Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

V ý u k o v ý m a t e r i á l zpracovaný v rámci projektu Ověření ve výuce: Třída: Datum: Šablona: Sa da: Ověření ve výuce: Třída: Datum: Pořadové číslo.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "V ý u k o v ý m a t e r i á l zpracovaný v rámci projektu Ověření ve výuce: Třída: Datum: Šablona: Sa da: Ověření ve výuce: Třída: Datum: Pořadové číslo."— Transkript prezentace:

1

2 V ý u k o v ý m a t e r i á l zpracovaný v rámci projektu Ověření ve výuce: Třída: Datum: Šablona: Sa da: Ověření ve výuce: Třída: Datum: Pořadové číslo projektu: Šablona: Sada: Ověření ve výuce: Třída:Datum: Pořadové číslo projektu: VIII.A CZ.1.07/ / EU III / ČP – F 8, 03 F Y Z I K A INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁNÍ

3 Jméno autora : Mgr. Lubomír Křapka Škola : Základní škola, Bojanov, okres Chrudim Bojanov 90 Ročník : osmý Předmět : F y z i k a Klíčová slova : vnitřní energie, teplo, výpočet tepla

4 Účivo pro 8. ročník ZŠ

5 Fyzika 8

6 VE tělesa se skládá z pohybové energie částic - kinetické ( představuje neuspořádaný pohyb částic ) a z polohové – potenciální energie částic ( představuje vzájemné silové působení mezi částicemi ). Podle Zákona ZE se žádná energie nemůže ztratit, může pouze docházet k její přeměně. Změna KE ( tření rukou, kladívko, ohýbání drátu, …) způsobuje změnu PE. Na venek se projevuje zahřátím. 1.1 Vnitřní energie Zvýšení vnitřní energie tělesa se projevuje na venek zvýšením jeho teploty a naopak.

7 Fyzika Změna vnitřní energie Vnitřní energii tělesa můžeme změnit * konáním práce * přeměnou jiného druhu energie * tepelnou výměnou Teplota je fyzikální veličina, která charakterizuje tepelný stav tělesa. Měříme ji teploměrem ve stupních ( stupnice Celsiova, Fahrenaitova, Reomírova ). Teplo přechází z jednoho tělesa na druhé při tepelné výměně, značíme jej Q, jeho jednotkou je joule ( J ). Další jednotky – kJ, MJ, GJ, TJ.

8 Fyzika 8 Tab. – rozdíl mezi teplotou a teplem

9 Fyzika 8 Joulův pokus - kalorimetr Joulův pokus - kalorimetr k ohřátí 1 kg vody o 1°C je potřeba vodě dodat 4,18 kJ

10 Fyzika 8 * na hmotnosti ohřívané látky * na přírustku ( rozdílu ) teplot (počáteční a koncová teplota ) * na látce – Měrná tepelná kapacita – udává teplo, které příjme (odevzdá ) těleso z dané látky o hmotnosti 1 kg při zahřátí ( zchladnutí ) o 1°C. c - jednotka J/kg°C, častěji kJ/kg°C 1.3 Na čem závisí teplo

11 Fyzika 8 Vzorec pro výpočet T E P L A

12 K o n e c I. č á s t i

13 Sbírka úloh z fyziky pro ZŠ, II. díl, Bohuněk, Prometheus ISBN Kolářová R., Bohuněk J., Fyzika pro 8. ročník základní školy, Prometheus, ISBN Jáchim F., Tesař., Fyzika pro 8.ročník základní školy, SPN, ISBN Rauner K. a kol., Fyzika 8., Učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia, Fraus, ISBN Bohuněk J., Pracovní sešit k učebnici fyziky 8, Prometheus, ISBN Rauner K. a kol., Fyzika 8 Pracovní sešit pro základní školy a víceletá gymnázia, Fraus, ISBN Odkazy a použitá literatura: Obrazová část:


Stáhnout ppt "V ý u k o v ý m a t e r i á l zpracovaný v rámci projektu Ověření ve výuce: Třída: Datum: Šablona: Sa da: Ověření ve výuce: Třída: Datum: Pořadové číslo."

Podobné prezentace


Reklamy Google