Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor:Ing. Eva Peterková Předmět/vzdělávací oblast:Matematika Tematická oblast:Funkce a její průběh, rovnice a nerovnice Téma:Lineární nerovnice Ročník:1.,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor:Ing. Eva Peterková Předmět/vzdělávací oblast:Matematika Tematická oblast:Funkce a její průběh, rovnice a nerovnice Téma:Lineární nerovnice Ročník:1.,"— Transkript prezentace:

1 Autor:Ing. Eva Peterková Předmět/vzdělávací oblast:Matematika Tematická oblast:Funkce a její průběh, rovnice a nerovnice Téma:Lineární nerovnice Ročník:1., 2. Datum vytvoření:červenec 2013 Název:VY_32_INOVACE_08.1.13.MAT Anotace: Žáci se seznámí s pojmem lineární nerovnice, naučí se řešit nerovnice pomocí ekvivalentních úprav a správně zapsat řešení intervalem. Digitální učební materiál je určen k výkladu. Využívá animační efekty Office 2010, což zvyšuje jeho názornost a napomáhá lepšímu porozumění tématu. Interaktivní prezentační prvky, animace a bohaté ilustrační příklady napomáhají lepšímu pochopení tématu a usnadňují rozvoj znalostí a dovedností žáků. Pro zvýšení interaktivity je vhodné použít interaktivní tabuli. Metodický pokyn: Materiál má multifunkční využití, je vhodný nejen k výkladu, k ověřování znalostí, k samostatnému studiu, ale i k opakování ke společné části maturitní zkoušky. Je možné jej použít i k doplnění učiva pro žáky s individuálním učebním plánem. Vyžaduje použití multimediálních prostředků – PC, dataprojektoru, popř. interaktivní tabule.

2 Lineární nerovnice

3 ax + b > 0 Znakem nerovnosti může být:

4 Řešení lineárních nerovnic při řešení lineárních nerovnic postupujeme stejně jako při řešení rovnic Násobíme-li (dělíme-li) obě strany nerovnice záporným číslem, měníme znaménko nerovnosti. Řešením nerovnice je interval.

5 Intervaly - opakování ZápisNázevVlastnosti Otevřený intervalMeze do intervalu nepatří   Uzavřený intervalMeze do intervalu patří   Zleva uzavřený, zprava otevřený Dolní mez patří do intervalu, horní mez nepatří do intervalu Zleva otevřený, zprava uzavřený Dolní mez nepatří do intervalu, horní mez patří do intervalu

6 Řešené nerovnice: Nerovnici vydělíme 2.

7 Celou nerovnici vynásobíme společným násobkem 3 a 5. /. 15 Celou nerovnici vydělíme -10  změníme znaménko nerovnosti.

8 Řešte nerovnice:

9 Zdroje: CALDA, Emil. Matematika pro dvouleté a tříleté učební obory SOU. 1. vyd. Praha: Prometheus, 2006, 201 s. Učebnice pro střední školy (Prometheus). ISBN 80-7196-253-8.


Stáhnout ppt "Autor:Ing. Eva Peterková Předmět/vzdělávací oblast:Matematika Tematická oblast:Funkce a její průběh, rovnice a nerovnice Téma:Lineární nerovnice Ročník:1.,"

Podobné prezentace


Reklamy Google