Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tato prezentace byla vytvořena

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tato prezentace byla vytvořena"— Transkript prezentace:

1 Tato prezentace byla vytvořena
v rámci projektu Orbis pictus 21. století

2 Moderní integrované zesilovače
OB21-OP-EL-ELN-JANC-U-2-015

3 Moderní integrované zesilovače
Dnešní moderní integrované zesilovače používají technologie: - bipolárrní - unipolární (MOS) - hybridní

4 Moderní integrované zesilovače
Používají se téměř ve všech oblastech aplikované elektroniky. Využívají díky dokonalejší a pokročilejší technologii výroby moderních integrovaných obvodů složitější a dříve drahá zapojení zesilovačů. Umožňují tak impementaci metod a postupů, které byly dříve nemyslitelné anebo by byly příliš drahé a tím normálně neprodejné.

5 Moderní integrované zesilovače
Mezi nejčastější oblasti použití moderních integrovaných zesilovačů patří: - Mikrovlnná a satelitní technika - Měřící , regulační a automatizační technika - Spotřební elektronika - Oblast dopravních prostředků jako: - automobily, motocykly, letadla, lodě apod.

6 Moderní integrované zesilovače
V oblasti nízkofrekvenční techniky a elektroakustiky se používají v celém nízkofrekvenčním řetězci, především jako: Předzesilovače Zesilovače malého výkonu Zesilovače velkého výkonu – koncové stupně Digitální signálové procesory Speciální zesilovače

7 Moderní integrované zesilovače
V moderních koncových stupních se používá čím dál více můstkových zapojení umožňujících přenášet velké výkony a výhodných šumových vlastností unipolárních technologií. V předzesilovacích stupních se uplatňují zapojení dříve používaná v operačních zesilovačích a speciálních zesilovačích. Čím dál více je používána moderní SMD technologie, která umožňuje dosáhnout větší stupeň miniaturizace jako používání konvenčních integrovaných obvodů a součástek.

8 Moderní integrované zesilovače
Příklad výkonového zesilovače s moderními výkonovými tranzistory typu MOSFET. Výstupní výkon zesilovače je 120 W.

9 Moderní integrované zesilovače
Dalším příkladem výkonového zesilovače je zesilovač s integrovaným obvodem TDA Jeho výstupní výkon dosahuje 50W. Zesilovač používá symetrické napájecí napětí.

10 Moderní integrované zesilovače
Výrobky spotřební elektroniky se uplatňují i v automobilovém průmyslu. Příkladem je stereofonní nízkofrekvenční zesilovač s integrovaným obvodem TDA 1554, který lze zapojit jako zesilovač s výstupním výkonem 4 x 11 W, anebo 2 x 22 W. Pro napájení se využívá běžné napětí, které je v síti automobilu, tj. 14,4 V. Výstupní impedance připojených reproduktorů může být 2 až 8 Ω a kmitočtový rozsah zesilovače je 20 Hz až 15 kHz.

11 Moderní integrované zesilovače
NF zesilovač do auta s výkonem 4 x 11 W s integrovaným obvodem TDA 1554

12 Moderní integrované zesilovače
NF zesilovač do auta s výkonem 2 x 22 W s integrovaným obvodem TDA 1554

13 Děkuji za pozornost Ing. Ladislav Jančařík

14 Literatura Konstrukční katalog analogových integrovaných obvodů TESLA Elektronické součástky, Rožnov pod Radhoštěm 1980 Katalogový list integrovaného obvodu TDA 1554


Stáhnout ppt "Tato prezentace byla vytvořena"

Podobné prezentace


Reklamy Google