Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."— Transkript prezentace:

1 Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu

2 Moderní integrované zesilovače OB21-OP-EL-ELN-JANC-U-2-015

3  Dnešní moderní integrované zesilovače používají technologie:  - bipolárrní  - unipolární (MOS)  - hybridní

4 Moderní integrované zesilovače  Používají se téměř ve všech oblastech aplikované elektroniky.  Využívají díky dokonalejší a pokročilejší technologii výroby moderních integrovaných obvodů složitější a dříve drahá zapojení zesilovačů.  Umožňují tak impementaci metod a postupů, které byly dříve nemyslitelné anebo by byly příliš drahé a tím normálně neprodejné.

5 Moderní integrované zesilovače  Mezi nejčastější oblasti použití moderních integrovaných zesilovačů patří: - Mikrovlnná a satelitní technika - Měřící, regulační a automatizační technika - Spotřební elektronika - Oblast dopravních prostředků jako: - automobily, motocykly, letadla, lodě apod.

6 Moderní integrované zesilovače  V oblasti nízkofrekvenční techniky a elektroakustiky se používají v celém nízkofrekvenčním řetězci, především jako:  Předzesilovače  Zesilovače malého výkonu  Zesilovače velkého výkonu – koncové stupně  Digitální signálové procesory  Speciální zesilovače

7 Moderní integrované zesilovače  V moderních koncových stupních se používá čím dál více můstkových zapojení umožňujících přenášet velké výkony a výhodných šumových vlastností unipolárních technologií.  V předzesilovacích stupních se uplatňují zapojení dříve používaná v operačních zesilovačích a speciálních zesilovačích.  Čím dál více je používána moderní SMD technologie, která umožňuje dosáhnout větší stupeň miniaturizace jako používání konvenčních integrovaných obvodů a součástek.

8 Moderní integrované zesilovače Příklad výkonového zesilovače s moderními výkonovými tranzistory typu MOSFET. Výstupní výkon zesilovače je 120 W.

9 Moderní integrované zesilovače Dalším příkladem výkonového zesilovače je zesilovač s integrovaným obvodem TDA 1514. Jeho výstupní výkon dosahuje 50W. Zesilovač používá symetrické napájecí napětí.

10 Moderní integrované zesilovače  Výrobky spotřební elektroniky se uplatňují i v automobilovém průmyslu.  Příkladem je stereofonní nízkofrekvenční zesilovač s integrovaným obvodem TDA 1554, který lze zapojit jako zesilovač s výstupním výkonem 4 x 11 W, anebo 2 x 22 W.  Pro napájení se využívá běžné napětí, které je v síti automobilu, tj. 14,4 V.  Výstupní impedance připojených reproduktorů může být 2 až 8 Ω a kmitočtový rozsah zesilovače je 20 Hz až 15 kHz.

11 Moderní integrované zesilovače NF zesilovač do auta s výkonem 4 x 11 W s integrovaným obvodem TDA 1554

12 Moderní integrované zesilovače NF zesilovač do auta s výkonem 2 x 22 W s integrovaným obvodem TDA 1554

13  Děkuji za pozornost  Ing. Ladislav Jančařík

14 Literatura  Konstrukční katalog analogových integrovaných obvodů TESLA Elektronické součástky, Rožnov pod Radhoštěm 1980  www.jerrycb.wz.cz/sch_nfz01.htm www.jerrycb.wz.cz/sch_nfz01.htm  Katalogový list integrovaného obvodu TDA 1554


Stáhnout ppt "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."

Podobné prezentace


Reklamy Google