Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Arthritis urica - dna Nutriční strategie v prevenci a léčbě dny.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Arthritis urica - dna Nutriční strategie v prevenci a léčbě dny."— Transkript prezentace:

1 Arthritis urica - dna Nutriční strategie v prevenci a léčbě dny

2 Prevence: zUdržování ideální hmotnosti. zStřídmost v konzumaci alkoholu. zDostatečné množství tekutin (aby se kys. močová mohla dobře vyloučit) zVyvarovat se extrémnímu příjmu bílkovin i jednotlivých aminokyselin.

3 Léčba zDieta je vždy nutným základem pro úspěšnou léčbu (otázkou není zda dietu nebo léky, ale zda postačí samotná dieta nebo dieta + léky). zVětšinou slouží i k potřebné úpravě hmotnosti a dalších zdrav. problémů (80% je spojeno s poruchou metabolizmu lipidů, 15% diabetes).

4 zDo jídelníčku zařazovat potraviny s nízkým obsahem purinových látek, používat vhodné tepelné úpravy pokrmů.

5 NE ANO zmaso: vnitřnosti, mladá drůbež, uzeniny, masové vývary, mořské ryby, sardinky zluštěniny zhouby zzelenina: špenát, chřest, hrášek, lilkovité rostliny zčokoláda, kakao, káva zalkohol zkoření: pepř, paprika, muškát, bob. list, zázvor z tuky: oleje, máslo z mléko a výrobky: všechny z maso: výjimečně z zelenina: kromě zakázaných druhů z ovoce: kromě fíků, zejména ano třešně a jahody z koření: petrž. nať, majoránka, pažitka, kmín, kopr

6 Vhodné technologické postupy přípravy stravy: zvaření zdušení zmikrovlny zpečení na teflonu, grilování zVývary a šťávy nelze používat!

7

8


Stáhnout ppt "Arthritis urica - dna Nutriční strategie v prevenci a léčbě dny."

Podobné prezentace


Reklamy Google