Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor:Ing. Eva Peterková Předmět/vzdělávací oblast:Matematika Tematická oblast:Funkce a její průběh, rovnice a nerovnice Téma:Lineární rovnice 2 Ročník:1.,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor:Ing. Eva Peterková Předmět/vzdělávací oblast:Matematika Tematická oblast:Funkce a její průběh, rovnice a nerovnice Téma:Lineární rovnice 2 Ročník:1.,"— Transkript prezentace:

1 Autor:Ing. Eva Peterková Předmět/vzdělávací oblast:Matematika Tematická oblast:Funkce a její průběh, rovnice a nerovnice Téma:Lineární rovnice 2 Ročník:1., 2. Datum vytvoření:duben 2013 Název:VY_32_INOVACE_08.1.12.MAT Anotace: Žáci se naučí řešit lineární rovnice se zlomkem a lineární rovnice s neznámou ve jmenovateli. Digitální učební materiál je určen k výkladu. Využívá animační efekty Office 2010, což zvyšuje jeho názornost a napomáhá lepšímu porozumění tématu. Interaktivní prezentační prvky, animace a bohaté ilustrační příklady napomáhají lepšímu pochopení tématu a usnadňují rozvoj znalostí a dovedností žáků. Pro zvýšení interaktivity je vhodné použít interaktivní tabuli. Metodický pokyn: Materiál má multifunkční využití, je vhodný nejen k výkladu, k ověřování znalostí, k samostatnému studiu, ale i k opakování ke společné části maturitní zkoušky. Je možné jej použít i k doplnění učiva pro žáky s individuálním učebním plánem. Vyžaduje použití multimediálních prostředků – PC, dataprojektoru, popř. interaktivní tabule.

2 Lineární rovnice 2 Rovnice se zlomkem, rovnice s neznámou ve jmenovateli

3 Lineární rovnice se zlomkem typ rovnice, kde je v zadání jeden zlomek, už řešit umíme: Vždy se chceme zlomku zbavit, proto celou rovnici násobíme číslem, které je ve jmenovateli zlomku. Co ale dělat v případě, kdy se v zadání vyskytuje více zlomků?

4 Celou rovnici vynásobíme nejmenším společným násobkem 2 a 6  tedy 6 Zkoušku provádíme tak, že za neznámou x do zadání dosadíme 3. 1.

5

6 2. 1)Celou rovnici vynásobíme 20. 2)Mínus před druhým zlomkem patří k celému čitateli! 3)Nezapomeňte násobit každý člen rovnice!. 20 Zkoušku vypočítejte sami. Je rovnice spočítaná správně?

7 Procvičování

8 Lineární rovnice s neznámou ve jmenovateli jmenovatel lomeného výrazu se nesmí rovnat nule před samotným řešením je nutné stanovit podmínky, za kterých má daná rovnice smysl

9 Řešené příklady: nulou nelze dělit nutné uvést podmínku Zkoušku lze v tomto případě provést i zpaměti: L = 10:2 = 5 P = 5 1.

10 2.

11 Zk:

12 Procvičování

13 Zdroje: CALDA, Emil. Matematika pro dvouleté a tříleté učební obory SOU. 1. vyd. Praha: Prometheus, 2006, 201 s. Učebnice pro střední školy (Prometheus). ISBN 80-7196-253-8.


Stáhnout ppt "Autor:Ing. Eva Peterková Předmět/vzdělávací oblast:Matematika Tematická oblast:Funkce a její průběh, rovnice a nerovnice Téma:Lineární rovnice 2 Ročník:1.,"

Podobné prezentace


Reklamy Google