Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor:Mgr. Iveta Semencová Předmět/vzdělávací oblast:Chemie Tematická oblast:Organická chemie Téma:Sloučeniny uhlíku Ročník:1.- 3.ročník Datum vytvoření:listopad.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor:Mgr. Iveta Semencová Předmět/vzdělávací oblast:Chemie Tematická oblast:Organická chemie Téma:Sloučeniny uhlíku Ročník:1.- 3.ročník Datum vytvoření:listopad."— Transkript prezentace:

1 Autor:Mgr. Iveta Semencová Předmět/vzdělávací oblast:Chemie Tematická oblast:Organická chemie Téma:Sloučeniny uhlíku Ročník:1.- 3.ročník Datum vytvoření:listopad 2012 Název:VY_32_INOVACE_7.3.02.CHE Anotace: Žáci se seznámí s pojmy otevřené a uzavřené řetězce, strukturní a sumární vzorce, kalotové modely. Prezentace přináší spojení učebního materiálu s reálným životem. Jeho interaktivita spočívá i ve využití hypertextových odkazů na internet, audio a video ukázky a lze ji zvýšit použitím interaktivní tabule. Problémové otázky podněcují diskuzi, udržují pozornost žáků a zvyšují jejich aktivitu. Metodický pokyn: Materiál má multifunkční využití, je vhodný nejen k výkladu, k ověřování znalostí, ale i k samostatnému studiu. Je možné jej použít i k doplnění učiva pro žáky s individuálním učebním plánem. Vyžaduje použití multimediálních prostředků – PC, dataprojektoru, popř. interaktivní tabule.

2 Sloučeniny uhlíku   Sloučeniny uhlíku dělíme:   1) dle řetězců na LINEÁRNÍ( uhlíkové atomy na koncích nejsou spojené) a CYKLICKÉ (uhlíkové atomy se spojují do cyklu)   2) dle rozvětvení řetězce na ROZVĚTVENÉ a NEROZVĚTVENÉ (atomy uhlíku jsou vázány v přímé molekule nebo se dále větví)   3) dle vazeb na NASYCENÉ ( molekuly obsahují pouze jednoduché vazby) a NENASYCENÉ ( dvojné a trojné vazby )   4) dle složení – DERIVÁTY UHLOVODÍKŮ

3 Otevřený řetězec (acyklický) Nasycený - pouze jednoduché vazby H I H C H I H METHAN Obr.1

4 BENZEN Uzavřený řetězec (cyklický) Aromatický - střídání jednoduchých a dvojných vazeb Obr.2

5 Uzavřený řetězec ( cyklický ) Nasycený ( pouze jednoduché vazby) CC C C C CYKLOPENTAN Obr.3

6 Uzavřený řetězec( cyklický ) Nenasycený ( dvojné vazby ) CC CC CYKLOBUTEN

7 Deriváty uhlovodíků   vznikají náhradou jednoho nebo více atomů vodíku nebo uhlíku jiným atomem (S,N,O,Cl,F…) = HETEROATOMEM   každý derivát je typický svou charakteristickou nebo funkční skupinou chlormetan – vzniká nahrazením jednoho atomu H atomem Cl- ethanol – vzniká nahrazením jednoho atomu H charakteristickou skupinou OH -

8 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Iveta Semencová Obr.1: AUTOR NEUVEDEN: Methane-3D-space-filling.svg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2012-11- 25]. Dostupné z: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4b/Methane-3D- space-filling.svg Použité zdroje: Obr.2: AUTOR NEUVEDEN: Benzene-3D-vdW.png. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2012- 11-25]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Benzene-3D-vdW.png Obr.3: AUTOR NEUVEDEN: Cyclopentane3d.png. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2012-11-25]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Benzene-3D- vdW.png BANÝR, Jiří a Pavel BENEŠ. Chemie pro střední školy: obecná, anorganická, organická, analytická, biochemie. 1. vyd. Praha: SPN - pedagogické nakladatelství, 1995, 160 s. ISBN 80-859-3711-5.


Stáhnout ppt "Autor:Mgr. Iveta Semencová Předmět/vzdělávací oblast:Chemie Tematická oblast:Organická chemie Téma:Sloučeniny uhlíku Ročník:1.- 3.ročník Datum vytvoření:listopad."

Podobné prezentace


Reklamy Google