Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Není –li uvedeno jinak, je tento.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Není –li uvedeno jinak, je tento."— Transkript prezentace:

1 Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován Mgr. Evou Majlišovou Podobnost - změny v daném poměru - rozdělení v daném poměru

2 Co to říkáte? Podobnost? Co to je? Existují nějaké věty o podobnosti? A k čemu se vlastně podobnost používá? Myslíte si, že k podobnosti patří poměr? Čím se budeme dnes asi zabývat? Tak se do toho pustíme. Rozděl úsečku AB = 9,5 cm v poměru: 5 : 3, 2 : 7, 3 : 11. a)Urči kdy se zvětšuje nebo zmenšuje. b)Numericky. c)Graficky.

3 A B 5 8 E 5 3 Ostatní dva příklady každý sám.

4 Změň úsečku AB v poměru 4:3, AB = 9,5 cm. AB Sestrojíme úsečku AB. Sestrojíme polopřímku AX. X Sestroj na polopřímce 4 stejné díly. 12 3 4 Sestroj úsečku 3B (druhý člen poměru a druhý krajní bod úsečky AB) Sestrojíme polopřímku AB Sestrojíme rovnoběžku s úsečkou 3B, která vede bodem 4 (první člen poměru). Dostaneme bod C. C AC Úsečka AC je změněná úsečka AB v poměru 4 : 3.

5 Shrnutí: 1)Rozdělení v daném poměru – členy poměru sečteme – tolik dílů naneseme na polopřímku. Druhý krajní bod úsečky spojíme s bodem součtu na polopřímce. Vedeme rovnoběžku prvním členem poměru. 2) Změna v daném poměru - na polopřímku naneseme počet stejných dílů rovný většímu členu poměru. Spojíme druhý krajní bod úsečky s bodem druhého členu poměru, s touto úsečkou vedeme rovnoběžku bodem prvního členu poměru. Průsečík s danou úsečkou určuje druhý krajní bod změněné úsečky.

6 Samostatná práce: Změň úsečku KL = 7,5 cm v poměru: a) 3 : 5 b) 7 : 2 Doufám, že si z dnešní hodiny odnášíte něco nového. Já ano. Shrňme si to.


Stáhnout ppt "Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Není –li uvedeno jinak, je tento."

Podobné prezentace


Reklamy Google