Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor:Ing. Eva Peterková Předmět/vzdělávací oblast:Matematika Tematická oblast:Výpočet povrchů a objemů těles Téma:Jehlan - procvičování Ročník:3. Datum.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor:Ing. Eva Peterková Předmět/vzdělávací oblast:Matematika Tematická oblast:Výpočet povrchů a objemů těles Téma:Jehlan - procvičování Ročník:3. Datum."— Transkript prezentace:

1 Autor:Ing. Eva Peterková Předmět/vzdělávací oblast:Matematika Tematická oblast:Výpočet povrchů a objemů těles Téma:Jehlan - procvičování Ročník:3. Datum vytvoření:Leden 2014 Název:VY_32_INOVACE_07.1.14.MAT Anotace: Žáci si na názorných příkladech vyzkouší použití vzorců pro výpočet povrchu a objemu jehlanu. Digitální učební materiál je určen pro žáky učebních oborů. Inovativní je zejména bohatým autorským obrazovým materiálem, který výrazně zvyšuje jeho názornost a usnadňuje porozumění tématu i u slabších žáků a žáků se SPU. Využívání animačních efektů ze sady Office 2010 udržuje pozornost žáků a ilustrační příklady zvyšují jejich aktivitu. Pro zvýšení interaktivity je vhodné použít interaktivní tabuli. Metodický pokyn: Prezentace je primárně určena pro procvičování v hodině, ale díky své názornosti může být využita i k samostudiu a pro distanční formu vzdělávání. Vyžaduje použití multimediálních prostředků – PC, dataprojektoru, popř. interaktivní tabule.

2 Jehlan Procvičování

3 Zopakujme si vzorce Konkrétní vzorec pro výpočet se odvíjí od typu podstavy jehlanu.

4 Střecha věže má tvar pravidelného čtyřbokého jehlanu s podstavnou hranou délky 4 m a výškou 8 m. Kolik m 2 plechu je třeba na její pokrytí? Připočítejte 10 % na spoje a odpad. - budeme počítat pouze obsah pláště (plášť je tvořen 4 shodnými rovnoramennými trojúhelníky) vava a/2 v a = 4 m  a/2 = 2 m v = 8 m v a  Pythagorova věta Na pokrytí střechy se spotřebuje přibližně 72,6 m 2 plechu.

5 Těžítko tvaru pravidelného čtyřbokého jehlanu je vyrobené ze skla (hustota skla je 2600 kg.m -3 ). Podstavná hrana měří 5 cm, boční hrana 8 cm. Určete hmotnost těžítka. a = 5 cm h = 8 cm v a = 5 cm Hmotnost těžítka je přibližně 155 g. dopočítáme

6 Pravidelný trojboký jehlan má podstavnou hranu 7 dm a boční hranu 6 dm. Vypočítejte povrch jehlanu. a = 7 dm Podstavou je rovnostranný trojúhelník, pláštěm jsou 3 shodné rovnoramenné trojúhelníky. a = 7 dm podstava plášť a = 7 dm b = 6 dm Povrch trojbokého jehlanu je 72,36 dm 2.

7 Vypočítejte objem pravidelného šestibokého jehlanu, jehož výška je 2,5 cm a podstavná hrana má délku 5 cm. a = 5 cm Objem šestibokého jehlanu je 54,13 cm 3. v = 2,5 cm

8 Zdroje: CALDA, Emil. Matematika pro dvouleté a tříleté učební obory SOU. 1. vyd. Praha: Prometheus, 2003, 201 s. Učebnice pro střední školy (Prometheus). ISBN 80-719- 6260-0. Autorem obrázků, pokud není uvedeno jinak, je autorka výukového materiálu.


Stáhnout ppt "Autor:Ing. Eva Peterková Předmět/vzdělávací oblast:Matematika Tematická oblast:Výpočet povrchů a objemů těles Téma:Jehlan - procvičování Ročník:3. Datum."

Podobné prezentace


Reklamy Google