Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Není –li uvedeno jinak, je tento.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Není –li uvedeno jinak, je tento."— Transkript prezentace:

1 Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován Mgr. Evou Majlišovou Podobnost geometrických útvarů

2 Opakování: Jak se nazývá tento zápis? 6 : 7 POMĚR Co vše víš o poměru? SKLÁDÁ SE ZE ČLENŮ A POUŽÍVÁME HO K ROZDĚLENÍ NEBO ZMĚNĚ V DANÉM POMĚRU: Jaká může nastat změna? ZVĚTŠENÍ (první člen větší než druhý) ZMENŠENÍ (první člen menší než druhý) Jak danou změnu provedeme? ÚDAJ NÁSOBÍME POMĚREM (poměr je zapsán ve tvaru zlomku)

3 PODOBNOST - napiš význam tohoto slova:

4 Mapy http://spravnimapa.topograf.cz/liberecky- kraj Kde se můžeme v životě setkat s podobnými útvary?

5 http://www.dumprojekt.cz/novinky/priprav ujeme/ Projekty k různým stavbám

6 Fotografie

7 Technické výkresy

8 Vyber podobné geometrické útvary: A L B D C E G H K Jsou nebo nejsou útvary K a H, C a G podobné? Své tvrzení zdůvodni – proč.

9 Co musí platit o podobných útvarech? Podobné útvary mají sobě odpovídající si strany ve stejném poměru = poměr podobnosti k a všechny sobě odpovídající si úhly jsou shodné.

10 c=5cm a=9cm b=9cm l=4,5cm k=4,5cm m=2,5cm Utvořte poměry: b:l a:k c:m 9:4,5 9:4,5 5:2,5 2 2 2 ABC je podobný KLM ABC KLM 2 = poměr podobnosti k

11 Několik příkladů k procvičení: Zjisti zda dané trojúhelníky ABC a KLM jsou podobné: 1) a=5cm; b=4cm; c=3cm k= 12,5cm; l=10cm; m=7,5cm 2) a=8cm; b=9cm; c =13cm k= 5cm; l=4,5cm; m=6cm 3) a=20cm; b=10cm; c=8cm k= 10cm; l=5cm; m=4cm


Stáhnout ppt "Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Není –li uvedeno jinak, je tento."

Podobné prezentace


Reklamy Google