Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Anotace Materiál je určen pro 2. ročník studijního oboru MIEZ, předmětu ELEKTRICKÉ STROJE A PŘÍSTROJE, inovuje výuku použitím multimediálních pomůcek.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Anotace Materiál je určen pro 2. ročník studijního oboru MIEZ, předmětu ELEKTRICKÉ STROJE A PŘÍSTROJE, inovuje výuku použitím multimediálních pomůcek."— Transkript prezentace:

1

2 Anotace Materiál je určen pro 2. ročník studijního oboru MIEZ, předmětu ELEKTRICKÉ STROJE A PŘÍSTROJE, inovuje výuku použitím multimediálních pomůcek – prezentace s názornými obrázky a schématy doplněných textem podporujícím výklad učitele. Metodický pokyn Materiál používá učitel při výkladu – pro větší názornost a atraktivnost výuky a zároveň jej mohou využívat žáci pro domácí přípravu na výuku.

3 REAKCE KOTVY 3  Při zatížení dynama nebo motoru protéká obvodem kotvy (rotorovým vinutím) proud, který vytváří své magnetické pole.

4 REAKCE KOTVY 4  Toto pole je v okamžiku maxima kolmé na budicí magnetické pole se kterým se sčítá a deformuje jej.  Důsledkem je posunutí neutrální osy o úhel .

5 REAKCE KOTVY 5  U dynam se posouvá neutrální osa ve směru otáčení.  U motorů se posouvá neutrální osa proti směru točení.

6 REAKCE KOTVY 6  Pro zabránění tohoto nežádoucího efektu jsou na statoru umístěny komutační (pomocné) póly.  Případně je ještě nutné pootočit kartáče na statoru.

7 REAKCE KOTVY 7  Od výkonu 1 kW mívají stejnosměrné stroje na statoru, kromě hlavního vinutí, i komutační vinutí.  Ve směru otáčení následuje po hlavním pólu:  u dynam komutační pól opačné polarity  u motorů komutační pól stejné polarity.  Při změně směru otáčení je třeba přepólovat i komutační póly.

8  OPAKOVÁNÍ: 1)Co způsobuje tzv. reakce kotvy?..………………………………................................ 2)Co je důsledkem reakce kotvy? ……………………..……………………………................... 3)Jakým způsobem se bráníme účinkům reakce kotvy? ………………………….................................................... 4)Co jsou to komutační póly a kde jsou umístěny?...................................................................................... 8 REAKCE KOTVY

9  Vocabulary: armature reaction – rakce kotvy neutral plane – neutrální osa shift in the direction of rotation – posunout ve směru točení shift the position of the brushes – posunout kartáče interpole coil – komutační cívka interpole winding – komutační vinutí 9 REAKCE KOTVY

10  TKOTZ, Klaus a kol. PŘÍRUČKA PRO ELEKTROTECHNIKA. Praha: Europa-Sobotáles cz, s.r.o., 2006, ISBN 80-86706-13-3.  Pokud není uvedeno jinak, použitý materiál je z vlastních zdrojů autora. 10 Použité zdroje


Stáhnout ppt "Anotace Materiál je určen pro 2. ročník studijního oboru MIEZ, předmětu ELEKTRICKÉ STROJE A PŘÍSTROJE, inovuje výuku použitím multimediálních pomůcek."

Podobné prezentace


Reklamy Google