Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Teplo ZŠ Velké Březno. Co budu na konci hodiny znát? Dovedu vysvětlit pojem teplo. Poznám jednotku tepla. Zjistím jakým způsobem se teplo vypočítá. Pochopím.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Teplo ZŠ Velké Březno. Co budu na konci hodiny znát? Dovedu vysvětlit pojem teplo. Poznám jednotku tepla. Zjistím jakým způsobem se teplo vypočítá. Pochopím."— Transkript prezentace:

1 Teplo ZŠ Velké Březno

2 Co budu na konci hodiny znát? Dovedu vysvětlit pojem teplo. Poznám jednotku tepla. Zjistím jakým způsobem se teplo vypočítá. Pochopím význam veličiny měrná tepelná kapacita.

3 Opakování vědomostí Na čem závisí vnitřní energie? Jakým způsobem lze zvýšit vnitřní energii tělesa? Jaký je správný fyzikální zápis fyzikální veličiny elektrický proud a elektrické napětí?

4 Co je to teplo? Teplo je fyzikální veličina udávající energii, kterou si vyměňují tělesa různé teploty. Označení fyzikální veličiny teplo Q = 5 J

5 Jaká je jednotka tepla? Jednotka fyzikální veličiny teplo je joule. Starší jednotkou byla kalorie (cal)

6 Na čem závisí velikost tepla? Teplo je tím větší, čím větší je rozdíl teplot. Čím větší je hmotnost tělesa, tím více tepla k jeho ohřátí potřebujeme. Teplo nutné k ohřátí za jinak stejných okolností závisí na látce.

7 Jak se teplo vypočítá Teplo Q, které musíme dodat tělesu, aby se jeho teplota zvýšila z teploty t 1 na teplotu t 2, určíme podle vzorce Q=c.m.(t 2 - t 1 ). Potřebujeme k tomu znát hmotnost tělesa m a měrnou tepelnou kapacitu látky c.

8 Co je měrná tepelná kapacita látky? Měrná tepelná kapacita látky je veličiny, která vyjadřuje množství tepla, které musíme dodat konkrétní látce o hmotnosti 1 kg k ohřátí o 1 °C.

9 Měrné tepelná kapacity konkrétních látek


Stáhnout ppt "Teplo ZŠ Velké Březno. Co budu na konci hodiny znát? Dovedu vysvětlit pojem teplo. Poznám jednotku tepla. Zjistím jakým způsobem se teplo vypočítá. Pochopím."

Podobné prezentace


Reklamy Google