Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Není –li uvedeno jinak, je tento.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Není –li uvedeno jinak, je tento."— Transkript prezentace:

1 Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován Mgr. Evou Majlišovou

2 S = a. a o = 4. a S = πr 2 o = 2πrS = a. b o = 2.(a + b) S = 6. a 2 V = a 3 V = a. b. cS = 2. (a.b + b.c + a.c) o = a + b + c S = a. v a 2 o = a + b + c + d S = (a + c). V 2

3 v L M r z 2 L K L M z r r ∆ ABC je ……………………………….. rovnostrannýrovnoramennýpravoúhlýtupoúhlý ∆ KLM je……………………………. Jaká věta se vztahuje k pravoúhlému ∆ ?Mohu najít pravoúhlý ∆ v ∆ KLM? Pythagorova věta Jak zní tato věta – zapiš ji matematicky. a² = b² + c² Urči přeponu a, je-li b = 9 cm, c = 12 cm. Ano, když sestrojíme výšky. v P.v. : r² = v² + z 2 ( )² a² = b² + c² a² = 9² + 12² a² = 81+ 144 a² = 225 a = 15 AB C a c b Napiš P.v. pro vzniklý ∆.

4 A B C vava vcvc vbvb Napiš všechny možné vzorce pro výpočet obsahu tohoto trojúhelníka. Vypočítej obsah tohoto trojúhelníka: a = 4 cm, b = 6 cm, c = 9 cm v c = 4 cm, v a = 9 cm, vb = 6 cm

5 A B C D V Z čeho se skládá pravidelný čtyřboký jehlan? Ze čtvercové podstavy a čtyř stejných trojúhelníků. Co tvoří povrch tohoto jehlanu? Čtverec Jak tedy vypočítáme povrch tohoto jehlanu? Vypočítáme obsah podstavy a obsah pláště. Podstava a plášť. Co je podstavou? Co tvoří plášť? Čtyři stejné trojúhelníky.

6 Zkus zapsat toto tvrzení matematicky : S = Sp + Spl A B C D V a.a Sp = a. w 2 Spl = a. w 2 a. w 2 a. w 2 + + + Po úpravě: Spl = 2. a. w a. w 2 Spl =4. S = a 2 + 2. a. w

7 A B C D V a S S1S1 v w w S S1S1 v Vypočítej povrch pravidelného čtyřbokého jehlanu, je-li: 1) a = 6 cm, v = 4 cm S = Sp + Spl Sp = a. a Sp = 6. 6 Sp = 36 cm² Spl = 2. a. w Spl = 2. 6. 5 Spl = 12. 5 Spl = 60 cm² w² = v² + a ² 2 ( ) w² = 4² + 6 ² 2 ( ) w² = 16 + 3² w² = 16 + 9 w² = 25 w = 5 cm S = Sp + Spl S = 36 + 60 S = 96 cm² Povrch tohoto jehlanu je 96 cm².

8 SP: Urči povrch jehlanu: a)čtyřbokého s obdélníkovou podstavou, jsou-li podstavné hrany a = 4 cm, b = 6 cm a výškou 5 cm. http://bestpage.cz/gif/gif49.html Tak to je vše a teď si shrneme, co si dnes odnášíme z hodiny nového.


Stáhnout ppt "Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Není –li uvedeno jinak, je tento."

Podobné prezentace


Reklamy Google