Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výpočet neznámé veličiny z vybraných fyzikálních vzorců Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Zdeněk Hanzelín. Dostupné z Metodického.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výpočet neznámé veličiny z vybraných fyzikálních vzorců Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Zdeněk Hanzelín. Dostupné z Metodického."— Transkript prezentace:

1 Výpočet neznámé veličiny z vybraných fyzikálních vzorců Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Zdeněk Hanzelín. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785. Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

2 Některým žákům možná dělá problém vypočítat neznámou veličinu z fyzikálního vzorce. Fyzikálních vzorců je mnoho, základní si zapamatujeme a ostatní najdeme v tabulkách. Uvedeme si příklad na vzorci pro výpočet hustoty látky. ρ = m V Je nutné vědět, co jsou to za veličiny označené písmeny m a V. V některých příkladech máme vypočítat například z tohoto vztahu hmotnost m a nebo objem V. Vzorec je vlastně rovnicí, ve které dvě veličiny jsou známé a jednu musíme vypočítat. A to vyžaduje určité matematické znalosti. Abychom rychle a bezpečně určili neznámé veličiny z fyzikálních vzorců, základní vzorec si přepíšeme do trojúhelníku. Příklad: ρ = m V ρ m ρ. V

3 ρ m ρ Jak vypočítáme hmotnost m? Zcela jednoduše. Použijeme trojúhelník: Prstem si zakryjeme m. ρ m ρ. V V trojúhelníku nám zbyl součin ρ. V ρ Takže hmotnost m se vypočítá. V Chceme-li vypočítat objem V, postupujeme takto: ρ m ρ. V ρ Takže objem V se vypočítá: m

4 Hustota látky se vypočítá takto: ρ m ρ. V ρ = m V A nyní si upravíme další fyzikální vzorce do trojúhelníků:

5 s v. t Urči vzorec pro výpočet času t! t = s v Klikni sem a ověř si správnost! F g m. g Urči vzorec pro výpočet hmotnost m! = F g g m Klikni sem a ověř si správnost! F p. S Urči vzorec pro výpočet síly F! F = p. S Klikni sem a ověř si správnost!

6 p h p h p h h.. g ρ Urči vzorec pro výpočet hloubky h! h = ρ. g Klikni sem a ověř si správnost! F h F h S. p h Urči vzorec pro výpočet rovinné plochy S! S = Klikni sem a ověř si správnost! F vz F V.. g ρ k Urči vzorec pro výpočet hustoty kapaliny ! ρ k ρ k = V. g Klikni sem a ověř si správnost!

7 W F. s Urči vzorec pro výpočet mechanické práce W! W = F. s Klikni sem a ověř si správnost! P. t W Urči vzorec pro výpočet výkonu P! P = W t Klikni sem a ověř si správnost! M F. a Urči vzorec pro výpočet délky ramene a! a = M F Klikni sem a ověř si správnost!

8 W F. h W m. g. h Urči vzorec pro výpočet hmotnosti tělesa m! m = W g. h Klikni sem a ověř si správnost! Q m. c. ( t - t ) 0 Urči vzorec pro výpočet měrné tepelné kapacity c! c = Q m. ( t – t ) 0 Klikni sem a ověř si správnost! h Q. m Urči vzorec pro výpočet výhřevnosti paliva h! h = Q m Klikni sem a ověř si správnost!

9 R. I U Urči vzorec pro výpočet el. proudu I! I = U R Klikni sem a ověř si správnost! W U. I. t Urči vzorec pro výpočet elektrické práce W! W = U. I. t Klikni sem a ověř si správnost! P p P p U. I Urči vzorec pro výpočet elektrického napětí U! U = I Klikni sem a ověř si správnost!

10 P. U 1 U 2 U 2 Urči vzorec pro výpočet transformačního poměru p! P = U 1 Klikni sem a ověř si správnost! P. N 1 N 2 Urči vzorec pro výpočet počtu závitů N primární cívky transformátoru! 1 N = 1 N 2 p Klikni sem a ověř si správnost!


Stáhnout ppt "Výpočet neznámé veličiny z vybraných fyzikálních vzorců Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Zdeněk Hanzelín. Dostupné z Metodického."

Podobné prezentace


Reklamy Google