Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Síla a její měření. Co budu na konci tématu znát Budu znát význam fyzikální veličiny síla Budu znát význam fyzikální veličiny síla Budu umět zapsat sílu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Síla a její měření. Co budu na konci tématu znát Budu znát význam fyzikální veličiny síla Budu znát význam fyzikální veličiny síla Budu umět zapsat sílu."— Transkript prezentace:

1 Síla a její měření

2 Co budu na konci tématu znát Budu znát význam fyzikální veličiny síla Budu znát význam fyzikální veličiny síla Budu umět zapsat sílu ve správném fyzikálním zápisu Budu umět zapsat sílu ve správném fyzikálním zápisu Poznám účinky sil Poznám účinky sil Poznám měřidla sloužící k měření síly Poznám měřidla sloužící k měření síly Poznáme definici silového pole Poznáme definici silového pole

3 Co je to síla? Síla je fyzikální veličina, která popisuje vzájemné působení těles. Označujeme ji písmenem F a její jednotka je newton (ňútn). Síla je fyzikální veličina, která popisuje vzájemné působení těles. Označujeme ji písmenem F a její jednotka je newton (ňútn).

4 Správný fyzikální zápis síly F = 5 N F – označení fyzikální veličiny síla 5- číselná hodnota N – jednotka (newton)

5 Účinky působení sil Změna pohybu-zrychlení, zpomalení, změna směru Změna pohybu-zrychlení, zpomalení, změna směru Změna tvaru-stlačení pružiny, tvarování plastelíny Změna tvaru-stlačení pružiny, tvarování plastelíny Rozdělení tělesa-přetržení, zlomení, rozdrcení Rozdělení tělesa-přetržení, zlomení, rozdrcení

6 Znázornění síly Protože účinek síly je závislý nejen na velikosti síly, ale i na jejím směru, znázorňujeme síly pomocí orientovaných úseček. Protože účinek síly je závislý nejen na velikosti síly, ale i na jejím směru, znázorňujeme síly pomocí orientovaných úseček.

7 Co je to silové pole? Silové pole je prostor, ve které působí síla. Např. gravitační pole, magnetické pole, elektrické pole. Silové pole je prostor, ve které působí síla. Např. gravitační pole, magnetické pole, elektrické pole.

8 Pomocí jakých měřidel měříme sílu? Sílu můžeme měřit pomocí siloměru. Sílu můžeme měřit pomocí siloměru.


Stáhnout ppt "Síla a její měření. Co budu na konci tématu znát Budu znát význam fyzikální veličiny síla Budu znát význam fyzikální veličiny síla Budu umět zapsat sílu."

Podobné prezentace


Reklamy Google