických dějů rovnocenné. Albert Einstein pak vypustil slovo „mechanické“, když formuloval princip relativity: Ve všech inerciálních soustavách platí tytéž zákony a rovnice, které je vyjadřují, mají stejný tvar.

11 Inerciální vztažné soustavy Důsledky: Žádnými experimenty konanými uvnitř inerciální soustavy nelze prokázat, zda se pohybuje a nebo je v klidu. Nelze tedy odlišit klid a pohyb rovnoměrně přímočarý. Neexistuje tedy žádná výjimečná soustava, kterou bychom mohli považovat za absolutně klidnou. Poměrně dobrý inerciální systém je spojen se Zemí a nebo se stálicemi.

12 Neinerciální vztažné soustavy Neinerciální soustava je každá soustava, která se vzhledem k inerciální soustavě pohybuje jinak než rovnoměrně přímočaře. I. Soustavy pohybující se přímočaře se stálým zrychlením a V těchto soustavách izolované těleso nezůstává v klidu nebo v rovnoměrném přímočarém pohybu a v této soustavě na něj působí setrvačná síla F s = - m∙a jako důsledek zrychleného pohybu soustavy.

13 Neinerciální vztažné soustavy

14 Zdroje a prameny 1.Bednařík,M., Široká,M. Fyzika pro GYMNÁZIA Mechanika. Dotisk 3.vydání Praha: Prometheus, 2003. ISBN 80-7196-176-0 s. 88 - 97 2.vlastní


Stáhnout ppt "Www.zlinskedumy.cz ŠkolaStřední průmyslová škola Zlín Název projektu, reg. č.Inovace výuky prostřednictvím ICT v SPŠ Zlín, CZ.1.07/1.5.00/34.0333 Vzdělávací."

Podobné prezentace


Reklamy Google